STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 61-65

Kαλά φτάσαμε ως έδω. Τώρα τί κάνουμε; INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός απέδρασε με σπουδαία νίκη από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 65-61 του Παναθηναϊκού με κορυφαίο τον Ράσο Νεστέροβιτς. Καθοριστικός στο "φινάλε" ο Θοδωρής Παπαλουκάς. Τα "άκουσε" ο Βασίλης Σπανούλης, που ήταν θετικός στην επανάληψη. Πρώτη νίκη για τους "ερυθρολεύκους" στο ΟΑΚΑ μετά από τέσσερα χρόνια (2007), αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με μεγάλο αβαντάζ για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Νεστέροβιτς τέλειωσε το ματς με 17 πόντους (6/8 δίποντα, 5/5 βολές) αλλά και μια πολύ θετική παρουσία στην άμυνα, κερδίζοντας τον τίτλο του MVP. Διψήφιο νούμερο πόντων σημείωσαν οι Τεόντοσιτς και Ερτσέγκ που είχαν από 10 πόντους.

Ο Βασίλης Σπανούλης από την άλλη είχε 4 πόντους (1/9 σουτ), αλλά και 6 ασίστ. Στο πρώτο μέρος ήταν νευρικός, αλλά στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθοριστική συμβολή στον τομέα της δημιουργίας. Το ίδιο ισχύει και για τον Παπαλουκά (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ), που σημείωσε και έξι καθοριστικούς πόντους στο κρίσιμο σημείο.

Από τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Ντρου Νίκολας με 15 πόντους, αν κι ο Αμερικανός δεν ήταν εύστοχος στις κρίσιμες φάσεις που πήρε στο φινάλε. Άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Σάτο που είχε πρόβλημα με τα φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Διαμαντίδης έμεινε στους 2 (0/9 σουτ), φανερά επηρεασμένος από το πρόβλημα υγείας που τον ταλαιπωρούσε τις τελευταίες ημέρες.

Τα σημεία "κλειδιά"

Η πικ-εν-ρολ άμυνα του Ολυμπιακού (περιόρισε το παιχνίδι σε καταστάσεις δύο-εναντίον-δύο) ήταν καθοριστική, με τον Ράσο Νεστέροβιτς να αξίζει τα περισσότερα εύσημα, διότι με το μέγεθος του "γέμισε" τη ρακέτα. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός χωρίς τη δημιουργία του Διαμαντίδη και με τον Σάτο να περιορίζεται από τα φάουλ τα περίμενε μοιραία όλα από τον Νίκολας, που δεν... τράβηξε στο τέλος.

Νευρικό δεκάλεπτο

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς προτίμησε να ξεκινήσει τον Λούκας στην αρχική πεντάδα (και τον Μαυροκεφαλίδη στο "4") μαζί με τους Σπανούλη, Παπανικολάου και Μπουρούση, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να περιορίσει τον Ρομέιν Σατο και τη δράση του μες στο καλάθι. Όσο για το μαρκάρισμα του "V-Span", αυτό το ανέλαβε από την αρχή ο Δημήτρης Διαμαντίδης.

Ο Σπανούλης, ωστόσο, ξεκίνησε με φανερή διάθεση να "ζεσταθεί" νωρίς και να αποβάλει το πιθανό άγχος του παίρνοντας προσωπικές φάσεις. Ο απολογισμός ήταν δύο κακές επιλογές κι ένα εύστοχο τρίποντο, αν κι επί της ουσίας δεν έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, φάνηκε νευρικός και αποσύρθηκε πριν το πρώτο 5λεπτο.

Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 7-6 χάρις στον Γιάννη Μπουρούση, που "απάντησε" στα δύο συνεχόμενα σουτ του Μάικ Μπατίστ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε σταδιακά 12-9 χτυπώντας μες στο καλάθι (με τον Σάτο να παίρνει αρκετές φάσεις), αλλά οι αλλαγές των δύο προπονητών έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς "τρύπησε" την αντίπαλη άμυνα (απέναντι σε ψηλότερο αντίπαλο όπως ο Περπέρογλου) και συνολικά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιτεθεί απέναντι στον Ίαν Βουγιούκα, που θεωρητικά έχει μειονέκτημα στην πικ-εν-ρολ άμυνα.

