NBA

Σταμάτησαν στους... 144!

Ακόμα σκοράρουν οι Πέισερς που διέλυσαν τους Νάγκετς με 144-113. Στην παράταση η Γιούτα πέρασε από το Μαϊάμι αν και έχανε με 19π. στο ημίχρονο. Συνέχισαν αήττητοι οι Χόρνετς και Λέικερς.

Χορταστικό ήταν το μενού των αγώνων που έγιναν ξημερώματα Τετάρτης καθώς περιελάμβανε τους... ασταμάτητους Πέισερς, ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση αλλά και με την διατήρηση του απόλυτου για τους Λέικερς και τη Νέα Ορλεάνη.

PACERS (3ν.-3ητ.) NUGGETS (4ν.-4ητ.) 144-113

Τα 12λεπτα: 27-25, 32-24, 54-27, 31-37

Σαρωτικοί οι Ιντιάνα Πέισερς σκόραραν 54(!) πόντους στην 3η περίοδο, σημειώνοντας συνολικά 144π. με πρώτους σκόρερς τους Ντανλίβι (31π, 6/10τρ.) και Κόλισον (29π. 4/5τρ.), έχοντας συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους ηττημένους ο Φορμπς πέτυχε 19π. (7/12διπ.) και ο Αφλάλο 17π. (5/5β.)

NETS (2ν.-5ητ.) CAVALIERS (4ν.-3ητ.) 91-93

Τα 12λεπτα: 23-23, 19-22, 23-18, 26-30

Βασιζόμενοι στην ομαδική δουλειά (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) οι Κλίβελαντ Καβαλίερς πέρασαν από το Νιου Τζέρσει επικρατώντας των Νετς με 91-93. Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά 23.4'' πριν το τέλος όταν ο Γκίμπσον σκόραρε γράφοντας του 85-91. Για τους ηττημένους, ο Αουτλόου τους κράτησε ζωντανούς ως το τέλος με 27π. (4/7τρ.)

HEAT (5ν.-3ητ.) JAZZ (4ν.-3ητ.) 114-116

Τα 12λεπτα: 25-13, 26-19, 24-30, 29-42

Με ήρωες τους Μίλσαπ (46π.) και Ελσον (με μόλις δύο αλλά καθοριστικούς πόντους), η Γιούτα γύρισε μια διαφορά 19π. στο ημίχρονο και έφυγε με το διπλό από το Μαϊμάμι στην παράταση. Ο πρώτος με φόλοου σκόραρε στην εκπνοή του αγώνα ισοφαρίζοντας (104-104), ενώ ο δεύτερος με δυο βολές 0.4" πριν το τέλος της παράτασης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Για τους Χιτ πάλευε μόνος ο Γουέιντ (39π.) καθώς ο Λεμπρόν Τζέιμς κινήθηκε σε ρηχά νερά (20π., 5/17διπ.)

BUCKS (3ν.-5ητ.) KNICKS (3ν.-4ητ.) 107-80

Τα 12λεπτα: 41-19, 23-24, 26-24, 17-13

Οι Μπακς πάτησαν από το πρώτο 12λεπτο το γκάζι (41-19) και έχοντας πλουραρισμό στο σκοράρισμα (7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) έφτασαν άνετα στην τρίτη τους νίκη. Σρην αντίπερα όχθη οι Νικς τα... έσπασαν (37% στα σουτ εντός παιδιάς) με μόνο διασωθέντα τον Στουντμάιρ (19π., 8/14 σουτ).

HORNETS (7ν.-0ητ.) CLIPPERS (1ν.-7ητ.) 101-82

Τα 12λεπτα: 27-18, 21-23, 22-19, 31-22

Το πάρτι για τους Χόρνετς καλά κρατεί καθώς έφτασαν στο 7/7 με μια άνετη νίκη στην έδρα τους επί των Κλίπερς, έχοντας για πρώτους σκόρερς τους Γκριν (19π.) και Μπέιλες (15π.). Οι ηττημένοι έμειναν στην μία μόνο νίκη μετά από 8 αγώνες, με διαθωσέντα τον Αμινού (20π.)

BLAZERS (6ν.-3ητ.) PISTONS (2ν.-6ητ.) 100-78

Τα 12λεπτα: 36-25, 17-20, 21-18, 26-15

Με κατοστάρα συνέχισαν την καλή τους πορεία οι Μπλέιζερς επικρατώντας άνετα στο Πόρτλαντ κόντρα στο Ντιτρόιτ. Οι Αλντριτζ (19π., 17ριμπ.), Μπατούμ (17π.) έκαναν ξανά την διαφορά, ενώ για τους ηττημένους ο Στάκει σημείωσε 17π., αλλά με 7/20 σουτ.

LAKERS (8ν.-0ητ.) TIMBERWOLVES (1ν.-7ητ.) 99-94

Τα 12λεπτα: 26-28, 32-24, 24-22, 17-20

Οι Λέικερς έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να φτάσουν στην 8η τους φετινή νίκη σε ισάριθμους αγώνες, έχοντας ως πρώτο βιολί τον Μπράιαντ με 33π. αλλά και 12/28 σουτ. Ο Λαβ για τους "λύκους" πάλευε μόνος (23π., 24ριμπ!) αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την 7η τους ήττα.