ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκη παραμονής για Νυρεμβέργη

Η Νυρεμβέργη απέδρασε με 2-1 από την έδρα της Άουγκσμπουργκ και απομακρύνθηκε δέκα βαθμούς από την αντίπαλό της, που παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μία σημαντική νίκη, που της δίνει βαθμολογική ανάσα, πέτυχε στην έδρα της Άουγκσμπουργκ η Νυρεμβέργη με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κιγιοτάκε στο 21ο λεπτό, αλλά ένα αυτογκόλ του τερματοφύλακά τους, Ράφαελ Σέφερ, έφερε το ματς στην ισοπαλία.

Ωστόσο, μία εκτέλεση φάουλ του Έσβαϊν στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετή για τη Νυρεμβέργη ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς, που την έστειλαν στο +10 από τη ζώνη του υποβιβασμού, εκεί ακριβώς που βρίσκεται η Άουγκσμπουργκ.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Αμσίφ, Φογκτ, Κάλσεν-Μπράκερ, Κλάβαν, Όστρολεκ, Οτλ (71' Μοράβεκ), Χαν, Κου, Γι (82' Μπανσέ), Βέρνερ (63' Ερλ), Μέλντερς

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Σέφερ, Τσάντλερ, Νίλσον, Κλόζε, Πλάτενχαρντ (46' Πινόλα), Μπάλιτς (75' Νταμπανλί), Σίμονς, Κιγιοτάκε (84' Ιλντίζ), Φόιλνερ, Έσβαϊν, Πέκχαρτ

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 08/03

Άουγκσμπουργκ - Νυρεμβέργη 1-2 (36' αυτ. Σέφερ / 21' Κιγιοτάκε, 54' Έσβαϊν)

18. Γκρόιτερ Φιρτ 14

*οι 4 πρώτοι Champions League (ο 4ος προκριματικά)

**5ος και 6ος Europa League μαζί με τον κάτοχο του DFB-Pokal

***οι 3 τελευταίοι υποβιβάζονται

****δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Γερμανία, 1η κατηγορία