STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τρίκαλα - Πανιώνιος 83-84 παρ.

Ο Πανιώνιος υποχρέωσε τα Τρίκαλα στην πρώτη εντός έδρας ήττα, έπειτα από πέντε σερί νίκες (83-84 παρ, 75-75 κδ), σε ματς που ο ένας χάριζε τη νίκη στον άλλον.

Η αλήθεια είναι πως ο ένας πρόσφερε τη νίκη στον άλλον, με τα άστοχα σουτ να είναι αμέτρητα (για την ακρίβεια ήταν 60), ομοίως και τα λάθη εκατέρωθεν (36 στο σύνολο).

Τα 23 στα οποία υπέπεσε ο Πανιώνιος εν τέλει δεν του στοίχησαν, γιατί ο χειρότερος για την παρέα του, έως εκείνη την ώρα, Μαρκ Κάρτερ να παίρνει καθοριστικό ριμπάουντ και να αφήνει την μπάλα στο καλάθι, για να διαμορφώσει αποτέλεσμα (83-84). Ο Περούνισιτς είχε την ευκαιρία να λήξει το ματς στην κανονική διάρκεια (75-75), αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μαρκ Κάρτερ τελείωσε με ranking 0, γιατί έως τα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, είχε 4π., με 2/4 διπ., 0/1 τριπ., 3 ριμπ. και 5 λάθη, ενώ είχε κάνει και 2 φάουλ και όλα αυτά σε 11'. Ήταν όμως, αυτός που πρόσφερε τη νίκη στην παρέα του, γιατί μετά το άστοχο σουτ του ΜακΚόλουμ (3/7 διπ.), πετάχτηκε ανάμεσα από όλους για να αρπάξει την μπάλα και να την αφήσει on time στο καλάθι.

Ο αριθμός

Ο Πανιώνιος ευστόχησε σε περισσότερα δίποντα (22 vs. 19) και σε περισσότερα τρίποντα (10 vs. 6), αλλά 17 λιγότερες βολές (10 vs. 27) και 10 περισσότερα λάθη (23 vs. 13). Πώς νίκησε; Καλή ερώτηση! Προφανώς γιατί άρπαξε 10 περισσότερα ριμπάουντ (45 vs. 35), με τα τελευταία (των ΜακΚόλουμ και Κάρτερ) να κάνουν τη διαφορά.

Πού κρίθηκε

Τα τρίποντα δεν αγάπησαν τα Τρίκαλα, αυτό το απόγευμα (6/20), παρ' όλα αυτά από τα 6.75 ήθελε να κάνει... το κομμάτι του ο Πορίνι, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Είχε 1/2, τα έκανε 1/3.

Το πρώτο ημίχρονο είχε τρία "Χ" και πέντε εναλλαγές στο προβάδισμα, με τελευταία το 35-34 του Γιούινγκ που έγινε 39-34 με τον Περούνισιτς, στο τέλος του πρώτου μισού.

Τι είχε προηγηθεί; Μια γενικότερη αστάθεια, με τα λάθη του Πανιωνίου (13 στο α' ημίχρονο) να γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που είχαν μια δυστοκία από τα 6.75 (2/10), την οποία αναγνώρισαν έπειτα από τα 2/8 της πρώτης περιόδου και αναλώθηκαν σε άλλους τρόπους σκοραρίσματος. Στου... δρόμου τα μισά, ο Έβανς είχε 11π. και ακολουθούσε ο Γιούινγκ με 9, ενώ σε ό,τι αφορά τους "κυανέρυθρους", ο Μπατής είχε 7 πόντους και οι Κυρίτσης και ΜακΚόλουμ από 6. Η μεγαλύτερη διαφορά των Τρικάλων ήταν οι πέντε πόντοι (πρώτη το 30-25 στο 15', τελευταία στην ανάπαυλα) και αυτή του Πανιωνίου οι 3 (8-11, στο 5').

Οι παίκτες του Φλεβαράκη "έτρεξαν" ένα επί μέρους 13-3 από το 33-34 έως το 46-37 (21.30) και κάπου εκεί ήλθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων, με τον ΜακΚόλουμ να παίρνει προσωπικά το θέμα στο 53-48 και με 11 πόντους να φτάνει την παρέα του στο 55-59 (29.15''). Στο μεσοδιάστημα, τα Τρίκαλα είχαν πάρει ένα δίποντο από τον Πορίνι... και τέλος. Η επόμενη φορά που σκόραραν, ήταν στο 29.30 (ήταν δυο βολές του Ματαλόν), με τον Ντούβνιακ να κάνει 9 τα εύστοχα τρίποντα της ομάδας του (57-62). Για την ιστορία, στην τρίτη περίοδο (58-62), οι Νεοσμυρνιώτες είχαν 6/9 τριπ., 5/6 διπ., 6 ασίστ και 7-2 ριμπ., έναντι των 2/3 τριπ., 4/10 διπ., 1 ασίστ και 3-1 ριμπ. των γηπεδούχων.

Ενόσω τα Τρίκαλα έψαχναν να βρουν λύσεις, οι Σίμτσακ και Λάνγκφορντ έκαναν τη ζωή του Πανιωνίου απλούστερη (66-73, 35.10''), αλλά και πάλι ισορροπία στο παιχνίδι δεν βρήκε η φιλοξενούμενη ομάδα. Οι Πορίνι, Περούνισιτς και Γιούινγκ διέγνωσαν τα προβλήματα και έκοψαν τη διαφορά στο καλάθι (73-75, 37'). Το επόμενο δίλεπτο, έγινε καταμέτρηση άστοχων προσπαθειών και λαθών, πριν ο Πορίνι φτάσει τους 16π., διαμορφώνοντας το 75-75, στα 30'' για το τέλος. Ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ, ο Κυρίτσης έκανε λάθος, ο Έβανς 14 τα ριμπάουντ του... και 3 τα λάθη του, πριν ο Λάνγκφορντ κάνει δυο τα δικά του, μετά το κλέψιμο του Έβανς που βρήκε τον Περούνισιτς αλλά αυτός δεν βρήκε στόχο στο τελευταίο σουτ και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί, οι Λάνγκφορντ και Δεληγιάννης ευστόχησαν σε βολές, ο ΜακΚόλουμ σε... ταπεινό δίποντο, πριν ο Πορίνι πάει στη γραμμή της φιλανθρωπίας για το 79-79. Ακολούθησαν χαμένα σουτ (τέσσερα του Πανιωνίου και δυο των Τρικάλων, διότι υπήρχε και μπαράζ λαθών), με τον Νικολόπουλο να βάζει δυο βολές (81-79), τον Γιούινγκ άλλες δυο (83-79, 45'' για το τέλος) και εκεί που όλα έδειχναν να 'χουν τελειώσει, οι Λάνγκφορντ και Κάρτερ έφεραν τα πάνω κάτω (83-84).

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-34, 58-62, 75-75 κδ., 83-84 παρ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Εβανς 12 (14 ριμπ.), Περούνισιτς 15, Γιούινγκ 18, Γιαννακίδης 6, Πέτροβιτς 1, Πορίνι 18, Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 8, Φούντας, Νικολόπουλος 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 20, Ντούβνιακ 7, Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6, Μπατής 10 (5 ασίστ), Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 13, Μισέλ 4, Σίμτσακ 6 (7 ριμπ.), Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 2.