ΠΑΟΚ

Με δοκιμές ο ΠΑΟΚ, 94-54 την Βάρνα

Με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 94-54 της βουλγάρικης Βάρνα στην πρώτη μέρα του διεθνούς τουρνουά της Καβάλας που διεξάγεται στο κλειστό της Καλαμίτσας.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε 36 πόντους στην γ' περίοδο και διέλυσε την Βάρνα στο μεταξύ τους ματς στο πλαίσιο του τουρνουά της Καβάλας.

Ο ΠΑΟΚ συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε με 94-54, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι του Τοντόρ Γκετσέφσκι με την φανέλα της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και αυτό το γεγονός έδωσε τη δυνατότητα στην BC Euroins να έχει τον έλεγχο του ματς. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν 0-9, 2-12 και 14-22 στη λήξη της πρώτης περιόδου και διατήρησαν το προβάδισμα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο με καλάθι του Αποστολίδη ισοφάρισε για πρώτη φορά (24-24) στο 13΄30΄΄ και πήρε το προβάδισμα στο 15΄ με τρίποντο του Δέδα (29-28) και δεν το έχασε ως το τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντα από Γκετσέφσκι και ΜακΓκραθ πήρε διαφορά πολύ γρήγορα (44-37 στο 21΄) και αποδίδοντας πλέον καλό μπάσκετ, σε άμυνα και επίθεση, πήρε τον πλήρη έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και αυτό το γεγονός έδωσε τη δυνατότητα στο Σούλη Μαρκόπουλο να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και παράλληλα να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, ενώ η διαφορά ξέφυγε και σταμάτησε στους 40 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 75-46, 94-54

ΠΑΟΚ
(Μαρκόπουλος): Γκρέι 7(1), ΜακΓκραθ 5(1), Καλαμπάκας 6(2), Δέδας 10(2), Σιμς 13, Μάρσαλ 20(1), Αποστολίδης 10(2), Παπαδόπουλος 8, Καλλές 3, Γκετσέφσκι 9(1), Γιαννακίδης 3(1).

Τσέρνο Μόρε
(Μίνστεφ): Μιχαϊλοφ 2, Τσόνκοφ 2, Ζέλεφ 5(1), Ίλιεφ 9(1), Κόλεφ 15, Κιόσεφ 6(1), Κασάμποφ 4(1), Ράντεφ, Τσβέτκοφ 2, Αζαμπαντζχίεφ, Γιάνεφ 7(1), Αλεκσίεφ 2.