PREMIER LEAGUE

Διπρόσωπες Άστον Βίλα και ΚΠΡ

© PA

Το χατ-τρικ του Κριστιάν Μπεντέκ δεν έφτανε για την Άστον Βίλα, η οποία παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 3-3 στην ΚΠΡ.

Άστον Βίλα και ΚΠΡ άφησαν βαθμούς κι (ανάμεικτες) εντυπώσεις στο θεαματικό 3-3, που εμπεριείχε εκατέρωθεν ανατροπές. Καλό πρόσωπο επιθετικά, προβληματικό αμυντικά, για τις δύο ομάδες.

Στο Μπέρμιγχαμ, ήταν η φιλοξενούμενη ΚΠΡ που άνοιξε το σκορ - μόλις επτά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης - με τον Μάθιου Φίλιπς.

Ωστόσο, η Άστον Βίλα έφθασε γρήγορα στην ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο, με δράστη τον ίδιο παίκτη.

Ο Βέλγος επιθετικός, Κριστιάν Μπεντέκ, με δύο δικά του γκολ στο 10' και στο 33', έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η ΚΠΡ, όμως, βρήκε τη λύση και έφερε το ματς στα ίσα, στο δεύτερο ημίχρονο, και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, με τον Κλιντ Χιλ.

Ο Τσάρλι Όστιν στο 78ό λεπτό, έβαλε εκ νέου μπροστά την ΚΠΡ, αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στην Άστον Βίλα, που διαμόρφωσε το τελικό 3-3 με τον Κριστιάν Μπεντέκ - που πέτυχε χατ-τρικ - στο 83ο λεπτό.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Μπακούνα (75' Λόουτον), Φλάαρ, Κλαρκ, Ρίτσαρντσον, Κλέβερλι (81' Ενζογκμπιά), Σάντσες, Ντελφ, Αγκμπονλαχόρ, Μπεντεκ, Γκρίλις (70' Κόουλ)

ΚΠΡ: Γκριν, Ίσλα (52' Τραορέ), Ονουόχα, Κόλκερ, Χιλ, Φίλπς, Μπάρτον, Σάντρο (70' Ντόουτι), Κράνιτσαρ (52' Χένρι), Όστιν, Ζαμόρα