Η τακτική απέδωσε καρπούς κι οι Πειραιώτες (με τον Ράσο Νεστέροβιτς να κερδίζει μάχες στις δύο ρακέτες) ισορρόπησαν την πρώτη περίοδο στο 18-18, με τον 5ο πόντο του Μίλος Τεόντοσιτς.

Τεχνική και... τακτική

Στη δεύτερη περίοδο ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να "φρεσκάρει" τον Δημήτρη Διαμαντίδη χρησιμοποιώντας είτε σαν παρτενέρ του τον Καλάθη, είτε ως αντικαταστάτη του τον Τέπιτς. Ο Νίκολας κατάφερε εν μέρει να παίξει το ρόλο του "κινητήριου μοχλού" παίρνοντας φάσεις από πικ-εν-ρολ, αν και ο κύριος άξονας των γηπεδούχων παρέμεινε η παρουσία του Ρομέιν Σάτο που υπερτερούσε των αντιπάλων του μες στο καλάθι.

Ο Αφρικανός άσος πέτυχε 11 πόντους κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τον άτυπο τίτλο του πρώτου σκόρερ της αναμέτρησης. Σίγησε, όμως κι αυτός στα τελευταία λεπτά, όταν ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 7-0 και μετέτρεψε το εις βάρος του 34-29 σε 34-36 με το καλάθι του Γιοτάμ Χαλπερίν στην εκπνοή. Προηγουμένως τις ισορροπίες είχε αλλάξει η παρουσία του Ζόραν Ερτσέγκ στη θέση "4".

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 15' τα πνεύματα εντός παρκέ οξύνθηκαν μετά το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Μπουρούσης, αλλά και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Ίβκοβιτς κι ενώ το σκορ ήταν 27-29 υπέρ των Πειραιωτών.

Σε ότι αφορά το πρώτο ημίχρονο είναι χαρακτηριστική η "εμμονή" του Παναθηναϊκού να κερδίσει το παιχνίδι μέσα από τη ρακέτα, όπου εκδηλώθηκε μεγάλο μέρος από τις επιθέσεις. Το 1/5 τρίποντα των "πρασίνων" είναι ενδεικτικό τόσο της επιλογής του Ομπράντοβιτς, όσο και της τακτικής του Ολυμπιακού που δεν θέλησε να δημιουργήσει χώρους στην αδύνατη πλευρά (σ.σ μακριά από τη μπάλα) σε καταστάσεις πικ-εν-ρολ.

Το δεκάλεπτο του Νίκολας

Το δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό καθώς τόσο ο Σάτο, όσο κι ο Νίκολας χρεώθηκαν με 3ο φάουλ. Ο Ομπράντοβιτς αποφάσισε να αποσύρει μόνο τον πρώτο, κίνηση που αποδείχτηκε... σοφή, διότι αμέσως μετά το Αμερικανός γκαρντ πήρε το όπλο του! Συγκεκριμένα σημείωσε 11 πόντους στην περίοδο, "τιμωρώντας" την άμυνα του Ολυμπιακού, η οποία άφηνε τον ψηλό κοντά στη ρακέτα, δίνοντας του τη δυνατότητα να σουτάρει με ντρίμπλα από μέση απόσταση.

Οι "ερυθρόλευκοι" παρόλα αυτά κατάφεραν να μείνουν μες στο ματς παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στην εκπνοή και πάλι με τον Γιοτάμ Χαλπερίν, που ευστόχησε αυτή τη φορά σε τρίποντο για να κάνει το 51-49 στο 30'. Την ίδια ώρα ο Ίβκοβιτς είχε αποσύρει τον Νεστέροβιτς (3ο φάουλ), αλλά και τον Μίλος Τεόντοσιτς που είχε παρασυρθεί σε λάθος αποφάσεις. Στο ίδιο διάστημα ο Σπανούλης είχε ανεβάσει την απόφαση του, έστω κι αν δεν βρήκε το δρόμο προς το καλάθι. Αντίθετα προσέφερε στην ομάδα του κερδίζοντας φάουλ και μοιράζοντας τελικές πάσες στους ψηλούς.

