STOIXIMAN GBL

Κολοσσός Ρόδου - Απόλλων Πατρών 82-84

Ο Απόλλων Πατρών σημείωσε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε δύσκολα στη Ρόδο του Κολόσσού με 84-82.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Απόλλων Πατρών πήρε σπουδαίο "διπλό" στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό με 84-82.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και με λέι απ του Μιλουτίνοβιτς πήραν το θετικό αποτέλεσμα, απέναντι σε έναν Κολοσσό, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μιλουτίνοβιτς (15π., 1/2β., 4/6διπ., 2/3τρ.) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του Απόλλωνα Πατρών επί του Κολοσσού στη Ρόδου. Ο παίκτης των Πατρινών σημείωσε καθοριστικά καλάθια στο θετικό αποτέλεσμα της ομάδας του.

Ο αριθμός

Ο Σμιθ από τον Κολοσσό Ρόδου τελείωσε την αναμέτρηση με 12 ριμπάουντ (5 αμυντικά και 7 επιθετικά).

Που κρίθηκε το ματς

Ο Κολοσσός το 39ο λεπτό ξέφυγε με επτά πόντους του Απόλλωνα, αλλά ο Μιλουτίνοβιτς με τον Ουίλσον κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς (15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος 82-82), με τον πρώτο να δίνει το θετικό αποτέλεσμα στον Απόλλωνα. Ο Στεφανίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο τέλος.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τον Νάτζφεϊ αποσπάστηκαν με 5-3. Ο Σμιθ έκανε το 7-4 για να μειώσει ο Μπολντς σε 7-6. Ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους 3 πόντους (9-6). Ο Λιανός πέτυχε το 11-8 για να μειώσει ο Μπολντς σε 11-10 στο έκτο λεπτό του αγώνα. Ο Μπολντς με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 16-14 για να ανεβάσει την διαφορά ο Σμιθ στους τέσσερις πόντους (18-14). Ο Σμιθ έκανε το 20-17 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 22-19, έπειτα από καλάθι του Ούλισον.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Πέτροβιτς ισοφάρισε σε 22-22 για να σημειώσει ο Γεωργαλής το 24-22. Ο Ουίλσον πέτυχε το 24-25, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίσουν να αυξάνουν την διαφορά τους από τον Κολοσσό Ρόδου. Ο Πέτροβιτς πέτυχε το 32-41 και ο Σίμπσον μείωσε σε 34-41 στο 16ο λεπτό του αγώνα. Ο Λιανός έκανε το 36-46, ο Σίμσον με 1/2 βολές μείωσε σε 37-46 και ο Ουίλσον αύξησε την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες στους 11 πόντους (37-48). Αποτέλεσμα, ήταν το ημίχρονο να κλείσει με 53-40 για τον Απόλλωνα Πατρών, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Ουίλσον.

Τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν με τον Απόλλωνα Πατρών να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Ο Ντάνιελ μείωσε για τους γηπεδούχους και ο Γεωργαλλής με δύο εύστοχες βολές μείωσε ακόμα περισσότερο το σκορ, σημειώνοντας το 53-66, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκαλεπτο της αναμέτρησης.

Ο ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε με δύο εύστοχες βολές του Τσάμη και ακόμα ένα τρίποντο από τον Έλληνα γκαρντ να πλησιάσει στο καλάθι, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (70-72). Ο Σμιθ ισοφάρισε σε 72-72 και ο Μιλουτίνοβιτς έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα Πατρών. Ο Τσάμης, όμως με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (75-74).

Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο κι έπειτα διατήρησαν τον προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Μιλουτίνοβιτς λίγο πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στον Απόλλωνα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-53, 53-66, 82-84.

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου, Καρ, Γεωργαλλής 7, Κόμματος, Σμιθ 23, Στεφανίδης 8(1), Σίμπσον 11, Τσάμης 24(3), Όσμπι 6, Νάτζφεϊ 3(1).

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 14(1), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Ντάνιελ 2, Ουίλσον 18(3), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 6(2), Πελεκούδας 1, Μιλουτίνοβιτς 15(2), Μπολντς 22(3).