STOIXIMAN GBL

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 65-88

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Κηφισιάς με 88-65 για την 5η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Στην όγδοη θέση του πίνακα των σκόρερ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 3.805.

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας την Κηφισιά με 88-65 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έλεγξαν από την αρχή του ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Κηφισιά, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη τους σε πέντε αγώνες στο πρωτάθλημα.

Ο πρωταγωνιστής

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ραμέλ Κάρι, ο οποίος ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε, καθώς σημείωσε 18 πόντου με 6/9 τρίποντα, ενώ είχε 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο αριθμός του ματς

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης σημείωσε επτά πόντους στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κηφισιάς, ξεπέρασε τους 3.800 (3.805) και αναρριχήθηκε στην όγδοη θέση του πίνακα των σκόρερ στην ιστορία του πρωταθλήματος.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα οκτώ λεπτά του ματς σημείωσε έξι τρίποντα (3 Γκιστ, 2 Κάρι, 1 Διαμαντίδης) και αποσπάστηκε με 14 πόντους της Κηφισιάς (22-8), η οποία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των "πρασίνων".

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό του και κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας απέναντι στην Κηφισιά. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πάτησαν... γκάζι από τα πρώτα λεπτά του ματς και με διαδοχικά τρίποντα από τον Τζέιμς Γκιστ αποσπάστηκε με δέκα πόντους (6-16). Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τον Γκιστ για ακόμα μία φορά να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να κάνει το 8-22 για το "τριφύλλι".

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 28-10, έπειτα από καλάθι του Μαυροκεφαλίδη. Οι "πράσινοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους, χωρίς δυσκολίες και ο Νίκος Παππάς με 1/2 βολές σημείωσε το 29-15 στο 12ο λεπτό του αγώνα. Ο Μάικ Μπράμος με τρίποντο έκανε το 32-15, ενώ ο Νίκος Παππάς ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (34-17).

Ο Νίκος Παππάς και πάλι με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 36-17 και ο Γιόνας Ματσιούλις σημείωσε το 38-17. Ο Γουντς μείωσε σε 38-19 και ο Φώτσης με τρίποντο έκανε το 41-19 για τον Παναθηναϊκό στο 17'. Ο Βασίλιεβιτς με τρίποντο μείωσε σε 22-41, ενώ ο Σιούτης με εύστοχο σουτ τριών πόντων πετυχε το 25-44. Ο Μαυροκεφαλίδης με 1/2 βολές πέτυχε το 25-45, ενώ ο Λιακόπουλος μείωσε σε 27-45, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν, ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και με τον αρχηγό της ομάδας, τον Δημήτρη Διαμαντίδη αποσπάστηκε με 59-40, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Νίκος Παππάς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 63-40, ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους "πράσινους" στο +25 (67-42), έπειτα από καλάθι του Παππά.

Ο Παναθηναϊκός με αυτόν τον τρόπο δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 88-65, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-28, 27-45, 42-67, 65-88.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 13(3), Λιακόπουλος 7(1), Χατζηνικόλας, Διαμαντόπουλος 2, Κρόκερ 20(4), Μενουδάκος, Σιούητς 3(1), Γκάρετ 2, Γουντς 7, Αντεγκμπόγε 4, Μπάρλος 7(1).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3(1), Κάρι 18(6), Φώτσης 6(2), Ούκιτς 9(1), Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 7(1), Γκιστ 14(3), Παππάς 9, Γιάνκοβιτς 3(1), Σανγκ, Ματσιούλις 5.