PREMIER LEAGUE

Με ανατροπή και Ρούνεϊ η ManUtd

Η Άστον Βίλα προηγήθηκε, αλλά η ManUtd έκανε ανατροπή με Ρούνεϊ, επικράτησε με 4-1 και απέφυγε την 3η συνεχόμενη ήττα στο "Ολντ Τράφορντ" (videos)

Το γκολ του Γουέστγουντ με φοβερή εκτέλεση φόυλ για την Άστον Βίλα στο 13ο λεπτό ήταν το 8ο συνεχόμενο που δέχτηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" χωρίς αυτή να έχει πετύχει κανένα, αλλά τελικά ο Γουέιν Ρούνεϊ δεν απέτρεψε έναν ακόμη εφιάλτη στο "θέατρο των ονείρων".

Ο διεθνής Άγγλος επιθετικός ισοφάρισε στο 20' με κεφαλιά και με πέναλτι στο 45' ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες (το πέναλτι το κέρδισε ο Μάτα), φτάνοντας τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα.

Τελικά οι "κόκκινοι διάβολοι" επικράτησαν με 4-1, καθώς σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο οι Χουάν Μανουέλ Μάτα και Χαβιέρ Ερνάντες, έτσι απέφυγαν την 3η συνεχόμενη ήττα στο "Ολντ Τράφορντ", ενώ διατήρησαν ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.

Θυμίζουμε πως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εντός έδρας προερχόταν από τις ήττες με 0-3 από Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι και πριν από αυτές με γκολ του Ντάρεν Μπεντ στις καθυστερήσεις η Φούλαμ είχε πάρει ισοπαλία (2-2).

MANUTD: Ντε Χέα, Ραφαέλ (46' Κάρικ), Φιλ Τζόουνς, Βίντιτς, Μπούτνερ, Φλέτσερ, Φελαϊνί, Άσλεϊ Γιάνγκ, Καγκάουα (68' Γιανουζάι), Μάτα, Ρούνεϊ (75' Χαβιέρ Ερνάντες).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Μπακούνα, Φλάαρ, Κλαρκ, Μπέρτραντ, Γουέστγουντ, Ντελφ, Ολμπράιτον (78' Λόουτον), Αγκμπονλαχόρ (71' Τόνεφ), Βάιμαν, Μπεντέκ.

***για την ήττα της Τσέλσι από την Κρίσταλ Πάλας διαβάστε ΕΔΩ

***για την ισοπαλία της Άρσεναλ με την Μάν. Σίτι διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 4-1 (20' και 45' πέν. Ρούνεϊ, 57' Μάτα, 91' Χ. Ερνάντες / 13' Γουέστγουντ)

Γουέστ Μπρομ - Κάρντιφ 3-3 (2' Αμαλφιτανό, 9' Ντόρανς, 93' Μπιφουμά / 30' Ματς, 73' Κόκερ, 95' Ντέιλι)

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-0 (52' αυτ. Τέρι)

Στόουκ - Χαλ 1-0 (62' Οντεμβίγκι)

Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ 4-0 (45' και 89' Τζέι Ροντρίγκεθ, 49' Λάμπερτ, 70' Λαλάνα)

Σουόνσι - Νόριτς 3-0 (30' και 38' Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, 75' Ράουτλετζ)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (53' Φλαμινί / 18' Νταβίντ Σίλβα)