Πριν τη διακοπή

Λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου είχε περάσει στον πάγκο κι ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που φάνηκε επηρεασμένος από την ίωση που τον ταλαιπώρησε μες στη βδομάδα.

Ο διεθνής επέστρεψε ξανά στο 32' και με το σκορ στο 51-51 κι ενώ ο... Νίκολας είχε σιγήσει. Ο Αμερικανός που μονοπώλησε τις επιθέσεις άρχισε να κουράζεται και το "τριφύλλι" χρειαζόταν άλλο τρόπο δημιουργίας. Για αυτό κι ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς θέλησε να "ξεκουράσει" την ομάδα δίνοντας τη μπάλα στον Ίαν Βουγιούκα, που κέρδισε δύο φάσεις και μαζί το 4ο φάουλ του Ερτσέγκ, που ήταν "καταλυτικός" ως εκείνο το σημείο. Η απάντηση του Ίβκοβιτς ήταν... έκπληξη, η οποία ακούει στο όνομα Παναγιώτης Βασιλόπουλος (στη θέση "4").

Από την άλλη ο Ολυμπιακός συνέχισε να χρησιμοποιεί τρεις "κοντούς" (Σπανούλη, Τεόντοσιτς και Παπαλουκά) αλλά και τον πολύ θετικό Νεστέροβιτς στο "5".

Το παιχνίδι εξελίχθηκε αρκετά νευρικά ως το 36' με "κλειστό" σκορ (54-53) το οποίο... διακόπηκε μετά από απόφαση των διαιτητών ύστερα από ρήψη φωτοβολίδας στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για να ακολουθήσει το μήνυμα της διοίκησης (δια στόματος Μάνου Παπαδόπουλου) για να σταματήσουν αυτές οι αντιδράσεις.

Κάθαρισε ο "Ράσο"

Το ματς ξεκίνησε μετά από 5 περίπου λεπτά με δύο βολές του Μπατίστ και ένα καλάθι του Τεόντοσιτς (56-55)., για να ακολουθήσει το φόλοου του Φώτση και το γκολ-φάουλ του Νεστέροβιτς (58-58) απέναντι στις "αλλαγές" του Παναθηναϊκού.

Στα 2.30' ο Παπαλουκάς σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 60-58, πριν το άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη. Στην επόμενη κρίσιμη επίθεση και συγκεκριμένα στα 1.24'' οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν με τον ίδιο τρόπο την υπεροχή του Νεστέροβιτς μες στο καλάθι (βρήκε απέναντι του μετά από "αλλαγή" στο πικ-εν-ρολ τον Διαμαντίδη) για το 62-58.

Μετά το τάιμ-άουτ του Ομπράντοβιτς ο Ντρου Νίκολας ήταν αυτός που πήρε "πάνω" του τρεις επιθέσεις, χωρίς να ευστοχήσει. Ενδιάμεσα ο Παπαλουκάς ευστόχησε με προσωπική ενέργεια σε λέι-απ (64-58) βάζοντας ουσιαστικά "τέλος" στο παιχνίδι 40'' πριν το φινάλε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε τελικά ο Αντώνης Φώτσης με τρίποντο (65-61), με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια σπουδαία νίκη που ίσως αποδειχτεί καθοριστική για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 49-51, 61-65.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 6, Φώτσης 9(1), Σάτο 13, Νίκολας 15(1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 5, Καλάθης 3(1), Καϊμακόγλου.

Ίβκοβιτς (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 17, Γκόρντον, Σπανούλης 4(1), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Χαλπερίν 5(1), Παπανικολάου, Έρτγεγκ 10, Τεόντοσιτς 10(2).