ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Τρεις για πρόκριση

Τρεις Έλληνες αθλητές διεκδικούν την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του απλού μετά την πρώτη ημέρα στο δυνατό τουρνουά Προ Τουρ της Βαρσοβίας.

Ο Τάσος Ρηνιώτης και ο Γιάννης Βλοτινός, που άρχισαν νικηφόρα, αλλά και ο Κώστας Λαγογιάννης, παρά την ήττα του στην πρεμιέρα, έχουν πιθανότητες να πάρουν την πρωτιά στα δικά τους γκρουπ και να περάσουν στη δεύτερη προκριματική φάση και το ένα νοκ άουτ ματς.

Αντίθετα, οι Κώστας Παπαγεωργίου, Γιώργος Φραγκούλης στο απλό ανδρών και Αγγελίνα Παπαδάκη, Φιλαρέτη Εξάρχου στο απλό γυναικών έχασαν κάθε ελπίδα πρόκρισης.

Να σημειωθεί ότι ο Παναγιώτης Γκιώνης είναι απευθείας στον 1o γύρο του απλού και περιμένει αντίπαλο από τα προκριματικά.

Στο απλό ανδρών και στο 19ο γκρουπ ο Τάσος Ρηνιώτης επικράτησε με 4-3 σετ του Λάι Γι Γιάο από την κινεζική Ταϊπέι, αν και έχανε με 3-0 (12-14, 9-11, 7-11, 11-5, 11-8,11-7, 11-7). Την Πέμπτη διεκδικεί την πρωτιά στο γκρουπ κόντρα στον Γερμανό Ρούβεν Φιλούς.

Στο 46ο γκρουπ ο Γιάννης Βλοτινός νίκησε άνευ αγώνα τον Ζαμάν Μόλα από το Ιράν και κυνηγά την 1η θέση απέναντι στον Πολωνό Φίλαπ Ζουμάνσκι.

Στο 13ο γκρουπ ο Κώστας Λαγογιάννης έχασε από τον Ουκρανό Ντμίτρο Πίσαρ με 4-2 σετ (7-11, 8-11, 5-11, 11-5, 12-10, 10-12). Ο τελευταίος γνώρισε στη συνέχεια την ήττα με 4-2 από τον (επικεφαλής του γκρουπ) Αυστριακό Ντάνιελ Χάμπεσον. Ο Λαγογιάννης αντιμετωπίζει την Πέμπτη τον Χάμπεσον και, παρότι έχει πολύ δύσκολο έργο, μπορεί να πάρει την 1η θέση στην ισοβαθμία αν νικήσει με καλό σκορ.

Στο 49ο γκρουπ ο Κώστας Παπαγεωργίου κάμφθηκε στον πρώτο του αγώνα από τον Ιάπωνα Κένταρο Μιούτσι με 4-3 σετ αν και προηγήθηκε με 2-0 και 3-2 σετ (11-7, 11-8, 10-12, 11-13, 11-7, 4-11, 5-11). Ο Μιούτσι νίκησε αργότερα και τον Πολωνό Πάβελ Σίμιελ με 4-0 κι έτσι εξασφάλισε την πρωτιά στο γκρουπ. Ο Παπαγεωργίου κοντράρεται με τον Σίμιελ.

Στο 32ο γκρουπ ο νεαρός Γιώργος Φραγκούλης ηττήθηκε από τον Ούγγρο Κρίστιαν Νάγκι με 4-1 σετ (6-11, 10-12, 3-11, 12-10, 9-11) και το απόγευμα από τον Κροάτη Ρόκο Τόσιτς, επίσης με 4-1 (3-11, 3-11, 11-9, 7-11, 10-12).

Στο απλό γυναικών και το 12ο γκρουπ η Φιλαρέτη Εξάρχου ηττήθηκε αρχικά από την Λιν Τσία Χούι από την κινεζική Ταϊπέι με 4-1 σετ (5-11, 11-7, 7-11, 8-11, 9-11) και στη συνέχεια από την Ντάρια Λουζάκοβσκα από την Πολωνία. (9-11, 13-15, 7-11, 4-11). Την Πέμπτη ολοκληρώνει τα παιχνίδια της στο γκρουπ και το αγώνισμα αντιμετωπίζοντας τη Γιούρι Γιαμανάσι από την Ιαπωνία.

Στο 20ό γκρουπ η Αγγελίνα Παπαδάκη έχασε το πρωί από τη Ρωσίδα Πολίνα Μιχαΐλοβα με 4-0 σετ (7-11, 4-11, 5-11, 4-11) και το μεσημέρι από την Ουκρανή Πολίνα Τριφόνοβα με το ίδιο σκορ (10-12, 10-12, 9-11, 6-11). Την Πέμπτη συναντά την Ουγγαρέζα Σάντρα Πέργκελ χωρίς ελπίδες να συνεχίσει στο αγώνισμα.