ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Χάλκινο ο Γιαννιώτης

Ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 5χλμ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Μεγάλη διοργάνωση και μετάλλιο για τον Σπύρο Γιαννιώτη! Ο αθλητής του Νίκου Γέμελου δεν κατάφερε μεν να υπερασπιστεί τον ευρωπαϊκό τίτλο του στα 5 χιλιόμετρα στην ανοιχτή θάλασσα στη λίμνη Μπάλατον, αλλά ανέβηκε στο βάθρο.

Ο 30χρονος "αργυρός" παγκόσμιος πρωταθλητής τερμάτισε τρίτος με χρόνο 59 λεπτά και 15.9 δευτερόλεπτα. Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Λούκα Φερέτι σε 58 λεπτά και 43.4 δευτερόλεπτα. Ο συμπατριώτης του Σιμόνε Ερκόλι τερμάτισε 17.1 δευτερόλεπτα αργότερα και πήρε το αργυρό μετάλλιο.

Ο Γιαννιώτης που μεγάλωσε στην Κέρκυρα ήταν ο μοναδικός μη Ιταλός στο βάθρο, καθώς δίπλα του στο βάθρο βρέθηκε ο Σιμόνε Ρουφίνι. Τερμάτισε 7ος την Τετάρτη (4/8) στα 10χλμ.

Ο δεύτερος Έλληνας του τελικού, ο Αντώνης Φωκαιδης ήταν 14ος με χρόνο μία ώρα, ένα λεπτό και 1.4 δευτερόλεπτα. Ο κορυφαίος κολυμβητής στην ανοιχτή θάλασσα και νικητής στα 10χλμ. ο Τόμας Λουρτς κατετάγη 5ος. Πλέον ο Γιαννιώτης θα στρέψει το ενδιαφέρον του στη σκυταλοδρομία στα 1.500 μέτρα ελεύθερο.