ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πάτησε κορυφή η Πόρτο

Χωρίς να βάλει τις μηχανές στο φουλ, η Πόρτο νίκησε με 2-0 την Εστορίλ στο "Ντραγκάο" και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. (videos)

Οι πρωταθλητές είχαν εύκολο έργο, κάτι που φάνηκε από το γρήγορο 2-0, το οποίο είχε επιτευχθεί στο 14ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, ο Μάικον άνοιξε το σκορ στο 4' με κεφαλιά, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Τζάκσον Μαρτίνες ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, φτάνοντας τα 24 γκολ στο πρωτάθλημα. Από κει και πέρα, κράτησαν δυνάμεις εν όψει του επαναληπτικού με τη Μάλαγα για τους "16" του Champions League.

Με αυτό το τρίποντο, οι "δράκοι" προσπέρασαν την Μπενφίκα και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο από τους "αετούς".

ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Ντανίλο, Μάικον, Οταμέντι, Σάντρο, Φερνάντο, Γκονσάλες (56' Κάστρο), Ντεφούρ (72' Ιζμάιλοβ), Ροντρίγκες (56' Βαρέλα), Άτσου, Μαρτίνες

ΕΣΤΟΡΙΛ: Βάγκνερ, Μάνο, Βιτόρια, Ταβάρες, Ζεφέρσον, Αμάντο (57' Λεάλ), Γκονσάλο (76' Τέιλορ), Καρλίτος (75' Ζέρσο), Εβάντρο, Λικά, Εντουάρντο

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 08/03

Πόρτο - Εστορίλ 2-0 (4' Μάικον, 14' πέν. Μαρτίνες)

16. Μπέιρα-Μαρ 15

*δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Πορτογαλία, 1η κατηγορία