STOIXIMAN GBL

ΠΑΟΚ-Άρης: 92-87

Ο Ράιτ ήταν καθοριστικός, Καλαμπόκης και Ντικούδης είχαν ρόλο κλειδί και ο ΠΑΟΚ μπροστά σε 5.000 οπαδούς του πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης νικώντας τον Άρη με 92-87.

Μέσα σε θερμή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι περίπου 5.000 οπαδοί του ΠΑΟΚ στο "Παλατάκι", τους Ντικούδη (19π.), Καλαμπόκη (21π.) να κάνουν μεγάλο παιχνίδι και ο Ράιτ να είναι καθοριστικός ο "Δικέφαλος" επικράτησε την Τετάρτη (28/12) του Αρη με 92-87 για την 10η αγωνιστική της Basket league και αποσπάστηκε δύο πόντους από τους "κίτρινους" στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε 9-4 και 11-6 με τον Ντικούδη μέχρι εκείνο το σημείο να έχει σημειώσει 7 πόντους και να στέλνει το μήνυμα πως θα αποτελέσει τον ηγέτη του "Δικεφάλου".

Πάντως, η ομάδα του Μαρκόπουλου δεν συνέχισε για πολύ σε αυτό το τέμπο και ο Αρης πήρε τα ηνία βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο για το καλάθι του αντιπάλου του.

Βρήκε... μπόσικη την άμυνα του ΠΑΟΚ

Με πολυφωνία στην επίθεση οι "κίτρινοι" κατάφεραν να προηγηθούν με 29-18 στην αρχή του β' δεκαλέπτου, την στιγμή που στον ΠΑΟΚ αμυντικά τα είχαν... χαμένα. Ο "Δικέφαλος", ωστόσο, επανήλθε άμεσα, βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία και με σερί 11-0 ροκάνισε την διαφορά και πέρασε μπροστά με 30-28, ενώ κατάφερε να πάει και στα αποδυτήρια προηγούμενος με 41-37.

Να σημειωθεί, πως στην ανάπαυλα του ημιχρόνου από τα μεγάφωνα ακούστηκε πως ο ΠΑΟΚ έχει ήδη δύο παρατηρήσεις για ρίψεις αντικειμένων και υπάρχει ο κίνδυνος διακοπής του αγώνα.

Αρχή με τεχνική ποινή

Το γ' δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γιάννη Καλαμπόκη να εκτελεί βολές, να ευστοχεί και να διαμορφώνει το 43-37, μετά από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του Αρη, Γιάννης Δαμιανίδης. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 45-37 με τον Γκόρι, όμως, η απάντηση του Αρη ήρθε άμεσα και με μπροστάρηδες τους Τσαλδάρη και Ταπούτο μείωσε σε 51-50.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι από την αρχή, αλλά οι Γιαννακίδης και Καλαμπόκης πέτυχαν από ένα τρίποντο περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου δίνοντας στον ΠΑΟΚ ανάσα και το προβάδισμα με 61-57. Ο Γκόρι λίγο αργότερα έγραψε το 66-61 και με τρίποντο του Τζέιμς το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 66-64.

Σπουδαίο το φινάλε

Ο Τζέιμς με δίποντο ισοφάρισε στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου. Μετά "μίλησε" ο Ταπούτος με γκολ φάουλ γράφοντας το 66-69, αλλά ο Ράιτ δεν άφησε τους αντιπάλους να χαρούν για πολύ αφού με τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69. Ο Ταπούτος με τρίποντο σημείωσε το 69-72, όμως, οι Γκίντενς και Ράιτ το πήραν πάνω τους βάζοντας τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού με 76-72.

Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν θρίλερ και τέσσερα λεπτά πριν την λήξη ο Ντικούδης έγραψε το 80-78 για να το γυρίσει άμεσα ο Αρης σε 81-82. Με ένα κρίσιμο δίποντο του Ράιτ διαμορφώθηκε το 83-82 δύο λεπτά πριν το τέλος και με μια καλή άμυνα του Ντικούδη που ολοκληρώθηκε με κλέψιμο του Καλαμπόκη η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του ΠΑΟΚ.

Κάποιες βεβιασμένες επιλογές του Τσαλδάρη στην επίθεση στέρησαν από τον Αρη την ευκαιρία να προηγηθεί και τον ΠΑΟΚ να κρατήσει το προβάδισμα. Ενα φάουλ... δώρο του Γκίντενς στον Ντέιβις, ο τελευταίος δεν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ευστοχώντας σε δύο από τις τρεις βολές και το σκορ να γίνεται 87-85. 19'' πριν το φινάλε κρίθηκαν όλα, όταν ο Τζέιμς έκανε αντιαθλητικό στον Καλαμπόκη για το οποίο οι του Αρη διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ ευστόχησε, όπως και ο Γιαννακίδης λίγο αργότερα δίνοντας τυπικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του ματς το οποίο έληξε 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-37, 66-64, 92-87

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 18, Στίγκερς 2, Γκόρι 11, Ντικούδης 19, Καλαμπόκης 21 (1), Ράιτ 16 (2), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές, Τσακαλέρης.

Άρης: Μαυροειδής 2, Κερούς 2, Ταπούτος 17 (2), Τζέιμς 28 (2), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 7, Κρούσιτς 3, Μπόγρης 2, Μούλντροοου 9 (1), Τσαλδάρης 17 (2), Βεργίνης.