ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ουνικάχα Μάλαγα-Ολυμπιακός: 76-74

Νεστέροβιτς INTIME SPORTS

Την κάκιστη εικόνα του στην τρίτη περίοδο πλήρωσε ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε στη Μάλαγα με 74-76 από την Ουνικάχα. Οι "ερυθρόλευκοι" παρά λίγο να ολοκληρώσουν την επική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν έκαναν σερί 2-21 και προηγήθηκαν.

Δυστυχώς για την ελληνική ομάδα, ο Τεόντοσιτς έχασε το τρίποντο της νίκης στην εκπνοή και πλέον οι Πειραιώτες, μπαίνουν σε περιπέτειες όσον αφορά στην πρωτιά του Β' Ομίλου, αφού ισοβαθμούν στην κορυφή με Μάλαγα και Ρεάλ (5 νίκες - 3 ήττες).

Κορυφαίος από πλευράς ελληνικής ομάδας ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που είχε 19 πόντους, 5 ασίστ και ουσιαστικό ρόλο στο ξέσπασμα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο. Ο Μίλος Τεόντοσιτς ακολούθησε με 20 πόντους, ενώ ο Ζόραν Έρτσεγκ στο καλύτερό του φετινό παιχνίδι, είχε 15.

Ο καλύτερος από πλευράς Ουνικάχα ήταν ο Ρόντρικ Μπλέικνι, που οργάνωσε άριστα την ομάδα του και είχε 8 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ της ήταν ο Σαούλ Μπλάνκο με 21 πόντους.

Έχοντας αναχαιτίσει αρχικά τα πικ εν ρολ του Ολυμπιακού και με τον Ρόντρικ Μπλέικνι να οργανώνει άψογα το παιχνίδι της, η Ουνικάχα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο ξεκίνημα. Ο Μπλάνκο κατά κύριο λόγο και ο Φρίλαντ κατά δεύτερο, ήταν οι κύριοι εκφραστές των ισπανικών επιθέσεων και αυτοί που δημιούργησαν διαφορά 8 πόντων (14-6) για τους γηπεδούχους.

Τις λύσεις που έψαχνε, βρήκε στο πρόσωπο του Γιάννη Μπουρούση, ο Ολυμπιακός. Ο Έλληνας σέντερ, έπαιξε καλές άμυνες, πήρε επιθετικά ριμπάουντ και σκόραρε για να μειώσουν οι "ερυθρόλευκοι" σε 14-10. Το σερί των Πειραιωτών έφτασε ως το 0-9 που τους οδήγησε στο προβάδισμα με 15-14, πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος ισόπαλη 17-17.

Εκμεταλλευόμενη την ασταθή απόδοση του Ολυμπιακού, η Ουνικάχα έκανε ένα σερί 7-0 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να προηγηθεί 26-20. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς πάντως συνήλθαν γρήγορα και απάντησαν με σερί 2-6, μειώνοντας στο καλάθι χάρη στους Έρτσεγκ και Τεόντοσιτς. Ο Ολυμπιακός μείωσε και στον πόντο (31-30) με τον Σέρβο γκαρντ να οδηγεί, αλλά στη συνέχεια και πάλι δεν ήταν προσεκτικός.

Η κακή περιφερειακή άμυνα αλλά και οι λανθασμένες επιλογές στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στη Μάλαγα να βγάλει ελεύθερα σουτ, να φύγει στον αιφνιδιασμό και να ανεβάσει εκ νεόυ το προβάδισμά της στους 6 (36-30). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, αλλά έκαναν κάποια λάθη που τους στέρησαν τη δυνατότητα να πάρουν ξανά το προβάδισμα, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να κλείσουν προηγούμενοι με 42-37 το πρώτο μέρος.

Ο έλεγχος του ματς παρέμεινε στην πλευρά της Μάλαγα και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης μείωσε στο καλάθι (42-40), οι Ισπανοί εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη που έκανε στη συνέχεια ο Ολυμπιακός και χάρη στην ευστοχία τους στις βολές αύξησαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 11 (52-41) με επιμέρους 10-4 στο πρώτο πεντάλεπτο του Β' ημιχρόνου.

Το προβάδισμα των Ισπανών έφτασε ως τους 14 (58-44) με τον Μπλέικνι να παραμένει άριστος στα οργανωτικά του καθήκοντα. Ο Σπανούλης που ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση, δεν μπορούσε να βοηθήσει και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (62-60).

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στην τελευταία περίοδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα όχι μόνο η διαφορά να φτάσει στους 17 (67-50), αλλά να χάσει και με πέμπτο φάουλ τον Γιάννη Μπουρούση. Οι "ερυθρόλευκοι" πάντως δεν τα παράτησαν και βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Έρτσεγκ. Σε συνδυασμό με την καλή άμυνα και τα πικ εν ρολ που βγήκαν στην επίθεση, ο Ολυμπιακός "έτρεξε" σερί 2-21, με τον Σπανούλη να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Δυστυχώς όμως, οι "ερυθρόλευκοι" γκρέμισαν ότι κατάφεραν στα 6 λεπτά της ανατροπής. Μετά από το τάιμ άουτ που πήρε ο Ρενέσες ο Ολυμπιακός δέχθηκε σερί 6-0 και βρέθηκε πίσω με 75-71 λόγω τραγικών λαθών στην άμυνα και τα ριμπάουντ. Κάποιες καλές άμυνες έδωσαν στην ελληνική ομάδα ελπίδες και όταν ο Τεόντοσιτς σκόραρε για 3 και μείωσε σε 75-74 αυτές αυξήθηκαν σημαντικά.

Στα 25 δευτερόλεπτα ο Μπλέικνι αστόχησε στη 1 από τις 2 βολές που εκτέλεσε και η μπάλα πήγε στα χέρια του Σπανούλη με το σκορ 76-74. Ο Έλληνας γκαρντ, όμως άργησε να ξεκινήσει την επίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα κατέληξε στον Τεόντοσιτς που σούταρε από πολύ μακριά, αστόχησε και η Ουνικάχα πήρε τη σπουδαία νίκη.