STOIXIMAN GBL

ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο 97-90

Δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ και δεύτερη συνεχόμενη νίκη, με τον "Δικέφαλο" να επικρατεί στο "Παλατάκι" του Ρεθύμνου με σκορ 97-90.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα... Ο "Δικέφαλος" μετά την νίκη επί του Αρη, κέρδισε στο "Παλατάκι" το Ρέθυμνο με σκορ 97-90.

Ετσι για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς πήρε το θετικό αποτέλεσμα, με τους "ασπρόμαυρους" έτσι να εκμεταλλεύονται και πάλι το "σπίτι" τους μετρώντας επτά νίκες σε οχτώ ματς (η μοναδική εντός έδρας ήττα ήταν στον αγώνα με τον Πανιώνιο).

Ο πρωταγωνιστής

Η αλήθεια είναι πως δεν ξεχώρισε κάποιος παίκτης του ΠΑΟΚ κατά πολύ σε σχέση με τους συμπαίκτες του. Τον τίτλο πάντως θα τον δώσουμε στον Δέδα (13 πόντους με 1/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, ένα κλέψιμο και τρεις ασίστ) μιας και συνέβαλε πολύ στο να "γυρίσει" το παιχνίδι ο "Δικέφαλος". Μετά το 13-23 πέτυχε σημαντικά τρίποντα και οι "ασπρόμαυροι"(έδειχναν να είναι τελείως έξω από τα νερά τους στην αρχή του ματς) κατάφεραν να "αντιδράσουν".

Εκεί κρίθηκε το ματς

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις για την νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο... Ηταν πολύ καλός, πήρε διαφορά 17 πόντων (68-51) και στο 30' ήταν μπροστά με 73-58. Ετσι πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα έτσι ώστε ο ΑΓΟΡ να μην μπορέσει να "προλάβει" να γυρίσει το ματς.

Ο αριθμός

Μεγάλη διαφορά υπήρχε στον τομέα των ασίστ ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΓΟΡ. Ο "Δικέφαλος" τελείωσε τον αγώνα με 28 και οι Κρητικοί με 9.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 0-5 και 3-10 στο 3'. Στη συνέχεια ο Γκάμπριελ έκανε το 3-12 και ο Μαρκόπουλος αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να βελτιώνεται, μείωσε με καλάθι του Μπόγρη σε 9-14 (στο 6'), ο ίδιος "έγραψε" το 11-16 αλλά μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα +10 (11-21 στο 8'). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-23 (με τρίποντο του Δέδα στην εκπνοή), με τον ΑΓΟΡ να "πατάει" καλύτερα.

Με καλάθια των Τσαιρέλη και Τσόχλα, ο "Δικέφαλος" "ψαλίδισε" την διαφορά (21-23 στο 11') ενώ ο Πέιν έδωσε το προβάδισμα (26-25 στο 14'). Ο ΑΓΟΡ αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στην επίθεση, ο Μπόγρης διαμόρφωσε το 28-25 και ο Καλαφατάκης αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ (12-2 επιμέρους σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ). Ο Δέδας, που ήταν πολύ "ζεστός" (τρία τρίποντα), "έγραψε" το 33-30, ο Κασελάκης έδωσε αέρα επτά πόντων (43-36) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-41 (πρώτοι σκόρερ ο Δέδας και ο Καλαμπόκης με 11 πόντους).

Ο Κούπερ στο ξεκίνημα της γ' περιόδου έδωσε ένα +7 (50-43) στον ΠΑΟΚ και ο Αμερικανός "έγραψε" το 54-45. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και ο "Δικέφαλος" έφτασε στο +12 (57-45) στο 23' μετά από τρίποντο του Πέιν. Ο "Δικέφαλος" κρατούσε... μακριά του τον ΑΓΟΡ (61-48 στο 25') και ο Μπόγρης διαμόρφωσε το 63-48. Oι "ασπρόμαυροι" είχαν βρει για τα καλά ρυθμό (68-51) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 73-58.

Στο 32' το σκορ ήταν 77-66 και μετά από αντιαθλητικό του Τσόχλα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 77-68. Ο Μπόγρης (15 πόντους) έκανε το 79-69 και ο Μαργαρίτης (πολύ καλός) "έγραψε" το 83-73 στο 34'. Ο Καλαμπόκης στο 85-77 έκανε βήματα, οι φιλοξενούμενοι μετά μείωσαν σε 85-79 και ο Πέιν έκανε το 87-79 στο 38'. Στη συνέχεια ο Καλαμπόκης (21 πόντους) διαμόρφωσε το 87-82 και ο Κούπερ 1' πριν το τέλος έδωσε αέρα έξι πόντων (88-82) στον ΠΑΟΚ δίχως το Ρέθυμνο να μπορέσει να αντιδράσει στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 45-41, 73-58, 97-90

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12 (1), Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 9 (1), Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 11, Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 13 (2), Καλλές 2, Μπόγρης 15, Κασελάκης 10 (2), Λιάπης

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 9, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 5 (1), Αγγελόπουλος, Ράιτ 31 (5), Καλαμπόκης 21, Κανονίδης 2, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκβου 20, Ντρτσα, Γκάμπριελ 2