ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Πανιώνιος-Ολυμπιακός: 70-77

Μπουρούσης INTIME SPORTS

Παίζοντας καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου, επικρατώντας με 77-70 έχοντας σε ρόλο ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη που "καθάρισε" στην τελευταία περίοδο.

Οι "κυανέρυθροι" με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο τους, πραγματοποίησαν την καλύτερή τους φετινή εμφάνιση και δημιούργησαν προβλήματα στους Κυπελλούχους Ελλάδας

Το ξεκίνημα άνηκε στον Πανιώνιο που με πολύ καλή άμυνα και καλό ρυθμό στην επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με 7-2 έχοντας σε ρόλο ηγέτη τον νεοαποκτηθέντα Μίλος Βούγιανιτς. Στο πρόσωπο του Βασίλη Σπανούλη βρήκε τις λύσεις που αναζητούσε ο Ολυμπιακός, αφού οι ψηλοί του δεν μπορούσαν να δράσουν. Ο Έλληνας γκαρντ οδήγησε τους "Ερυθρόλευκους" σε σερί 2-8 και έκανε το σκορ 9-10 δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Νεστέροβιτς άρχισε να ξυπνάει, τη στιγμή που ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις από την περιφέρεια δια χειρός Γιαννόπουλου που έκανε το 14-12 για τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε και έκανε το 14-16 με τους Σπανούλη και Νίλσεν να σκοράρουν, αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ-άουτ που οδήγησε τον Πανιώνιο σε σερί 6-0 (από καλάθια των Γιάνκοβιτς και Μπατή) και προβάδισμα με 20-16. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +5 (22-17), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Κέσελ και έτσι ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Σούπερ ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Πανιώνιος στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού έφτασε γρήγορα σε διψήφιο προβάδισμα (28-17), ανακόπτοντας το inside game του Ολυμπιακού (Γιάνκοβιτς και Παραγιός οι σκόρερ των "κυανέρυθρων"). Ο Βούγιανιτς οδήγησε την ομάδα του και ήταν αυτός που έκανε το 31-19 για την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός με τους ψηλούς να αναλαμβάνον επιτέλους δράση άρχισε να "ροκανίζει" τη διαφορά που έπεσε στους 5 (31-26).

Η είσοδος του Παπαλουκά άλλαξε το ρυθμό υπέρ των "ερυθρόλευκων" που βελτίωσαν την άμυνά τους και αφού βρέθηκαν ξανά στο -7 (λέι απ ο Παπαραγιός), η διαφορά έπεσε στο ελάχιστο. Οι Σπανούλης, Νεστέροβιτς και Νίλσεν έκαναν το 33-32, αλλά σ' εκείνο το σημείο ο Μπάρλος πήρε πρωτοβουλίες και έκανε προσωπικό σερί 4-0 για να γίνει το σκορ 37-32. Η λύση ήρθε από το τρίποντο του Τεόντοσιτς, ενώ ο Βούγιανιτς διαμόρφωσε το 38-35 του ημιχρόνου με μία βολή.

Τον Ελονού εκμεταλλεύθηκε ο Πανιώνιος στις αρχές του δευτέρου μέρους και έφτασε σ' ένα προβάδισμα 5 πόντων (40-35 και 42-37). Οι παίκτες του Ολυμπιακού όμως αποφάσισαν να τροφοδοτήσουν τους ψηλούς και κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να προσπεράσουν (42-43), με τους γηπεδούχους να αστοχούν από την περιφέρεια. Οι Βούγιανιτς και Γιαννόπουλος όμως είχαν τις λύσεις με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 47-43 για τον Πανιώνιο.

Το τρίποντο του Σπανούλη μείωσε στον πόντο και οι βολές του Παπαλουκά επανέφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (47-48). Ο Πανιώνιος δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, αλλά οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν άστοχοι στις βολές με αποτέλεσμα η διαφορά τους να ανέβει μόνο ως τους 4 (49-53). Οι βολές του Μπάρλου έκαναν το 51-53, αλλά ο Παπαλουκάς στην εκπνοή αύξησε τη διαφορά στους 4 (51-55).

Την τελευταία προσπάθεια για τη νίκη έκανε ο Πανιώνιος στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου και κατάφερε με σερί 8-0 να προηγηθεί με 59-55. Ο Ολυμπιακός όμως δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει τους αντιπάλους να διευρύνουν το προβάδισμά τους και προσπέρασε με 62-59 6 λεπτά πριν το τέλος. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 37', αλλά σ' εκείνο το σημείο ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού ανέβηκε στους 9 πόντους (73-64). Ο Μπουρούσης ήταν άξιος συμπαραστάτης του "Kill - Bill" και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 70-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-35, 51-55, 70-77

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 6(2), Βούγιανιτς 14(2), Γιαννόπουλος 5(1), Τσιάρας 3(1), Αθηναίου, Μπατής 10(1), Γιάνκοβιτς 5(1), Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος, Ελονού 8, Παραγιός 5, Μπάρλος 11(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 12, Λούκας 2, Σπανούλης 24(3), Μπουρούσης 10, Κέσελ 1, Πελεκάνος 1, Νίλσεν 12, Παπανικολάου, Τεόντοσιτς 5(1)