STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδου 86-67

Το Ρέθυμνο επικράτησε στην Κρήτη του Κολοσσού Ρόδου με 86-67 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε στην Κρήτη του Κολοσσού Ρόδου με 86-67.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Κρητικοί έβαλαν τέλος σε έξι διαδοχικές ήττες που είχαν, επιστρέφοντας στις νίκες.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Χαρτ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, καθώς σημείωσε 30 πόντους σε 36 λεπτά χρόνου συμμετοχής με 4/5 βολές, 4/9 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο αριθμός

Ο Γκάμπριελ τελείωσε την αναμέτρηση με 11 ριμπάουντ (10 αμυντικά και 1 επιθετικά). Παράλληλα, σημείωσε και 13 πόντους.

Που κρίθηκε το ματς

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή το παιχνίδι τους και έφτασαν σε μία άνετη νίκη απέναντι στον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί".

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδιτους απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Ο Χαρτ με σουτ δύο πόντων έκανε το 19-9 για τους Κρητικούς, ενώ ο Σμιθ με 1/2 βολές μείωσε σε 19-10. Ο Καλαμπόκης ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (21-10) και ο Γκάμπριελ ανέβασε την διαφορά στους 13 (23-10). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-10, ύστερα από τρίποντο του Χαρτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χαρτ με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 32-10 και ο Στεφανίδης με τρίποντο σημείωσε το 32-13. Ο Χαρτ με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 35-13 και ο Όσμπι έριξε την διαφορά στους 20 πόντους (35-15). Ο Χαρτ έκανε το 37-15, με τον Όσμπι να μειώνει με 1/2 βολές σε 37-16. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο πέτυχε το 37-19 και ο Στεφανίδης μείωσε στους 15 πόντους (37-22).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με το Ρέθυμνο να κλείνει τελικά το ημίχρονο με 52-31, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Εζιούκου.

Στην τρίτη περίοδο, το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ με τον Χαρτ να σημειώνει για το 57-38 στο 24ο λεπτό του ματς. Ο Όσμπι μείωσε σε 57-40 και ο Χαρτ με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (60-42), ενώ ο Στεφανίδης μείωσε σε 60-44. Ο Σίμπσον με 1/2 βολές σημείωσε το 60-45. Ο Αγγελόπουλος με τρίποντο έκανε το 63-46 για να μειώσει ο Νάτζφεϊ σε 63-48 στο 28ο λεπτό του ματς. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-51 για τους Κρητικούς.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν μπορούσε να καλυφθεί, με το Ρέθυμνο να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα μετά από έξι ήττες με 86-67.

Τα δεκαλεπτα: 26-10, 52-31, 69-51, 86-67.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 30(6), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6, Αγγελόπουλος 3(1), Ράιτ 5(1), Καλαμπόκης 3, Κανονίδης 2, Σίννης 2, Λάτοβιτς 6, Εζιούκου 6, Άρμπετ 8(2), Γκάμπριελ 13(2).

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνιου 7(1), Καρ 2, Γεωργαλλής 4, Κόμματος 7(2), Σμιθ 3, Στεφανίδης 14(3), Σίμπσον 5, Τσάμης 6, Όσμπι 16, Νάτζφεϊ 3.