ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Το "ξεβράκωμα" του Νέιμαρ

Με highlights το "ξεβράκωμα" του Νέιμαρ από αμυντικό και το super γκολ του Ζε Εντουάρντο, η Σάντος νίκησε με 2-0 την Γκοϊάς στο "Pacaembu" του Σάο Πάουλο. Είπε "όχι" στον Ζίκο για τον πάγκο της Φλαμένγκο ο Κάρλος Αλμπέρτο Παρέιρα.

Ο Νέιμαρ έχασε και πάλι πέναλτι, για την ακρίβεια απέκρουσε την εκτέλεσή του στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρλεϊ.

Ο νεαρός άσος της Σάντος προσέφερε άθελά του γέλιο, καθώς στο πρώτο ημίχρονο στην προσπάθεια του να περάσει έναν αμυντικό, ο τελευταίος τον... "ξεβράκωσε" με την τάπα του παπουτσιού του!

Γκολάρα ο Ζε Εντουάρντο

Αφού δεν τα κατάφερε ο Νέιμαρ με το πέναλτι, ο Ζε Εντουάρντο λύτρωσε την Σάντος με εκπληκτικό γυριστό σουτ στο 75', ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Άλαν Πάτρικ στο 81'.

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις του Σαββάτου ξεχώρισε η σπουδαία νίκη της Ιντερνασιονάλ με 1-0 επί της Μποταφόγκο στο "Beira-Rio" του Πόρτο Αλέγκρε, χάρη σε γκολ του Λεάντρο Νταμιάο.

"Όχι" του Παρέιρα στον Ζίκο για Φλαμένγκο

Μετά την απόλυση του Ροζέλιο Λουρένσο η Φλαμένγκο βρίσκεται σε αναζήτηση προπονητή. Ο Ζίκο έκανε πρόταση στον Κάρλος Αλμπέρτο Παρέιρα, αλλά αυτός την αρνήθηκε, καθώς θέλει να ξεκουραστεί.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σεαρά - Γκρέμιο Προυντέντε 2-2 (11' Ουάσινγκτον, 85' Καρέκα / 36' και 41' Ουέσλεϊ)
Ιντερνασιονάλ - Μποταφόγκο 1-0 (23' Λεάντρο Νταμιάο)
Βάσκο Ντα Γκάμα - Κρουζέιρο 1-1 (44' Ζε Ρομπέρτο / 45'+3 αυτ. Φερνάντο)
Σάντος - Γκοϊάς 2-0 (75' Ζε Εντουάρντο, 81' Άλαν Πάτρικ)