Γαλατάσαραϊ - Λοκομοτίβ 62-63

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 62-63 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο TOP-16 της Euroleague, αφού ο Μάντας Καλνιέτις ευστόχησε σε ''μεγάλο'' τρίποντο στα 5'' για τη λήξη!

Οι Ποπς Μενσά-Μπονσού, Φουρκάν Αλντεμίρ ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και πάτησαν ξανά παρκέ, κάνοντας πιο εύκολη τη... ζωή του Εργκίν Αταμάν ωστόσο η Γαλατά παραμένει χωρίς νίκη στο TOP-16 μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν με 62-63.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Έτσι οι Ρώσοι έκαναν ποδαρικό στα θετικά αποτελέσματα στο TOP-16 ενώ η Γαλατάσαραϊ παραμένει στην τελευταία θέση του ΣΤ' ομίλου με ρεκόρ 0-3, αφού ο Κάρλος Αρόγιο αστόχησε στην τελευταία επίθεση κι έτσι έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Γαλάτά που προηγήθηκε 20-12 με τον Μενσά-Μπονσού στα 29'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν αντέδρασε άμεσα, ''έτρεξε'' σερί 8-0 και ισοφάρισε 20-20 με τρίποντο του Λικχοντέι στο 11'32'' ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ με λέι-απ του Μάριτς (20-22)! Η Γαλατά βρήκε λύσεις με τον Αρόγιο ενώ ο Μίλαν Μάτσβαν διαμόρφωσε το 35-32 στα 33'' για τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ''Λόκο'' βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ, με τον Ντέρικ Μπράουν να ισοφαρίζει σε 40-40.

Ο Μάντας Καλνιέτις μείωσε σε 51-49 ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 51-51 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν συγκλονιστικά. Ο Αρόγιο έκανε το 62-58 στα 2'43'' για τη λήξη, ο Χέντριξ με 2/2 βολές μείωσε σε 62-60 ενώ ο Καλνιέτις με τρίποντο έκανε το 62-62 πίσω από τα 6μ.75, βάζοντας την υπογραφή του στη νίκη επί της Γαλατά. Ο Αταμάν κάλεσε αμέσως τάιμ-άουτ όμως ο Αρόγιο (19π.) αστόχησε σε προσπάθεια για δίποντο.