ΟΦΗ

Skoda Ξάνθη-ΟΦΗ 0-0

New Image

Η Skoda Ξάνθη δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ και έμεινε στο 0-0 με τον ΟΦΗ

Οι φιλοξενούμενοι με τον Μαντζουράκη στην εξέδρα (τιμωρημένος) αγωνίστηκαν με σκοπό να κρατήσουν το "μηδέν" και να... κλέψουν τον βαθμό σε μία δύσκολη έδρα. Οι Ξανθιώτες από την άλλη πλευρά δεν ανησύχησαν σε κανένα σημείο αλλά η επιθετική δυστοκία σίγουρα θα πρέπει να απασχολήσει τον Παράσχο.
Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις και χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές προσωπικές μονομαχίες, οι οποίες είχαν σαν αποτέλεσμα έντεκα παίκτες να δεχτούν την κίτρινη κάρτα!
Οι συνθέσεις των ομάδων
Skoda Ξναθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Ριζογιάννης, Αγκάλι (46΄ Σουάνης), Αμπραχαμ, Ντόσεκ, Βάλλας (77΄ Ταϊντέρ), Ζουέλα, Κωστούλας, Παππάς (66΄ Κιντάνα), Τζιωρτζιόπουλος, Γκρζέλακ.

ΟΦΗ (Γιάννης Μαντζουράκης): Μάλαρζ, Μπαρκαουάν, Σίμιτς (60΄ Σφακιανάκης), Πόποβιτς, Στόλιτσα (90΄ Βενέτης), Σταυρακάκης (88΄ Κορνέα), Μπερτίν, Ρουμπάκης, Μανούσος, Μπεθάρες, Σουλεάπ.
Με μια ματιά
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν αξίζει ιδιαίτερης περιγραφής. Δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αλλά και πολλά λάθη από τους παίκτες των δύο ομάδων. Από εκεί και πέρα... ουδέν. Οι φίλαθλοι ξεπάγιαζαν στις κερκίδες βλέποντας ένα κακό παιχνίδι, με πολλές δυνατές μονομαχίες, αλλά χωρίς φάσεις.

Η μοναδική καλή στιγμή ανήκε στον ΟΦΗ. Ο Στόλιτσα στο 43ο λεπτό βρέθηκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε, πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άρχιζε να πιέζει την άμυνα της κρητικής ομάδας, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν, πάντως, την πρώτη καλή τους ευκαιρία. Ο Σουάνης τροφοδότησε τον Παππά, ο τελευταίος εκμεταλλεύθηκε την ταχύτητά του και μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Ντόσεκ δεν πρόλαβε να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες της Ξάνθης "έσφιγγαν" περισσότερο την πολιορκία τους στα καρέ του ΟΦΗ, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 61' δυνατό σουτ φάουλ από τον Πολωνό Γκρζέλακ, απέκρουσε έξοχα ο συμπατριώτης του Μάλαρζ, ο οποίος είχε ακόμη μία σωτήρια απόκρουση, σε σουτ του Αμπραχαμ στο 84ο λεπτό.
Συνέντευξη Τύπου
Παράσχος (Ξάνθη): " Χάσαμε ένα ημίχρονο και δεν μπορώ να εξηγήσω τον λόγο. Είχαμε νευρικότητα και άγχος και δεν δημιουργήσαμε την παραμικρή ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος, ήμασταν πολύ καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει κάποιο τέρμα".

