NBA

Συνεχίζεται ο κατήφορος για Κλέιζα

Την έβδομη ήττα τους σε οκτώ αγώνες γνώρισαν οι Ράπτορς με τον Λίνας Κλέιζα να σημειώνει μόλις 4 πόντους. Σπουδαίο διπλό της Γιούτα επί των Μάτζικ μέσα στο Ορλάντο.

Τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Πέμπτης:

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς - Χιούστον Ρόκετς 98-91

(30-21, 23-25, 20-26, 25-19)

Ο γκαρντ Τζον Γουόλ έκανε το πρώτο τριμπλ-νταμπλ της καριέρας του (19π, 13ασ, 10ριμπ) οδηγώντας τους Γουίζαρντς στη δεύτερη φετινή τους νίκη (2-5). Αξιοι συμπαραστάτες του οι Μπλέιτς (20π, 11ριμπ) και Θόρτον (20π.). Για τους Ρόκετς (1-6) πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κέβιν Μάρτιν (31π.) με τον Γιάο Μινγκ να αποχωρεί τραυματίας στο πρώτο 12λεπτο.

Τορόντο Ράπτορς - Σάρλοτ Μπόμπκατς 96-101

(24-26, 24-22, 26-21, 22-32)

Ενα κλέψιμο του Στέφεν Τζάκσον 4.9'' πριν το τέλος με το σκορ 96-99 έδωσε τη δεύτερη νίκη στους Μπόμπκατς (2-6) μέσα στο Τορόντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τους Ράπτορς που έχουν μόλις μία νίκη (1-7), ο Λίνας Κλέιζα ήταν απογοητευτικός στα 17 λεπτά που έπαιξε σημειώνοντας 4 πόντους με 2/8 σουτ.

Ορλάντο Μάτζικ-Γιούτα Τζαζ 94-104

(23-22, 22-13, 29-30, 20-39)

Η Γιούτα (5-3) έκανε το 2/2 στις επισκέψεις της στη Φλόριντα, ανατρέποντας διαφορά 18 πόντων με την οποία έχανε στο πρώτο μέρος. Μαγικό το δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκαναν ένα σερί 2-24 στην τρίτη περίοδο, ενώ στην τελευταία ο Ντερόν Ουίλιαμς σκόραρε του 17 από τους 30 πόντους, δίνοντας τις 5 από τις 14 ασίστ. Αυτή η ήττα για τους Μάτζικ (5-2) ήταν η πρώτη τους στο καινούριο τους γήπεδο, το Amway Center.

Ατλάντα Χοκς – Μιλγουόκι Μπακς 91-108

(26-21, 14-33, 19-34, 32-20)

Ξεκίνησαν νωθρά οι Μπακς τον αγώνα, αλλά με πατώντας το γκάζι στα τελευταία 16 λεπτά του α' ημιχρόνου (σερί 18-45), άνοιξαν την διαφορά (που έφτασε τους 30 πόντους στην γ' περίοδο) φτάνοντας στην 4η τους νίκη (4-5). Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ιλιασόβα που ήρθε από τον πάγκο σημειώνοντας 17π, μαζεύοντας και 10ριμπ. Για τα "γεράκια" αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα (6-3), μετά το 6/6 με το οποίο ξεκίνησαν τη σεζόν.

Νιου Γιορκ Νικς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 117-122

(32-34, 24-26, 25-29, 36-33)

Ο Ντέιβιντ Λι στην επιστροφή του στο Madison Square Garden είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ και μαζί με τον Στέφεν Κιούρι (25π, 8ασ) οδήγησαν τους Γουόριορς στην έκτη τους νίκη (6-2). Ο Στουντμάιρ για του Νικς (3-5), τους κράτησε ζωντανούς ως το τέλος με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ, ωστόσο οι υπόλοιποι συμπαίκτες του σούταραν από τα 6,75μ. με μόλις 22.6% (7/31τρ.)

Κλίβελαντ Καβαλίερς – Νιου Τζέρσεϊ Νετς 87-95

(25-18, 27-24, 17-25, 18-28)

Ο Ντέβιν Χάρις σκόραρε και μοίραζε (31π, 9ασ), ο Κρις Χάμφρις έλεγχε τον άερα (18ριμπ) και οι Νετς μετά από 5 σερί ήττες επέστρεψαν στις επιτυχίες (3-5). Οι Καβαλίερς (4-4) μετά από 3 σερί νίκες δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο, παρόλο που στο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά με 52-42 και έμοιαζαν να ελέγχουν τον αγώνα.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Φιλαδέλφια 76ers 109-103

(32-28, 27-23, 26-23, 24-29)

Οι Κέβιν Ντουράν και Ρούσελ Γουέστμπρουκ σημείωσαν από 31 πόντους έκαστος βοηθώντας τα μέγιστα στην 4η νίκη της Οκλαχόμα (4-3). Οι 76ers (2-6) έμειναν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό χάρη στους Μπραντ, Χολιντέι, Μικς που σημείωσαν από 17 πόντους ο καθένας.

Μέμφις Γκρίζλις – Ντάλας Μάβερικς 91-106

(21-27, 29-28, 19-31, 22-20)

Μπορεί ο Νοβίτσκι να αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στον αστράγαλο μένοντας στους 12 πόντους, ωστόσο οι Μάβερικς (5-2) πέρασαν από το Μέμφις χάρη στους 25 πόντους του Τέρι που ήρθε από τον πάγκο, αλλά και το φετινό ρεκόρ πόντων του Μάριον (20π) ο οποίος ξεκίνησε για πρώτη φορά στην αρχική πεντάδα καθώς ο τραυματίας Μπάτλερ έμεινε στον πάγκο. Για τους ηττημένους Γκρίζλις (4-5) διασώθηκαν οι Ράντολφ (23π, 9ριμπ) και Γκέι (18π, 9ριμπ.)