EUROCUP

ΠΑΟΚ - Νίζνι Νόβγκοροντ 52-60

Η νίκη της Άνκαρα επί της Άλμπα Φέχερβαρ (84-64) άφησε εκτός Last32 του Eurocup τον ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" έχασε από την πρωτοπόρο του ομίλου Νίζνι Νόβγκοροντ, στην τελευταία εμφάνιση στη διοργάνωση.

Από την στιγμή που η Ανκαρα πριν το ματς του ΠΑΟΚ είχε κερδίσει την Αλμπα Φέχερβαρ, το παιχνίδι με την Νίζνι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο αφού ο "Δικέφαλος" ήξερε και... τυπικά πως είχε αποκλειστεί.

Οι "ασπρόμαυροι" έχασαν από τους Ρώσους με 52-60, στο τελευταίο τους παιχνίδι στη διοργάνωση. Το... κακό πάντως είναι πως με αυτή την ήττα "μεγάλωσε" το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων στο 0-5.

Ο πρωταγωνιστής

Ιδιαίτερα μεγάλη συμβολή είχε ο Μπρέζετς στο να γυρίσει το ματς η Νίζνι και στο να βελτιωθεί γενικώς. Ο σέντερ των Ρώσων τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (8/12 δίποντα).

Εκεί κρίθηκε το ματς

Η Νίζνι μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το 39-46 της γ' περιόδου έγινε 41-56 στο 33' και μετά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Ο αριθμός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν στη κυριολεξία απογοητευτικός... Αυτό γιατί στη διάρκεια αυτού πέτυχε μόλις τρεις πόντους (ήταν το τρίποντο του Χαραλαμπίδη που "έγραψε" το 24-21).

Στα πρώτα 3' του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 7-4 και στη συνέχεια ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 10-6. Ο αγώνας γενικώς είχε χαμηλό ρυθμό και το σκορ ήταν 12-12 στο 6'. Στη συνέχεια ο "Δικέφαλος" προηγήθηκε με 16-13, με τον Τσαιρέλη να φτάνει τους επτά πόντους ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον "Δικέφαλο" να έχει ένα +8 (21-13).

Η Νίζνι αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (21-18) ενώ στο 12' έφερε το ματς στα ίσα (21-21). Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει και το πρώτο καλάθι για τους "ασπρόμαυρους" στη β' περίοδο "ήρθε" στο 15' με τρίποντο του Χαραλαμπίδη (24-21). Επιθετικά ο "Δικέφαλος" είχε πολλά προβλήματα με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να "γυρίσουν" το παιχνίδι (24-27 και 24-29 στο 19') και το ημίχρονο έληξε με το σύνολο του Λούκιτς να είναι στο +5 (24-29).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα επτά πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (26-33) ενώ ο Μπρέζετς στο 22' διαμόρφωσε το 26-35. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, με σερί 5-0 μείωσε σε 31-35 (στο 23') αλλά οι Ρώσοι είχαν ένα +10 (31-41) στο 26'. Ο Δέδας με δύο διαδοχικά τρίποντα ψαλίδισε την διαφορά (37-41) ενώ ο Μπόγρης έκανε το 39-41 (στο 28'). Οι Ρώσοι "απάντησαν" στη συνέχεια και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 39-46.

Στο 31' έγινε το 39-48 και ο -"ζεστός"- Δέδας μείωσε σε 41-48. Η Νίζνι στο 33' ξέφυγε με 41-54 ενώ αργότερα διαμορφώθηκε το 41-56. Ο Δέδας "έγραψε" το 44-56 και το σκορ στο 35' ήταν 45-58. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια του αγώνα προσπάθησε να αντιδράσει (49-58) αλλά δεν τα κατάφερε και τελικά ηττήθηκε με 52-60.

Δεκάλεπτα: 21-13, 24-29, 39-46, 52-60

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Koύπερ 6, Χαραλαμπίδης 6 (2), Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαιρέλης 10 (1), Δέδας 11 (3), Μαργαρίτης 5 (1), Μπόγρης 7, Κασελάκης 3, Λιάπης, Κόνιαρης 2, Κώττας
Νίζνι (Λούκιτς): Μπάμπουριν 9 (3), Μπάμπιτ, Μπρέζετς 16, Ιβλεφ 4, Αντόνοφ 14 (2), Κβοστόφ 9 (1), Πανίν, Σαβέλιεφ 1, Πολ 7 (1).