ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Εστουντιάντες: 77-72

Παπαδόπουλος INTIME SPORTS

Παρότι δεν πήρε τη διαφορά 12 πόντων που αναζητούσε, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 77-72 της Εστουντιάντες στο PAOK Sports Arena και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, που ο "Δικέφαλος" θα δοκιμαστεί στο Τρεβίζο απέναντι στην Μπένετον που ήδη έχει προκριθεί ως πρώτη του Ομίλου, ενώ χρειάζεται και ήττα της Εστουντιάντες από τη Σολέ.

Στο αποψινό ματς, η ελληνική ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και τη διαφορά, αφού βρέθηκε πολλές φορές με διψήφιο προβάδισμα.

Ο Μάρσαλ ήταν ο κορυφαίος από πλευράς νικητών με 18 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια των Παπαδόπουλου (13 πόντοι και 11 ριμπάουντ) και ΜακΓκράθ (12 πόντοι και 5 ασίστ). Ο Κλαρκ ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 16 πόντους.

Καλύτερο ξεκίνημα στο ματς πραγματοποίησε η Εστουντιάντες που με τον Άσελιν προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με 10-3. Από εκεί και πέρα, ο Μάρσαλ πήρε πρωτοβουλίες και οδήγησε στην ανάκαμψη τον ΠΑΟΚ, που έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε με 14-10. Ο Αμερικάνος συνέχισε ακάθεκτος κι έκανε το 17-12 πριν απαντήσουν οι Ισπανοί με σερί 0-5 για το 17-17.

Η φροντ λάιν του "Δικεφάλου" πάντως αποδείχθηκε αξιόπιστη και κράτησε το προβάδισμα στην πλευρά των γηπεδούχων (23-19 στο δεκάλεπτο).

Ως τους 9 πόντους ανέβασε το προβάδισμά του ο ΠΑΟΚ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τον ΜακΓκράθ να κάνει το 28-19. Οι Κλαρκ και Γκάμπριελ μείωσαν σε 30-27 αλλά ο Παπαδόπουλος πήρε πρωτοβουλίες και αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του Μαρκόπουλου στους 34-27.

Από εκεί και πέρα η ελληνική ομάδα ήταν κυρίαρχη και με όπλο τα εύστοχα τρίποντα των Δέδα και Γκρέι, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +11 (40-29).

Παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από τους Αμερικάνους, αλλά και τον ΜακΓκράθ που "πυροβολούσε" σε κάθε ευκαιρία για 3, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στα μισά της τρίτης περιόδου τη διαφορά στους 12 πόντους (54-42).

Οι φιλοξενούμενοι όμως έμειναν στο ματς, μειώνοντας αρχικά σε 54-47 και σαν να μην έφτανε αυτό, με τους Κλαρκ και Γκάμπριελ να οδηγούν έκαναν επιμέρους 3-14 και πλησίασαν στον πόντο (57-56) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Μάρσαλ και ΜακΓκράθ σκόραραν έξω από τα 6.75 και οδήγησαν σε σερί 9-2 την ομάδα τους, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 66-58. Παρόλα αυτά οι Ισπανοί δεν τα παράτησαν και γρήγορα πλησίασαν στους 3 (66-63) με ένα πεντάλεπτο να απομένει για τη λήξη.

Παρότι ο "Δικέφαλος" προηγήθηκε με 72-66, η Εστουντιάντες και πάλι μείωσε στο καλάθι με τον Όλιβερ (72-70). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, αφού Μάρσαλ και Παπαδόπουλος έκαναν με βολές το 75-70, οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το ματς οδηγήθηκε στην πλευρά του ΠΑΟΚ που επικράτησε με 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-39, 57-56, 77-72

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (2), ΜακΓκράθ 12 (4), Δέδας 3 (1), Ντόζιερ 11, Γκρέι 11 (1), Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 9 (1)

Εστουντιάντες (Κασιμίρο): Όλιβερ 2, Έλις 3 (1), Ντρίεσεν 3 (1), Άσελιν 8, Βελς 2, Κλαρκ 16 (2), Γκρέιντζερ 10, Γκάμπριελ 13 (2), Γιάσεν 6, Σάντσεθ 5 (1), Κέινερ-Μέντλεϊ 4