CHAMPIONS LEAGUE

Φτωχή νίκη με Μέσι η Μπάρτσα

BARCELONA, SPAIN - OCTOBER 20:  Lionel Messi (C) of Barcelona duels for the ball with Martin Vingaard (L) of FC Copenhagen as Claudemir (R) looks on during the UEFA Champions League group D match between Barcelona and FC Copenhagen at the Camp Nou stadium on October 20, 2010 in Barcelona, Spain.  (Photo by Jasper Juinen/Getty Images)
BARCELONA, SPAIN - OCTOBER 20: Lionel Messi (C) of Barcelona duels for the ball with Martin Vingaard (L) of FC Copenhagen as Claudemir (R) looks on during the UEFA Champions League group D match between Barcelona and FC Copenhagen at the Camp Nou stadium on October 20, 2010 in Barcelona, Spain. (Photo by Jasper Juinen/Getty Images) GETTY IMAGES

Με δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-0 την Κοπεγχάγη και πέρασε στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Ο Αργεντινός άσος σκόραρε στο 19' και το 92', φτάνοντας τα 4 τέρματα στην διοργάνωση, καθώς είχε βάλει άλλα δύο με τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα.

Μπαρτσελόνα - Κοπέγχαγη 2-0

Σκόρερ: 19' και 92' Μέσι
Γήπεδο: "Καμπ Νόου", Βαρκελώνη
Διαιτητής: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήταν για την Μπαρτσελόνα μόλις στο 5', όταν ο Νταβίντ Βίγια πλάσαρε μέσα από την περιοχή και μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βίλαντ.

Ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στα γκολ στο Champions League μετά την πρεμιέρα, ανοίγοντας το σκορ για τους "μπλαουγκράνα" στο 19'.

Ο Αντρές Ινιέστα από δεξιά βρήκε τον Μέσι κεντρικά λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Αργεντινός με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Βίλαντ για το 1-0.

Η εμφάνιση της Μπαρτσελόνα δεν ήταν πολύ καλή και η Κοπεγχάγη θα μπορούσε να έχει κάνει το... θαύμα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο είχε εντυπωσιακό σουτ του Νταμ Ν'Ντόι με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Χοσέ Πίντο, αλλά και άλλες 2-3 καλές στιγμές.

Ο Ντάνι Άλβες είχε δοκάρι σε διαγώνιο σουτ του στο 89', ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε με το κοντινό πλασέ του Μέσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Χοσέ Πίντο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μαστσεράνο, Μπούσκετς, Μάξουελ (73' Πέδρο), Ινιέστα (89' Καντέρ Κεϊτά), Μέσι, Βίγια (73' Τσάβι).
ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Βίλαντ, Πόσπεχ, Ζάνκα, Άντονσον, Βεντ (89' Λάρσον), Κβιστ, Κλοντεμίρ, Βίνγκααρντ (62' Μπολάνιος), Γκρόνκιερ, Σέζαρ Σαντίν (74' Ζοχόρε), Ν'Ντόι.