MOTOGP

Rolling Stoner

Ο Κέισι Στόνερ κυριάρχησε και πάλι στο Φίλιπ Άιλαντ. Σόου πρόσφερε το δίδυμο Βαλεντίνο Ρόσι-Νίκι Χέιντεν με τον πρώτο να επικρατεί και να ανεβαίνει στο βάθρο (video).

Μπορεί ο Κέισι Στόνερ να απεχθάνεται το... παρατσούκλι του τίτλου, αλλά ταιριάζει γάντι στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο Στόνερ είναι on a roll, όταν αγωνίζεται στην πατρίδα του.

Ο Αυστραλός αναβάτης της Ducati Marlboro πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο Φίλιπ Άιλαντ. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει ηττηθεί στην πίστα της Βικτόρια όσο οδηγεί μια κόκκινη μοτοσικλέτα. Του χρόνου που θα τρέχει με Honda ίσως αλλάξουν τα πράγματα. Ή μπορεί οι νίκες να γίνουν πέντε.

Ακόμα και ο παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Χόρχε Λορένθο παραδέχθηκε ότι ήταν αχτύπητος ο κάτοχος του τίτλου το 2007.

Ο αναβάτης της Fiat Yamaha βρισκόταν ήδη δύο δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση του 2ου γύρου. Τερμάτισε 8.598 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή.

Για την τρίτη θέση έγινε "σφαγή".Ο Μπεν Σπις, ο Νίκι Χέιντεν, ο Μάρκο Σιμοντσέλι και ο Βαλεντίνο Ρόσι την απασχόλησαν στους πρώτους γύρους. Τελικά στο βάθρο ανέβηκε ο Ρόσι προσπερνώντας στον τελευταίο γύρο τον τιμέιτ του την επόμενη χρονιά στη Ducati, τον Χέιντεν.

Το 2-3 της Fiat Yamaha της επέτρεψε να εξασφαλίσει τον τίτλο στις ομάδες. Ο Μίκα Κάλιο (Pramac Ducati) που έτρεξε τον τελευταίο αγώνα του στο MotoGP ήταν 11ος. Ο συμπαθής Φινλανδός θα αντικατασταθεί από τον 38χρονο Ισπανό Κάρλος Τσέκα στους δύο τελευταίους αγώνες.

Τέλος, η Dorna θα πρέπει να βρει μια λύση για να γεμίσει με μοτοσικλέτες το grid, καθώς μόλις 15 αναβάτες συμμετείχαν στο Grand Prix μετά την αποχώρηση των Ντάνι Πεδρόσα (Repsol Honda) και Λόρις Καπιρόσι (Rizla Suzuki).