STOIXIMAN GBL

Κηφισιά - Τρίκαλα 97-85

Η Κηφισιά επικράτησε εντός εδρας των Τρικάλων με 97-85 και μπήκε στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Η Κηφισιά κατάφερε να πάρει την εντός εδρας νίκη κόντρα στα Τρίκαλα με 97-85 και να μπει στην πρώτη πεντάδα του φετινού πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι στο 19ο λεπτό του ματς ξέφυγαν με 21 πόντους (49-28), έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Κρόκερ, όμως τα Τρίκαλα στο 33ο λεπτό πλησίασαν στο καλάθι (71-69).

Παρόλα αυτά, η Κηφισιά βρήκε τη συγκέντρωση της και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με την έβδομη νίκη της ομαδας στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Κρόκερ ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δημιούργησε προλλά προβλήματα στα Τρίκαλα, ενώ παράλληλα ήταν και ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 20 πόντους.

Ο αριθμός

Ο Γκάρετ τελείωσε την αναμέτρηση, μαζεύοντας 10 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 6 αμυντικά και τα 4 επιθετικά.

Που κρίθηκε το ματς

Ο Γιούινγκ στο 33ο λεπτό έφερε τα Τρίκαλα στο -2 (71-69), όμως ο Σάσα Βασίλιεβιτς "απάντησε" άμεσα και έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην Κηφισιά.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στα Τρίκαλα. Ο Κρόκερ σημείωσε το 20-14 στο έβδομο λεπτό του αγώνα, ενώ ο ίδιος παίκτης με εύστοχο σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους 13 πόντους για την Κηφισιά (27-14). Ο Τσαλδάρης με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 29-14 και ο Πορίνι με 1/2 βολές μείωσε σε 29-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τα πράγματα στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ και φρόντισε παράλληλα να αυξήσει την διαφορά της από τους φιλοξενούμενους. Ο Γκάρετ με κάρφωμα έκανε το 33-17 και ο Αντεγκμπόγιε ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους (36-17). Ο Γκρέιντζερ μείωσε σε 37-19 και ο Γκάρετ πέτυχε το 38-19. Ο Έβανς με 1/2 βολές έκανε το 39-21, με τον Σάσα Βασίλιεβιτς να πετυχαίνει με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 42-21.

Ο Δεληγιάννης με 1/2 βολές μείωσε σε 42-22 και ο Γιαννακίδης με τρίποντο έκανε το 42-25. Ο Έβανς πέτυχε το 45-26 και ο Κακιούζης αύξησε την διαφορά στους 21 πόντους (47-26). Ο Κακιούζης έκανε το 49-28 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 49-31, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Περούνισιτς.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, όμως τα Τρίκαλα σταδιακά... ροκάνισαν την διαφορά και με τον Έβανς σε πολύ καλή κατάσταση, όπως και τον Γκρέιντζερ πλησίασαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο -8 (69-61). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο -2, όμως η Κηφισιά βρήκε τη συγκέντρωση της και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 97-85.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 49-31, 69-61, 97-85.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 17(5), Λιακόπουλος 11(1), Κρόκερ 20(1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 9, Γουντς 8, Τσαλδάρης 8, Αντεγκμπόγιε 6(2), Κακιούζης 12, Μπάρλος 6.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 18(2), Περούνισιτς 3(1), Γιούινγκ 16(2), Γιαννακίδης 11(3), Πέτροβιτς 4, Πορίνι 8, Γκρέιντζερ 15, Δεληγιάννης 8, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2.