ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN

Περιστέρι - Ίκαρος Κ. 75-62

Το Περιστέρι ήταν αυτό που τελικά έκοψε τα φτερά από τον Ίκαρο καθώς επικράτησε με 75-62 και έφτασε τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με όπλο την άμυνά της γύρισε το παιχνίδι στην επανάληψη, έτρεξε ένα σερί 12-0 και τελικά έφτασε στην τελική επικράτηση.

Φυσικά, οι φιλοξενούμενοι έχουν δικαιολογία καθώς αγωνίστηκαν χωρίς δύο βασικούς τους παίκτες. Οι Καλαμπόκης και ΜακΑλάρνεϊ δεν πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους.

Το ξεκίνημα του Ικάρου ήταν ιδανικό, ωστόσο στο β' μέρος, οι παίκτες του Πεδουλάκη βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά στο γ' δεκάλεπτο την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Εκπληκτικός για τους νικητές ο Βαγγέλης Μάντζαρης ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους έχοντας 3/8 βολές, 5/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ έδωσε 8 ασίστ και μάζεψε τρία ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά από 14 πόντους είχαν οι Τόμπσον και Χάρις με τον δεύτερο να έχει πετύχει τους 9 (!) στο α' δεκάλεπτο και στη συνέχεια να περιορίζεται αισθητά.

Ο αγώνας:

Με τους Μάντζαρη Β., Κινγκ, Παπανικολάου, Σένσλι και Λούμπι παρέταξε την ομάδα του ο Πεδουλάκης, ενώ τους Χάρις, Φαλέκα, Καράμπουλα, Τόμπσον και Κράσιτς έβαλε στο παρκέ ο Λυκογιάννης ο οποίος στερήθηκε των υπηρεσιών του Καλαμπόκη που τραυματίστηκε στην προθέρμανση.

Αυτό το συμβάν πάντως φαίνεται πως πείσμωσε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι προηγήθηκαν με 0-4 και κράτησαν το προβάδισμα για όλο το δεκάλεπτο παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Πεδουλάκη ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις (12-12, 14-14). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με 14-19 πριν ο Πέτρουλας μειώσει με τρίποντο για το 17-19 του δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες είχαν από 4 λάθη και από 8 ριμπάουντ έκαστη όμως η επιστροφή του Βαγγέλη Μάντζαρη στο παρκέ άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα. Παρά το γεγονός ότι ο Ίκαρος βρέθηκε και στο +6 (17-23), το Περιστέρι κατάφερε να ροκανίσει σταδιακά τη διαφορά.

Στο 18' με τον Μάντζαρη να σκοράρει οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά στον αγώνα με το σκορ να είναι 32-31. Μάλιστα, οι παίκτες του Πεδουλάκη ξέφυγαν και με 4 πόντους (36-32) πριν ο Ίκαρος μειώσει σε 36-34 για το σκορ του ημιχρόνου.

Με όπλο την άμυνα

Το Περιστέρι πλέον είχε βελτιώσει για τα καλά την αμυντική του λειτουργία, κάτι που φάνηκε κυρίως στο ξεκίνημα της γ' περιόδου όταν και έτρεξε ένα σερί 12-0 στο ξεκίνημα της γ' περιόδου. Έτσι, το σκορ από 41-40 που ήταν έγινε 53-40 και έτσι το Περιστέρι έκανε το ξέσπασμα που ήθελε περιορίζοντας πολύ τον Χάρις.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς επιτεύχθηκε στο 26' με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 14 πόντους (59-45) και να... ζεσταίνουν τους περίπου 1000 ανθρώπους που βρέθηκαν στο κλειστό "Α. Παπανδρέου". Τελικά, το Περιστέρι ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο προηγούμενο με σκορ 64-52.

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα δεν μπορούσαν να αλλάξουν και οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά σε ένα ματς που έγινε νευρικό και οι δύο ομάδες έχασαν πολλά διαδοχικά σουτ. Ένα τρίποντο του Κράσιτς έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (64-55), ωστόσο ο Ίκαρος δεν πλησίασε περισσότερο και το 75-62 επήλθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 64-52, 75-62

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 19(2), Κινγλ 6, Παπανικολάου 11(2), Μάντζαρης Α., Σκοτ 8(2), Τσιάκος 2, Πέτρουλας 5(1), Σένσλι 20(3), Λούμπι 4, Μαρίνος, Μότσνικ.

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 14(2), Αγαδάκος 3, Φαλέκας 9(3), Καράμπουλας 12(2), Πολυτάρχου 5(1), Τόμπσον 14, Κερασοβίτης, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 5(1).