ΣΚΩΤΙΑ

Πήρε την 6η νίκη Σέλτικ

GLASGOW, UNITED KINGDOM - SEPTEMBER 25: Scott Brown of Celtic celebrates his 1-0 goal during the Clydesdale Bank Scottish Premier League match between Celtic and Hibernian at  Celtic Park on September 25, 2010 in Glasgow, Scotland. (Photo by Ian MacNicol/Getty Images)
GLASGOW, UNITED KINGDOM - SEPTEMBER 25: Scott Brown of Celtic celebrates his 1-0 goal during the Clydesdale Bank Scottish Premier League match between Celtic and Hibernian at Celtic Park on September 25, 2010 in Glasgow, Scotland. (Photo by Ian MacNicol/Getty Images) GETTY IMAGES

Η Σέλτικ πετυχαίνοντας ένα γκολ στα πρώτα λεπτά κάθε ημιχρόνου νίκησε με 2-1 την Χιμπέρνιαν και έκανε το "6 στα 6".

Το σκορ άνοιξε ο Μπράουν στο 5' και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων ο Λούβενς στο 50', ενώ 4 λεπτά αργότερα μείωσε ο Ριόρνταν για το τελικό 2-1.

Ο Σαμαράς αγωνίστηκε στα τελευταία 20 λεπτά και είχε μια φανταστική ατομική προσπάθεια, έπειτα από κλέψιμό του στο κέντρο πέρασε τους πάντες εντυπωσιακά, αλλά το σουτ του κόντραρε.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Φόρστερ, Χουάρες, Μαϊστόροβιτς, Τσα Ντου-Ρι, Μούλγκρου (46' Κι Σουνγκ-Γέουνγκ), Λούβενς, Μπράουν, Λέντλεϊ, Στόουκς, Μαλόνεϊ, Χούπερ (70' Σαμαράς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σέλτικ - Χιμπέρνιαν 2-1 (5' Μπράουν, 51' Λούβενς / 54' Ριόρνταν)
Νταντί Γιουνάιτεντ - Σεντ Τζόνστοουν 1-0 (61' Γκούντγουϊλι)
Χάμιλτον - Κιλμάρνοκ 2-2 (15' Φλάβιο Παϊσάο, 38' Νάιτζελ Χάσελμπαϊνκ / 83' πέν. Χάμιλ, 89' Σάμον)
Χαρτς - Μάδεργουελ 0-2 (58' Μπλάκμαν, 70' Σάτον)
Σεντ Μίρεν - Ινβερνές 1-2 (77' ΜακΓκόβαν / 45'+2 και 50' Οντιαμπό)