ΜΠΑΣΚΕΤ

Ίκαρος Καλλιθέας-Κολοσσός: 69-84

Κράσιτς INTIME SPORTS

Ανατρέποντας τα δεδομένα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός Ρόδου, επικράτησε με 84-69 του Ικάρου Καλλιθέας, στη Γλυφάδα για την ένατη αγωνιστική της Α1.

Οι Ροδίτες ήταν κακοί στο πρώτο μέρος, αλλά με τον Γκόλεματς να οδηγεί την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν διψήφιο προβάδισμα και "καθάρισαν" το ματς.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τσάμης με 18 πόντους, ενώ 15 είχε ο Χαρίσης και 14 ο Τζόρνταν. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Καλαμπόκης με 19 πόντους.

Το καλό ξεκίνημα του φορμαρισμένου το τελευταίο διάστημα Πατ Καλάθη, οδήγησε τον Κολοσσό στο προβάδισμα με 9-8, την ώρα που ο Καλαμπόκης κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ, χάρη στην ευστοχία του από τη γραμμή. Η αγωνιστική άνοδος του Χάρης οδήγησε σε ένα 4-0 τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 13-9, ενώ το επιμέρους σκορ για την ομάδα του Λυκογιάννη έφτασε το 12-5 με το τρίποντο του ΜακΆλαρνεϊ να κάνει το 20-14 για τον Ίκαρο. Ως το τέλος του δεκαλέπτου οι Καλλιθεάτες διατήρησαν τον έλεγχο και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +9 (26-17).

Συνέχισε να είναι κυρίαρχος και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ίκαρος και με τον Τόμπσον έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (28-17). Οι Έλληνες των γηπεδούχων πήραν πρωτοβουλίες και έδωσαν εκ νέου διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα τους (34-23 με τον Καράμπουλα).

Ο Κολοσσός έδειχνε να είναι εκτός κλίματος, αλλά αυτό ήρθαν να αλλάξουν οι Καλάθης, Ασημακόπουλος και Τσάμης που έκαναν σερί 0-6 για τους Ροδίτες που μείωσαν σε 34-29. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε αφυπνισθεί και παρότι έμεινε ξανά πίσω με 9 (38-29), ο ΜακΆλαρνεϊ ξεκίνησε νέα αντεπίθεση και το επιμέρους 3-11 μείωσε τη διαφορά στον πόντο (41-40) πριν το ημίχρονο τελειώσει με σκορ 44-42.

Πλήρη αλλαγή σκηνικού περιείχε το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αφού με τον Γκολέματς σε ρόλο ηγέτη ο Κολοσσός έκανε σερί 4-16 και προηγήθηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (48-58). Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Κολοσσός ήταν κυρίαρχος και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 67-57.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-42, 57-67, 69-84

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 16, Αγαδάκος 2, Φαλέκας, Καράμπουλας 13, Πολυτάρχου, Τόμπσον 6, Καλαμπόκης 19, ΜακΆλαρνεϊ 11 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς, Τουτζιαράκης

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 9, Καυκής 2, Τζόρνταν 14 (3), Πάνος 5, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 15, Τσάμης 18 (3), Παππας, Γκολέματς 9 (1), Γεωργαλής 4, Ιβάνοβιτς