ΑΡΗΣ

Τσεντέβιτα Ζάγκρεμπ-Άρης: 81-76

Ομαδική

Την πρώτη του ήττα στο φετινό Eurocup γνώρισε ο Άρης στο Ζάγκρεμπ, όπου υπέκυψε στην παράταση, χάνοντας από την Τσεντέβιτα με 76-81.

Με ρεσιτάλ των Χαραλαμπίδη και Χατζηβρέττα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι "κίτρινοι" ανέτρεψαν το σκορ και έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όμως αποδείχθηκε ότι έμειναν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα τελικά να φύγουν με το κίτρινο φύλλο αγώνα.

Η ήττα αυτή δεν στερεί από τον Άρη τις ελπίδες για κατάκτηση της πρωτιάς στον Όμιλό του, αφού στον Β' γύρο, έχει δύο παιχνίδια εντός έδρας και αποτελεί φαβορί.

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στον αγώνα ο Άρης, που χάρη στις προσπάθειες των Τάκερ, Χατζηβρέττα και Μπορόβνιακ, κατάφερε να προηγηθεί με 8-2 στο πεντάλεπτο, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Η αντίδραση πάντως δεν άρχισε να έρθει και η Τσεντέβιτα με σερί 9-2 ανέτρεψε τα δεδομένα και με τους Ντρέιπερ και Ρούντεζ προηγήθηκε με 11-10 και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 15-14.

Παρόμοιο ξεκίνημα με αυτό της πρώτης περιόδου έκανε ο Άρης που με σερί 0-6 προηγήθηκε με 20-15. Παρά τις προσπέθειες της Τσεντέβιτα, ο Άρης διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ, μέχρι και ένα δίλεπτο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Τρόχα έκανε το 33-31. Οι Σκορδίλης και Χατζηβρέττας όμως απάντησαν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους "κίτρινους" μπροστά 36-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" το ματς, αλλά ο Άρης αντιστάθηκε και δεν τους άφησε να ξεφύγουν. Παρόλα αυτά, στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου η Τσεντέβιτα με τον Πλέιστεντ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, δημιούργησε μία διαφορά 7 πόντων (58-51).

Από την αρχή της τελευταίας περιόδου, ο Άρης προσπαθούσε πότε με τον Τσαϊρέλη και πότε με τον Χατζηβρέττα, να "ροκανίσει" τη διαφορά και τελικά να προηγηθεί. Μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος όμως, ήταν πίσω με 66-61. Η αρχή για την ανάκαμψη έγινε από την προσωπική απόδοση του Κώστα Χαραλαμπίδη που με 6 συνεχόμενους πόντους κράτησε τον Άρη σε απόσταση αναπνοής (69-67).

Σ' εκείνο το σημείο "χτύπησε" ο Χατζηβρέττας με τρίποντο και ισοφάρισε σε 70-70 και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, παρότι ο Άρης προηγήθηκε με 73-70 στην αρχή, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Τσεντέβιτα και μοιραία γνώρισε την ήττα με 81-76, που ήταν και η πρώτη του φέτος στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 35-36, 58-51, 70-70, Παράταση: 81-76

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Τσεντέβιτα: Ντρέιπερ 22 (1), Τρόχα 8 (2), Ρούντεζ 24 (4), Πέτροβιτς 2, Κάστροπιλ 2, Πριντς 2, Μπούτορατς, Έντουαρντς 15, Πλέιστιντ 6, Κοβάσεβιτς

Άρης: Ντάνστον 2, Τσαϊρέλης 9, Χατζηβρέττας 14 (3), Χαραλαμπίδης 15, Σκορδίλης 2, Κουμπούρας 2, Μπορόβνιακ 15, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 6, Τάκερ 11