EURO

Χίντινγκ: "Ανώτερη η Γερμανία"

Ο Γκους Χίντινγκ παραδέχτηκε την ανωτερότητα της Γερμανίας μετά την ήττα της Τουρκίας από τα "πάντσερ" με 3-0 στο Βερολίνο, για τα προκριματικά του EURO 2012.

Ο τραυματισμός του Μεχμέτ Αουρέλιο επηρέασε την ομάδα του όπως τόνισε ο Ολλανδός τεχνικός στην συνέντευξη Τύπου μετά το ματς.

" Θα μπορούσαμε να αντέξουμε για 25 λεπτά μέχρι το ημίχρονο αλλά μετά τον τραυματισμό του Αουρέλιο είχαμε πολλά προβλήματα. Παίξαμε με μία ομάδα που κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα".

Ο Αουρέλιο αποχώρησε από το γήπεδο στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, σημείο καθοριστικό, όπως αποδείχτηκε, για την εξέλιξη του ματς. Πλέον, η Γερμανία βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου και ακολουθούν Τουρκία και Αυστρία.

Την απόδοση της ομάδας του Χίντινγκ δεν βοήθησε ούτε η παρουσία περίπου 30.000 Τούρκων φιλάθλων που έφυγαν απογοητευμένοι μετά το τρίτο γκολ του Κλόζε.