ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Γαλατάσαραϊ - Πανελλήνιος 79-53

Βαριά ήττα υπέστη ο Πανελλήνιος στην Τουρκία, από την Γαλατάσαραϊ με σκορ 79-53 για την 3η αγωνιστική του Eurocup.

Με ένα επιμέρους 19-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γαλατάσαραϊ δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Έτσι, λοιπόν οι Τούρκοι υποχρέωσαν τους "Ολυμπιονίκες" στη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το ματς από τη β' κιόλας περίοδο. Ο Πανελλήνιος κατάφερε να αντισταθεί μόνο για ένα δεκάλεπτο κόντρα στην ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί που παραμένει αήττητη στην κορυφή του Ε' ομίλου.

Ο Τζόσουα Σιπ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, από τον Πανελλήνιο ξεχώρισε ο Τζούρο Όστοϊτς που τελείωσε το ματς με 15 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Πανελλήνιος αν και φιλοξενούμενος προηγήθηκε με σκορ 5-11, ωστόσο οι Τούρκοι αφυπνίστηκαν πολύ γρήγορα και έχοντας έναν εκπληκτικό Σιπ στη διάθεσή τους, έτρεξαν ένα σερί 10-0 που τους έφερε στο 15-11, πριν οι Όστοϊτς και Καραθανάσης ισοφαρίσουν με βολές

Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Σούμπερτ και Μπούκερ έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 25-19. Ο Καραθανάσης μείωσε λίγο αργότερα σε 28-21 όμως οι παίκτες του Μαχμουτί ειχαν βρει ρυθμό και έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +13 (35-22).

Στο ξεκίνημα του β΄ημιχρόνου, ο Πανελλήνιος έμεινε άποντος για δύο λεπτά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γαλατάσαραϊ για να ξεφύγει περισσότερο. Έτσι, με ένα καλάθι του Άντριτς στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 45-26, υποχρεώνοντας τον Σκουρτόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ, μη μπορώντας όμως να εμποδίσει το 50-33 της γ' περιόδου.

Από εκεί κι έπειτα τα πάντα είχαν κριθεί και ο Πανελλήνιος δεν μπορούσε πλέον να γυρίσει το ματς, με τον Κούγκο να γράφει το 59-39 στο 33ο λεπτό του αγώνα. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και η Γαλατάσαραϊ πέτυχε ευρεία νίκη, συνδυάζοντάς την και με καλό μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-22, 50-33, 79-53.

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 19, Τοπάλογλου 1, Σούμπερτ 12(2), Ρότσεστι 4, Ατσίκ 15(4), Άντριτς 5, Ράντσικ 10, Γιλντιρίμ, Μπουκέρ 5(1), Κούγκο 8.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 1, Παπαμακάριος 10(2), Κράμπενχοφτ 7(1), Καραθανάσης 4, Σκλάβος 2, Μπράουν, Όστοϊτς 15, Κομποδιέτας 1, Τσακαλέρης, Μπέιλι 9(1), Ούντριχ 4.