ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Πανελλήνιος - Γαλατάσαραϊ 66-62

Τη δεύτερη νίκη του στο Eurocup πέτυχε ο Πανελλήνιος ο οποίος επικράτησε με σκορ 66-62 της Γαλατάσαραϊ για την 4η αγωνιστική και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου διατήρησε έτσι το αήττητο της έδρας της και έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Να υπενθυμίσουμε πως στο ματς της περασμένης εβδομάδας, η Γαλατάσαραϊ επικράτησε με 79-53 και τελικά ο Πανελλήνιος δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά. Πάντως, με δύο νίκες μέσα στη Λαμία διατηρεί τις ελπίδες του για πρόκριση.

Καθοριστικός ο Παπαμακάριος ο οποίος με τα τρίποντα του βοήθησε στο δ' δεκάλεπτο να ξεφύγει η ομάδα του με 9 πόντους (60-51). Ο Σούμπερτ μείωσε στους τρεις για τους Τούρκους (63-60), όμως τελικά οι γηπεδούχοι κράτησαν την νίκη.

Ο αγώνας:

Πολύ αργό τέμπο στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Πανελλήνιο να έχει πάντως ένα μικρό προβάδισμα (5-2, 7-4), αλλά να είναι πολύ άστοχος από τα 6.75μ. (0/6 σουτ). Τελικά, ο Μπέιλι με λέι απ στον αιφνιδιασμό έκανε το 11-8 και ο Ράντσικ με 1/2 βολές έγραψε το σκορ του α' δεκαλέπτου (11-9).

Οι γηπεδούχοι έκαναν 5 λάθη στο α' δεκάλεπτο και στο β' συνέχισαν με την ίδια ευκολία να χάνουν την μπάλα. Οι δύο ομάδες άρχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (17-18, 19-20) και καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει. Ένα τρίποντο από τον Ούντριχ έκανε το σκορ 26-24, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 4-0 που τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (26-28).

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου είχε κακά ποσοστά σε δίποντα (7/16) και τρίποντα (3/11) για εντός έδρας ματς, ενώ η Γαλατάσαραϊ παρά τα άσχημα ποσοστά της από τα 6.75μ. (1/5) έβρισκε τρόπους να μένει μέσα στο ματς ελέγχοντας τα ριμπάουντ (16-18).

Με πάθος και συγκέντρωση

Στην επανάληψη, ο Πανελλήνιος με σερί 9-0 ξέφυγε με 37-31 χάρη σε δύο τρίποντα από τους Κράμπενχοφτ και Μπέιλι κι ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ (28-31). Οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο (39-38) ωστόσο οι "Ολυμπιονίκες" πήραν πόντους από τον Σκλάβο και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Έτσι, στο 30' βρέθηκαν στο +4 (48-44), έχοντας ελπίδες για τη νίκη.

Με ένα τρίποντο από τον Παπαμακάριο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8 (53-45) δείχνοντας ικανοί αν όχι να καλύψουν τη μεγάλη διαφορά του α' αγώνα, τουλάχιστον να κερδίσουν. Παρά τις προσπάθειες του Τζόσουα Σιπ ο οποίος ήταν ασταμάτητος, η ομάδα του Σκουρτόπουλου προηγήθηκε με 60-51 στο 37' μετά από νέο τρίποντο του Παπαμακάριου.

Ο Σούμπερτ έβαλε... φωτιά στο ματς με τρίποντο μειώνοντας σε 63-60 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Μπέιλι ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ και έκανε το 66-60 πριν ο Σούμπερτ γράφει το τελικό 66-62. Ο τελευταίος μαζί με τον Σιπ ήταν αυτοί που παραλίγο να γυρίσουν το ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 11-9, 26-28, 48-44, 66-62.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 15(3), Κράμπενχοφτ 15(3), Καραθανάσης, Σκλάβος 6, Όστοϊτς 7, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 6, Μπέιλι 7(1), Ούντριχ 10(2).

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 18(1), Μαχμούτογλου, Τοπάλογλου 2, Σούμπερτ 18(2), Ρότσεστι, Ατσίκ 5(1), Άντριτς 4, Ράντσικ 3, Γιλντιρίμ, Μπουκέρ 4, Κούγκο 8.