ΤΕΝΙΣ

Λόμπα τίτλου η Γαλλία

Η λόμπα του Αρνό Κλεμάν στο διπλό επανέφερε μπροστά στο σκορ τη Γαλλία (2-1) στον τελικό του Davis Cup στο Βελιγράδι. Την Κυριακή (5/12) θα ακολουθήσουν οι αγώνες στο απλό.

Μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του Davis Cup μετά από δέκα χρόνια πραγματοποίησαν οι Γάλλοι.

Στο διπλό οι Αρνό Κλεμάν και Μικαέλ Λοντρά νίκησαν 6-3, 7-6 (7-3), 4-6, 5-7, 4-6 τους Σέρβους Νέναντ Ζίμονιτς και Βίκτορ Τροΐτσκι στο Βελιγράδι.

Ήρωας της βραδιάς ήταν ο Κλεμάν που ρίσκαρε με μια λόμπα στο 11ο γκέιμ του τέταρτου σετ και εξασφάλισε το break για τη γαλλική ομάδα. Οι Γάλλοι που έχαναν με 2-0 σετ, γύρισαν τον αγώνα και επικράτησαν σε πέντε σετ σε τέσσερις ώρες και 34 λεπτά.

Την Κυριακή (5/12) θα γίνουν οι δύο αγώνες στο απλό. Ο Γκαέλ Μονφίς θα παίξει με τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Με νίκη θα "σφραγίσει" τον τίτλο. "Μυστήριο" καλύπτει το ζευγάρι του δεύτερου ματς και έτσι θα περιμένουμε τους ορισμούς των δύο προπονητών.