ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Γκρόνινγκεν - Πανελλήνιος 57-63

Πανηγυρική πρόκριση για τον Πανελλήνιο στους "16" του Eurocup με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να ξεπερνάει τα προβλήματα και να νικάει με 63-57 την Γκρόνινγκεν

Ο Πανελλήνιος παρά τις απουσίες των Παπαμακάριου, Σμιθ και Καλαϊτζή επικράτησε μέσα στην Ολλανίδα της κάθε άλλο παρά αδιάφορης Γκρόνινγκεν η οποία τον πίεσε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι Ολλανδοί έπαιξαν για το γόητρο τους, όμως στο τέλος μίλησε το πάθος των φιλοξενούμενων, αλλά και η ψυχραιμία του Μπέιλι ο οποίος πέτυχε καθοριστικούς πόντους.

Πολύ καλός και ο Σάμο Ούντριχ που τελείωσε το ματς με 14 πόντους, όσους δηλαδή είχε ο Μπέιλι, ενώ από 11 πέτυχαν οι Σκλάβος και Κράμπενχοφτ. Παρά το γεγονός ότι ο Πανελλήνιος σούταρε με το απογοητευτικό 18% από τα 6.75μ., κυκλοφόρησε την μπάλα και είχε την υπομονή να πάει σε αργές επιθέσεις, κάτι που τελικά του βγήκε σε καλό.

Το τραγικό ποσοστό των Ολλανδών από τη γραμμή του φάουλ (42% με 6/14) ήταν απαγορευτικό για νίκη, αν και πάλεψαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τη νίκη της... τιμής, καθώς είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια.

Ο αγώνας:

Με δεδομένη την αστοχία του από τα 6.75μ. (0/3) ο Πανελλήνιος πήγε την μπάλα στη ρακέτα και προηγήθηκε 5-8 με τους Ούντριχ και Κράμπενχοφτ. Οι... αδιάφοροι Ολλανδοί έτρεξαν ένα σερί 6-0, προηγήθηκαν 16-10 και ο Σκουρτόπουλος κάλεσε σε τάιμ άουτ. Πάντως, τα πράγματα δεν άλλαξαν καθώς τα 4 λάθη των "Ολυμπιονικών" τους έδωσαν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-15.

Με το ξεκίνημα της β' περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 8 πόντους (23-15), ωστόσο ο Πανελλήνιος έτρεξε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε 23-24. Οι γηπεδούχοι έκαναν να πάρουν και πάλι διαφορά (31-27), όμως με όπλο την καλή της άμυνα η ομάδα του Σκουρτόπουλου απάντησε σε σερί... καρμπόν (9-0) το οποίο και διαμόρφωσε το 31-36 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μπέιλι έστειλε για πρώτη τον Πανελλήνιο στο +7 (31-38), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στη συνέχεια. Ο Μπέιλι έκανε με βολές το 37-40 και το 39-44, όμως τελικά οι "Ολυμπιονίκες" έφυγαν για το δ' δεκάλεπτο με προβάδισμα μόλις ενός καλαθιού.

Στο δ' δεκάλεπτο, ο Πανελλήνιος είχε την... τύχη να τρέξει ένα γρήγορο 5-0 που κάπως αποφόρτισε τους παίκτες του και τους έφερε σε θέση ισχύος. Προηγήθηκε με 42-49 και από εκεί και πέρα έπαιξε με το χρόνο. Καθοριστικός ο Μπέιλι που ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ. Μάλιστα, η διαφορά άγγιξε τους 10 πόντους, πριν οι Ολλανδοί μειώσουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 31-36, 42-44, 57-63.

Γκρόνινγκεν (Βαν ντεν Μπεργκ): Μποστέιν 5(1), Μπέκερινγκ 5, Έλις 3, Ντορισό 15(3), Οτέν 4, Ρος 3(1), Τουρέκ 4, Χοφ, Μπούσερ 18(2).

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6, Κράμπενχοφτ 11, Καραθανάσης, Σκλάβος 11(1), Όστοϊτς 7, Κολώκας, Κομποδιέτας, Μπέλι 14, Ούντριχ 14(2).