ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÌÁËÁÃÁ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2008)<br>
PANATHINAIKOS - MALAGA (EUROLEAGUE 2008)
ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÌÁËÁÃÁ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2008)

Μέσα στην έδρα του ο Παναθηναϊκός δεν χάνει από τη Μάλαγα, αυτό τουλάχιστον λένε οι αριθμοί και η παράδοση που είναι υπέρ του. Μία φορά το έκαναν οι Ισπανοί και έσπασαν ένα μεγάλο αήττητο σερί νικών μέσα στο ΟΑΚΑ (videos)

Γι' αυτό όμως φρόντισε πρόσφατα ο Ολυμπιακός, οπότε η Μάλαγα λογικά και πάλι θα υποταχθεί στην ανωτερότητα των αντιπάλων της. Άλλωστε, ο Παναθηναϊκός της έχει πάρει τον αέρα καθώς σε 12 ματς έχει καταφέρει να πανηγυρίσει τη νίκη όχι μία, ούτε δύο αλλά 8 φορές.

Πριν από δύο χρόνια, Παναθηναϊκός και Μάλαγα τέθηκαν και πάλι αντιμέτωποι στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στην παράταση μετά από χορταστικό αλλά και συγκλονιστικό παιχνίδι (103-95).

Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο ίδιο παρκέ, καθώς την περασμένη σεζόν (2009-2010) οι δρόμοι τους ήταν διαφορετικοί στην Ευρωλίγκα και δεν συναντήθηκαν καθόλου με δεδομένο μάλιστα ότι ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε στο TOP-16.

Δείτε φάσεις από την τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων:

Νωρίτερα, πάντως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε δείξει τις προθέσεις της και μέσα στην Ισπανία, καθώς στο δεύτερο μόλις παιχνίδι του TOP-16 της Ευρωλίγκας οι "πράσινοι" είχαν περάσει νικηφόρα από εκεί με σκορ 81-69 βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε ελληνικό έδαφος ο Παναθηναϊκός έχει χάσει μόλις μία φορά από τη Μάλαγα και αυτή τον Ιανουάριο του 2006. Εκείνη την ήττα σίγουρα οι οπαδοί των "πράσινων" θα θέλουν να την ξεχάσουν καθώς οι Ανδαλουσιάνοι έκαναν... κηδεία μέσα στο ΟΑΚΑ νικώντας με σκορ 95-93 και σπάζοντας ένα σερί 41 συνεχόμενων νικών του Παναθηναϊκού μέσα στην έδρα του. Ένα τρίποντο του Σάντσεθ στα 25'' πριν το τέλος "πάγωσε" το ΟΑΚΑ, ο Λάκοβιτς δεν κατάφερε στο τέλος να στείλει το ματς στην παράταση έφυγαν όλοι απογοητευμένοι.

Για πρώτη φορά Παναθηναϊκός και Μάλαγα διασταύρωσαν τα ξίφη τους την περίοδο 2002-03 όταν και βρέθηκαν στον Β' όμιλο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Οι "πράσινοι" επικράτησαν 77-65 μέσα στην έδρα τους αλλά αυτό δεν τους ήταν αρκετό καθώς και στο ματς του β' γύρου ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη. Επιβλήθηκαν με σκορ 75-69, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Λάκοβιτς στην πρώτη του χρονιά στην ομάδα.

Από το 2002, έχουν σταθερό... ραντεβού κάθε χρόνο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση καθώς μόνο δύο φορές από τότε δεν ξανασυναντήθηκαν. Η μία ήταν την περσινή σεζόν και η άλλη την αγωνιστική περίοδο 2007-08.