ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Πανελλήνιος: 76-55

Ντόζιερ INTIME SPORTS

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο φορμαρισμένος ΠΑΟΚ επικράτησε με 76-55 του Πανελληνίου στo PAOK Sports Arena για την όγδοη αγωνιστική της Α1.

Ο "Δικέφαλος" που είχε για ακόμα μία φορά σε καλή μέρα τόσο τους Αμερικάνους (Μάρσαλ και Ντόζιερ είχαν από 15 πόντους) όσο και τον Λάζαρο Παπαδόπουλο (10 πόντοι και 12 ριμπάουντ), "καθάρισε" σχετικά νωρίς το ματς και τελικά πήρε την τέταρτη νίκη του στο Πρωτάθλημα.

Από την άλλη πλευρά, οι "Ολυμπιονίκες" παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, γνωρίζοντας την έβδομη ήττα τους φέτος και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα γι' αυτούς, παρά το γεγονός ότι είχαν δείξει σημάδια ανάκαμψης το τελευταίο διάστημα.

Κλασσικό παιχνίδι... ΠΑΟΚ είχαμε στα πρώτα λεπτά του ματς, με τους Αμερικανούς να "τραβάνε" το σκοράρισμα (Ντόζιερ και Μάρσαλ) και τον Παπαδόπουλο να κάνει όλη τη δουλειά, απασχολώντας όπως πάντα δύο αμυντικούς. Κάπως έτσι στο τρίλεπτο το σκορ ήταν 9-0, ενώ το προβάδισμα έμεινε στην πλευρά του "Δικεφάλου", την ώρα που ο Πανελλήνιος έβρισκε λύσεις μόνο στο πρόσωπο του Παπαμακάριου (11-4 με δικούς του πόντους).

Ο Μάρσαλ συνέχισε το κρεσέντο του και το σκορ έγινε 13-6, την ώρα που η άμυνα του ΠΑΟΚ ανάγκαζε τους αντιπάλους να κάνουν επιθέσεις της τελευταίας στιγμής και άσχημες επιλογές. Ο ΜακΓκράθ έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους (16-6) και συνέχισε ζεστός έξω από τα 6.25 κάνοντας το 21-9 (για πρώτη φορά στους 12 η διαφορά), πριν ο Παπαδόπουλος διαμορφώσει το 23-11 της πρώτης περιόδου.

Στους 16 πόντους ανέβηκε η διαφορά με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αφού ο ΠΑΟΚ έβρισκε διαρκώς λύσεις στην επίθεση και έπαιζε πολύ καλή άμυνα. Ο Τοντόρ Γκετσέφσκι ανέλαβε δράση και με δικούς του πόντους το προβάδισμα της ομάδας του Μαρκόπουλου ανέβηκε δύο φορές στους 19 πόντους (30-11 και 32-13).

Ο Σκοπιανός ήταν σε μεγάλη μέρα και για πρώτη φορά εκτίναξε με ακόμα ένα τρίποντο τη διαφορά στους 22 (37-15). Ως το +25 (40-35) έφτασε ο ΠΑΟΚ, που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 42-19 απέναντι σ' έναν ανύπαρκτο Πανελλήνιο.

Συνέχεια στην κυριαρχία του ΠΑΟΚ

Παρότι ο ΠΑΟΚ έφτασε εκ νέου στο +25 (44-19), ο Πανελλήνιος βρήκε τον τρόπο μέσω της καλής άμυνας να μειώσει τη διαφορά. Έκανε σερί 2-12 για το 46-31 με τον Κράμπενχοφτ να δίνει λύσεις, αλλά κάπου εκεί σταμάτησε.

Ένα τάιμ άουτ του Μαρκόπουλου ξύπνησε τους παίκτες του ΠΑΟΚ που απάντησαν με ένα 5-0 και ανέβασαν ξανά το προβάδισμά τους στους 20 (51-31). Όποτε οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να μειώσουν κάπως τη διαφορά, ο ΜακΓκράθ ήταν εκεί και με ένα τρίποντο τους... έκοβε τη φόρα με αποτέλεσμα να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 58-40 για τους Θεσσαλονικείς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλη διαφορά από τα προηγούμενα. Διαρκώς ο Πανελλήνιος προσπαθούσε να μειώσει και με τον Ούντριχ να αφυπνίζεται, λίγο αργά ομολογουμένως, έφτανε ως το -15. Ο Παπαδόπουλος όμως, ήταν εκεί και απαντούσε με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει ξανά στους 20 (67-47) 5 λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Δέδας σκόραρε για 3.

Η συνέχεια άνηκε στον Ντόζιερ που έκανε ότι ήθελε στην αντίπαλη ρακέτα, ο Μαρκόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς και κάπως έτσι ήρθε το οριστικό τέλος των "Ολυμπιονικών" που έφυγαν τελικά από το PAOK Sports Arena ηττημένοι με 76-55.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 42-19, 58-40, 76-55

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 15 (1), Αράπης, ΜακΓκράθ 12 (4/4 τρίποντα), Αποστολίδης 6, Δέδας 6 (2), Ντόζιερ 15, Γκρέι 2, Παπαδόπουλος 10 (12 ριμπάουντ), Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 10 (2), Καλαμπάκας

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 7 (1), Μπέιλι 6 (2), Κράμπενχοφτ 15 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος, Ούντριχ 6, Όστοϊτς 12, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 9 (1)