ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Νικηφόρο ντεμπούτο για Λουξεμπούργκο

Η Φλαμένγκο "ίδρωσε" να επικρατήσει με 2-0 της Ατλέτικο Γκοϊανένσε και ο Βαντερλέι Λουξεμπούργκο πραγματοποίησε νικηφόρο ντεμπούτο. Ο Ντιόγκο αντικαταστάθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα, παραμένοντας χωρίς γκολ, ενώ η Κρουζέιρο πλησίασε την Φλουμινένσε στην κορυφή.

Στο "Raulino de Oliveira" η Φλαμένγκο πήρε την πολυπόθητη νίκη - αν και οι περίπου 8.000 φίλοι της ομάδας έπρεπε να περιμένουν μέχρι το 76ο λεπτό της αναμέτρησης για να δουν την ομάδα τους να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βαλ Μπαϊάνο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα εννιά λεπτά αργότερα, όταν ο Μαουρίσιο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο "δικός μας" Ντιόγκο συνεχίζει να διανύει την παρατεταμένη περίοδο αφλογιστίας. Το σίγουρο είναι πως αν συνεχίσει έτσι δύσκολα θα τον δούμε στο βασικό σχήμα του Λουξεμπούργκο από δω και πέρα.

Η Κρουζέιρο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη μέσα στο "Serra Dourada" και έφτασε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, απέχοντας από την κορυφή και την Φλουμινένσε μόλις έναν βαθμό. Το νικητήριο τέρμα ήρθε με αυτογκόλ του Ζονίλσον στο 57'.

Η Παλμέιρας είχε ένα εύκολο ματς απέναντι στην Αβαΐ, πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Χόρχε Βαλντίβια, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα. Ο Κλέμπερ έκανε το 3-1 στο 59' και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του πίνακα των σκόρερς με δέκα τέρματα, ενώ ο Γκαμπριέλ Σίλβα έκλεισε τον λογαριασμό των τερμάτων για την ομάδα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Τετάρτη
Φλουμινένσε - Σάντος 0-3 (56', 74' και 87' Ζε Εντουάρντο)
Γκουαρανί - Μποταφόγκο 1-1 (26' Μπαρμπόζα / 45' Αμπρέου)
Γκρέμιο - Γκρέμιο Προυντέντε 4-0 (1' Αντρέ Λίμα, 24', 32' και 84' πέν. Ζόνας)
Σάο Πάουλο - Βιτόρια 2-0 (17' Νταγκομπέρτο, 31' Φερναντίνιο)
Ατλέτικο Μινέιρο - Κορίνθιανς 2-1 (60' Ουέρλεϊ, 77' Ζε Λουίς / 44' Παουλίνιο)
Σεαρά - Ιντερνασιονάλ 1-0 (50' Ελένο)
Ατλέτικο Παραναένσε - Βάσκο ντα Γκάμα 0-0

Πέμπτη
Παλμέιρας - Αβαΐ 4-1 (12' και 50' Βαλντίβια, 59' πεν. Κλέμπερ, 70' Γκαμπριέλ Σίλβα / 36' αυτ. Εντίνιο)
Φλαμένγκο - Ατλέτικο Γκοϊανένσε 2-0 (76' Βαλ Μπαϊάνο, 87' Ντιέγκο Μαουρίσιο)
Γκοϊάς - Κρουζέιρο 0-1 (57' αυτ. Ζονίλσον)