STOIXIMAN GBL

Ηλυσιακός-Απόλλων Π. 67-76

Μετά από έξι αγωνιστικές, ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες, παίρνοντας σπουδαίο σε σημασία "διπλό" με 76-67 επί του Ηλυσιακού με τους Γουίλσον, Μπολντς και Ρος να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση

Στην πρεμιέρα του β' γύρου της Basket League ΟΠΑΠ, ο Απόλλων Πάτρας πήρε μεγάλη σε σημασία νίκη επί του Ηλυσιακού, κόντρα σε μία ομάδα με την οποία έχουν πάνω κάτω τους ίδιους στόχους...

Το 76-67 υπέρ των Πατρινών τους χάρισε την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς κατάφεραν και πάλι να συλλέξουν ένα ροζ φύλλο αγώνα μετά την 8η αγωνιστική, όταν είχαν επικρατήσει του Πανελευσινιακού.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Κέβιν Άντερσον τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και έκανε εξαιρετική προσπάθεια για να βοηθήσει τον Ηλυσιακό να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Μάζεψε επίσης 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κέρδισε 5 φάουλ.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Απόλλων τελείωσε το παιχνίδι με 11/24 τρίποντα (ποσοστό 46%), που τον βοήθησαν πάρα πολύ στο να διατηρήσει το προβάδισμά του, όταν ο Ηλυσιακός πίεζε για να μείνει μέσα στο παιχνίδι.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Γουίλσον στο 34' που έκανε το σκορ 60-63 και ουσιαστικά έδωσε σημαντική ανάσα στον Απόλλωνα, δίνοντας του και πάλι το προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι που ο Απόλλων έτρεξε ένα σερί 8-0 και έγραψε το 17-10 στο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Παρ' ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν παροδικά (16-17), ο Αργυρόπουλος έγραψε το 19-26 στο 8ο λεπτό δίνοντας και πάλι αέρα 7 πόντων στην ομάδα του. Το 19-29 στο τέλος του α' δεκαλέπτου γράφτηκε από τον Μπολντς κι εκτόξευσε τη διαφορά στους 10.

Η μέγιστη τιμή της άγγιξε και τους 13 στο 12' με το σκορ στο 21-34. Ο Ηλυσιακός αντέδρασε με τον Άντερσον να δίνει σημαντικές ανάσες και τελικά μείωσε σε 33-37, χάρη σε ένα επιμέρους 14-8 στο β' δεκάλεπτο. Το 37-41 στο τέλος του ημιχρόνου το έκανε ο Αντωνάκης σε ένα ματς που η ομάδα του είχε κάνει 7 λάθη και έλεγχε τα ριμπάουντ (17-14).

Στην επανάληψη, η διαφορά επέστρεψε στους 12 υπέρ του Απόλλωνα (41-53), μέσα σε ένα δίλεπτο ενώ έφτασε και το +16 (41-57). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να μειώσουν σε 54-57 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Με τον Άντερσον ο Ηλυσιακός κατάφερε και να ισοφαρίσει αλλά δεν είχε άλλες δυνάμεις για να γυρίσει το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 37-41, 54-57, 67-76

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Αντωνάκης 8, Σμιθ, Χατζής 8, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 8(1), Ιωάννου 2, Μποντζ 13, Άντερσον 24(4).

Απόλλων Π. (Βετούλας): Ρος 15(2), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Ντάνιελ 13, Γουίλσον 17(4), Λιανός 5(1), Πελεκούδας 2, Μιλουτίνοβιτς 7(1), Μπολντς 15(3).