ΠΑΟΚ

Όταν ο ΠΑΟΚ "γονάτιζε" τον Παναθηναϊκό...

Μπορεί το "διπλό" απέναντι στον Παναθηναϊκό να... αγνοείται για τον ΠΑΟΚ εδώ και 17 χρόνια, υπήρχε όμως μια περίοδος στο ξεκίνημα της Α1 που ο "Δικέφαλος" είχε οκτώ νίκες σε 9 εκτός έδρας ματς. Θυμηθείτε...

Ο ΠΑΟΚ την Δευτέρα (14/12) έχει μια τρομερά δύσκολη αποστολή στο εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό. Δεν είναι μόνο το ότι παίζει απέναντι σε έναν δυνατό και μεγάλο αντίπαλο, υπάρχει και η κάκιστη προϊστορία για τον "Δικέφαλο". Ο ΠΑΟΚ την τελευταία φορά που κέρδισε εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό ήταν τον Μάρτιο του 1998 με σκορ 65-66. Από τότε μετρά 30 σερί εκτός έδρας ήττες (στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και στα πλέι οφ).

Υπήρχε πάντως μια περίοδος στα πρώτα χρόνια της Α1 κατά τα οποία ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος απέναντι στους "πράσινους" (τους "γονάτιζε" συνεχώς) έχοντας "μαζέψει" πολλές εκτός έδρας νίκες. Από την σεζόν 1986-87 μέχρι και την περίοδο 1993-94, ο "Δικέφαλος" μετρούσε οχτώ "διπλά" σε 9 ματς (εκτός έδρας) που είχαν γίνει κόντρα στους "πράσινους".

Τα Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ από την σεζόν 1886-87 μέχρι και την σεζόν 1993-94 (δίχως τους αγώνες πλέι οφ της συγκεκριμένης αγωνιστικής χρονιάς):

1986-'87: 80-84

1987-'88: 65-75

1988-'89: 84-82, 87-104 (για τα πλέι οφ)

1989-'90: 77-86

1990-'91: 74-94

1991-'92: 75-95

1992-'93: 72-78

1993-'94: 73-77