ΒΟΛΕΪ

Ελλάδα-Τουρκία 2-3

Η Ελλαδά δεν θα βρεθεί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2011 καθώς έχασε και στον δεύτερο αγώνα από την Τουρκία με 2-3 και γνώρισε τον αποκλεισμό.

Το έργο της ομάδας του Γκόρντον Μέιφορθ ήταν εξαιρετικά δύσκολο μετά την ήττα με 3-1 στο πρώτο ματς στην Άγκυρα που συνδυάστηκε με φτωχή συγκομιδή πόντων.

Ουσιαστικά η Εθνική μας ήθελε μια "καθαρή" νίκη με 3-0 για να πάρει την πρόκριση και να βρεθεί στα γήπεδα της Τσεχίας και της Αυστρίας το 2011.

Όμως το ξεκίνημα με 4-2 στο πρώτο σετ δεν είχε συνέχεια. Οι Τούρκοι εμφανώς καλύτεροι μέσα στο παρκέ το γύρισαν σε 6-10 και αφού ένιωσαν για λίγο την ανάσα μας (10-12), ξέφυγαν με 11-15 και 13-19.

Με ένα 2-0 σερί μειώσαμε σε 15-19 και... τέλος. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος (15-25). Η πρόκριση έγειρε προς τους γείτονες, καθώς χρειαζόμασταν διαφορά +33 στα επόμενα τρία σετ για να περάσουμε.

Στο δεύτερο σετ βρεθήκαμε ξανά μπροστά στο σκορ με 4-2, για να το γυρίσουν οι Τούρκοι περνώντας μπροστά με 8-10. Στη συνέχεια βρεθήκαμε ισόπαλοι (13-13), πήραμε κεφάλι με 19-18 και πάλι... τέλος.

Η Τουρκία ανώτερη και σε αυτήν την αναμέτρηση, έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του δευτέρου σετ και εξασφάλισε και τυπικά την πρόκρισή της στο Euro κατακτώντας το με 21-25.

Με κεκτημένη ταχύτητα οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ (3-6), όμως κάπου εκεί ξυπνήσαμε (πολύ αργά...) και ισοφαρίσαμε σε 6-6 και 10-10. Οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση και ξεφύγαμε με 13-10 και 20-15.

Μια τουρκική αντεπίθεση έφερε το ματς στον πόντο (21-20), ωστόσο με ένα σερί 4-0, καθαρίσαμε έστω και για το γόητρο το σετ (25-20) μειώνοντας σε 1-2.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο σετ του αγώνα. Μετά το ισόπαλο ξεκίνημα (4-4), εκμεταλλευτήκαμε το χαλάρωμα των Τούρκων και ξεφύγαμε με 7-4, 13-9, 20-15 και 22-16.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη το μυαλό τους στο... Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και το σετ βάφτηκε εύκολα γαλανόλευκο με 25-18, κάτι που οδήγησε τις δύο ομάδες στο τάι-μπρέικ.

Στο τελευταίο όμως σετ, και ενώ πηγαίναμε χέρι-χέρι (2-2, 5-5, 9-9), η Τουρκία πήρε το κεφάλι στο κρίσιμο σημείο (10-11) και πήρε το τάι-μπρεικ με 11-15 και μαζί και τη νίκη.