STOIXIMAN GBL

Απόλλων - Κηφισιά 75-67

Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε 75-67 της ''ανεβασμένης'' Κηφισιάς και συνεχίζει να ''βλέπει'' playoffs.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν σπουδαία νίκη επί της Κηφισιά με 75-67 έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Έτσι ο Απόλλων παραμένει σε τροχιά playoffs μετά τη νίκη επί της Κηφισιάς που στηρίχτηκε στους Λιακόπουλο, Τσαλδάρη και Γουντς, στην πρώτη της επίσκεψη στην αχαϊκή πρωτεύουσα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Άντρια Μιλουτίνοβιτς τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην Κηφισιά με 14 πόντους (3/4 βολές, 4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), έχοντας καθοριστική συμβολή στη σπουδαία νίκη του Απόλλωνα.

Ο αριθμός

Οι ''μελανόλευκοι'' πέτυχαν το 32% των πόντων τους από τη γραμμή των βολών. Για την ακρίβεια, είχαν 24/30 βολές (80%) ενώ οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρουν είχαν συνολικά 11/17 προσπάθειες από τη ''γραμμή της φιλανθρωπίας''.

Που κρίθηκε το ματς

Ο Απόλλων Πατρών είχε επιμέρους σκορ 28-13 στην τρίτη περίοδο, ξέφυγε στο σκορ και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα αφού τα ξεσπάσματα του Λιακόπουλου δεν ήταν αρκετά για την Κηφισιά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με τον Ρος ενώ ο Γουντς πέτυχε τον πρώτο πόντο της Κηφισιάς έπειτα από τέσσερα (!) ολόκληρα λεπτά, μειώνοντας σε 2-1, στο 4'. Οι γηπεδούχοι του Νίκου Βετούλα διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκαν με +5 όταν ο Χοτ διαμόρφωσε το 17-12 στο 9' πίσω από τα 6μ.75 ωστόσο ο Βασίλιεβιτς διαμόρφωσε το 17-14 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΝΚ ''έτρεξε'' επι μέρους σκορ 1-5 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σάσα Βασίλιεβιτς (18-19) ενώ τα τρίποντα των Λιακόπουλου, Τσαλδάρη έδωσαν ''αέρα'' εφτά πόντων στην ομάδα των βορείων προαστίων που προηγήθηκε 25-32, στο 18'. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με +9 έπειτα από κάρφωμα του Γκάρετ (27-36) ενώ οι βολές του Ντάνιελ διαμόρφωσαν το 29-36 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Κηφισιά ισοφάρισε 44-44 με τον Αντεγκμπόγιε όμως ο Απόλλων Πατρών βελτίωσε την άμυνά του, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε 51-44 με 2/2 βολές του Μιλουτίνοβιτς. Μάλιστα οι Αχαιοί προηγήθηκαν με +10 όταν ο Αργυρόπουλος διαμόρφωσε το 57-47 από τη γραμμή των βολών, λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου!

Η Κηφισιά έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει με τους Λιακόπουλο, Γκάρετ μειώνοντας σε 62-57 στο 35' όμως ο Απόλλων άντεξε στην πίεση και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μιλουτίνοβιτς έστειλε τη διαφορά στο +10 (67-57), ο Τσαλδάρης μείωσε σε 67-60 ενώ ο Ντάνιελ με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 69-60 και ''κλείδωσε'' ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-36, 57-55, 75-67.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 13, Αργυρόπουλος 11 (1), Ντάνιελ 11, Ουίλσον 8, Λιανός, Πέτροβιτς 9, Πελεκούδας 4, Μολφέτας 2, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 14 (1), Χοτ 3.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9 (1), Λιακόπουλος 14 (1), Χατζηνικόλας, Σιούτης 3 (1), Ψάθας, Γκάρετ 8, Γουντς 11, Τσαλδάρης 14 (3), Αντεγκμπόγιε 4, Κακιούζης 2, Μπάρλος 2.