Ματζουράκης (ΟΦΗ): " Το ξέραμε ότι μας περίμενε ένα δύσκολο παιχνίδι. Οι παίκτες μου προσπάθησαν στο πρώτο μέρος κι είχαμε μερικές καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος, μπορεί η Ξάνθη να ήταν καλύτερη, ωστόσο θα μπορούσαμε να πάρουμε το ματς στη φάση του Πόποβιτς
Όλα τα λεφτά...
Οι οδηγίες του Μαντζουράκη στον Αδάμο μέσω κινητού τηλεφώνου.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τη νοοτροπία του ΟΦΗ στο παιχνίδι. Η σκοπιμότητα των φιλοξενουμένων δεν ευνόησε για ένα καλύτερο παιχνίδι.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Ξάνθη
(Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Ριζογιάννης, Αγκάλι, Αμπραχάμ, Ντόσεκ, Βάλλας, Ζουέλα, Κωστούλας, Παππάς, Τζιωρτζόπουλος, Γκρζέλακ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
(Γιάννης Μαντζουράκης): Μάλαρτζ, Μπαρκαουάν, Σίμιτς, Πόποβιτς, Στόλιτσα, Σταυρακάκης, Μπερτίν, Ρουμπάκης, Μανούσος, Μπεθάρες, Σουλεάπ.
1' Έναρξη αγώνα
6' Σουτ ΟΦΗ Σταυρακάκης
Μακρινό σουτ του Σταυρακάκη που προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Γκσπούρνινγκ όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
13' Σχόλιο
Δίχως τη μεγάλη φάση τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης.
21' Ευκαιρία ΟΦΗ Σουλεάπ
Ωραία συνεργασία του Σίμιτς με τον Σουλεάπ, ο τελευταίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή όμως το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.
30' Σχόλιο
Ισορροπημένο παιχνίδι και μετριότατο θέαμα στο πρώτο ημίωρο του αγώνα.
37' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σουλεάπ
38' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπεθάρες
41' Σχόλιο
Δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής αλλά και πολλά λάθη από τους παίκτες των δύο ομάδων.
44' Ευκαιρία ΟΦΗ Στόλιτσα
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Σίμιτς τροφοδοτεί με κεφαλιά τον Στόλιτσα που από τα δεξιά μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σουάνης παίρνει τη θέση του Αγκάλι.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Σουτ Ξάνθη Παππάς
Ωραίο σουτ του Παππά μέσα από την περιοχή, ο Μάλαρζ διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα.
52' Ευκαιρία Ξάνθη Ντόσεκ
Ο Σουάνης πασάρει στον Παππά, ο τελευταίος εκμεταλλεύεται την ταχύτητά του και μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, κάνει την παράλληλη μπαλιά όμως ο Ντόσεκ δεν προλαβαίνει να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα.
54' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπαρκαουάν
55' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ζουέλα
60' Σχόλιο
Η Ξάνθη έχει μπει πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και σ' αυτό έχει παίξει σημαντικό ρόλο ο Σουάνης που έδωσε φρεσκάδα στην επίθεση της Ακριτικής ομάδας.
60' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σφακιανάκης παίρνει τη θέση του Σίμιτς.
65' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μανούσος
66' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Κιντάνα στη θέση του Παππά.
67' Ευκαιρία Ξάνθη Γκρζέλακ
Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Γκρζέλακ, ο Μάλαρζ πέφτει στην δεξιά του γωνία και διώχνει με υπερένταση.
68' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Στόλιτσα
70' Σουτ Ξάνθη Κιντάνα
Μακρινό σουτ του Κιντάνα, ο Μάλαρζ δεν ανησυχεί.
73' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Σουάνης
76' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ντόσεκ
77' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι πιέζουν για το γκολ, όμως μέχρι στιγμής οι κρητικοί αντέχουν...
78' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ταϊντέρ στη θέση του Βάλλα.
81' Σουτ ΟΦΗ Μανούσος
Πρώτη απειλή για τον Γκσπούρνινγκ. Ο Μανούσος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης μπλοκάρει την μπάλα.
83' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σταυρακάκης
85' Σουτ Ξάνθη Άμπραχαμ
Σουτ του Άμπραχαμ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα αλλάζει πορεία όμως ο Μάλαρζ για άλλη μια φορά διώχνει τον κίνδυνο.
87' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Άμπραχαμ
89' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
O Koρνέα στη θέση του Σταυρακάκη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +4 λεπτά
90' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βενέτης στη θέση του Στόλιτσα.
90' Ευκαιρία ΟΦΗ Πόποβιτς
Ο Πόποβιτς προσπάθησε με ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή να πετύχει το νικητήριο γκολ, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
90' Ευκαιρία Ξάνθη Ριζογιάννης
Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ριζογιάννη η μπάλα καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάλαρζ.
90' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κορνέα