ΞΑΝΘΗ

Ξάνθη-Άρης 1-1

κάλβο

Ο Άρης μπορεί να προηγήθηκε με τον Κάλβο στο 22', όμως η Ξάνθη βρήκε τον τρόπο με τον Βίκτορ Αγκάλι να σκοράρει στο 55' και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι άξιζαν τη νίκη περισσότερο

Η ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 22', με πολύ όμορφο σουτ του Τόνι Κάλβο, διατηρώντας το προβάδισμά της μέχρι και την ανάπαυλα. Στην επανάληψη όμως, η... αναλαμπή της Ξάνθης, έφερε την ισοφάριση με τον Αγκάλι στο 55', ενώ από εκεί και πέρα ο Άρης ήταν μόνος του στα "Πηγάδια", όμως δεν κατάφερε να σκοράρει το γκολ που θα του χάριζε μια νίκη που άξιζε, με το τελικό 1-1, να μην αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Κιντάνα (82' Ριζογιάννης), Ντοριβάλ, Ταϊντέρ (46' Παππάς), Βάλλας, Ζουέλα, Κωστούλας, Φλίσκας, Πόι (68' Γκρζέλακ), Αγκάλι.

Αρης (Κίκε Ερνάντεθ): Σηφάκης, Νέτο, Λέμπο, Ρονάλντο, Καράμπελας, Βιτόλο, Νεμπεγλέρας (60' Ζεντίλ), Χαβίτο, Ρεγκέιρο, Κόκε, Κάλβο (60' Σιστόν).
Με μια ματιά
Ο Άρης του Κίκε Ερνάντεθ, ήταν εκείνος που μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, που θα του επέτρεπε, με λιγότερο άγχος να ξεδιπλώσει το παιχνίδι του. Η Ξάνθη σταδιακά ισορρόπησε την καθολική υπεροχή του αντιπάλου της μέχρι το 10λεπτο, όμως ο Χαβίτο ήταν εκείνος που πρώτος απείλησε στο 16' με τον Χαβίτο.

Στο 22ο λεπτό, ήρθε το τέρμα που τόσο έψαχναν οι "κίτρινοι". Ο Τόνι Κάλβο, έπιασε ένα δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή του Γκσπούρνινγκ, η μπάλα γκέλαρε στο έδαφος πριν φτάσει στον κήπερ της Ξάνθης, τον οποίο τελικά ξεγέλασε για να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0, υπέρ των φιλοξενούμενων,που έβλεπαν γρήγορα-γρήγορα την υπεροχή τους, να μεταφράζεται σε προβάδισμα.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Παράσχου... ξύπνησαν μετά το εις βάρος τους τέρμα, με τον Αγκάλι να χάνει στο 27' την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν σούταρε δυνατά εντός περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε σε πόδια ποδοσφαιριστών του Άρη και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Βάλλας μετά την εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά, όμως ο Σηφάκης με υπερένταση έδιωξε.

Αυτή ήταν και η καλύτερη ευκαιρία, μέχρι τουλάχιστον την ανάπαυλα, καθώς στο μεσοδιάστημα, η Ξάνθη είχε καλή κυκλοφορία, όμως προσέκρουε στην εξαιρετικά στημένη άμυνα του Άρη, ενώ από την άλλη, δημιουργικά ο Άρης δεν κατάφερε να φανεί, λόγω των διαδοχικών λανθασμένων μεταβιβάσεων των μέσων του Άρη.

Με την έναρξη κιόλας της επανάληψης, ο Γιώργος Παράσχος είχε αποφασίσει να ρισκάρει, ρίχνοντας στη θέση του μέσου Ταϊντέρ, τον Χάρη Παππά. Πράγματι η Ξάνθη, εμφανίστηκε εντελώς διαφορετική από το πρώτο μέρος και ιδιαίτερα επικίνδυνη για τον Μιχάλη Σηφάκη.

Παππάς και Παπαδημητρίου έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, όμως ο Αγκάλι στο 55' έλυσε το "γόρδιο δεσμό". Ήταν όταν ο Κιντάνα βρήκε με σέντρα ακριβείας από αριστερά, τον Βίκτορ Αγκάλι, ο οποίος στην καρδιά της άμυνας του Άρη έπιασε την κεφαλιά νικώντας τον Σηφάκη, ο οποίος είχε κάνει άστοχη έξοδο.

O Άρης αντέδρασε άμεσα στην ισοφάριση και έψαξε το γκολ μέχρι τέλους, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 61' ο Σιστόν με τον Κόκε έπαιξαν ιδανικά το "1-2", όμως ο Γκσπούρνινγκ εξουδετέρωσε το εξ επαφής πλασέ του πρώτου, απομακρύνοντας σε κόρνερ. Στο 78' ο κήπερ της Ξάνθης πήρε... το αίμα του πίσω για την φάση του τέρματος του Άρη, καθώς απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ που έκανε από τα αριστερά και μέσα στην περιοχή ο Ρεγκέιρο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Ξάνθη είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, όμως ο Σηφάκης νίκησε τον Γκρζέλακ στο μεταξύ τους τετ-α-τετ, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. To παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό στο δεύτερο μέρος και σίγουρα θα μπορούσε να έχει περισσότερα -από ένα- τέρματα, με τον Άρη βέβαια, να είναι εκείνος που πρέπει να νιώθει απογοητευμένος απο το τελικό αποτέλεσμα.
Συνέντευξη Τύπου του Πάρη Τσελεπίδη

Κίκε Ερνάντεθ: "Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε ένα παιχνίδι τέτοιο για να κερδίσουμε για αυτό και πήγαμε στα αποδυτήρια με το υπέρ μας 1-0. Αυτό που ψάχναμε όλη την εβδομάδα ήταν να κάνουμε ένα παιχνίδι με σοβαρότητα και να περιορίσουμε τα λάθη. Κατά διαστήματα παίξαμε όμορφο ποδόσφαιρο και είχαμε ευκαιρίες για γκολ.

Το κακό όμως ήταν ότι στις ευκαιρίες μας μετά το 1-0 δεν κάναμε το 2-0 που μπορεί να μην μας εξασφάλιζε και πάλι την νίκη αλλά θα μας έκανε πιο εύκολο το παιχνίδι για μας. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη ξεκίνησε πολύ δυνατά ισοφάρισε αλλά εμείς ανταπεξήλθαμε και πάλι σε ένα παιχνίδι που άνοιξε με τις δύο ομάδες να κυνηγούν την νίκη την οποία όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε".

Ο τεχνικός του Άρη στάθηκε πάντως και στα εις βάρος της ομάδας του που όπως τόνισε ήταν: "Υπήρχε ένα πολύ καλό γήπεδο για να παιχτεί ποδόσφαιρο και αυτό που θέλαμε, ο σκοπός μας ήταν να φθάσουμε με πάσες στην αντίπαλη εστία. Αυτός ο στόχος κατά κάποιο τρόπο τον κάναμε με αυτό που μας έλειψε ήταν το γκολ. Είχαμε ευκαιρίες με τους Τιάγκο, Σιστόν και Ρεγκέιρο ενώ κόπηκαν τρεις ευκαιρίες για γκολ όπου όπως ενημερώθηκα από την τηλεόραση δεν υπήρχε οφ σάιντ και κυρίως σε εκείνη του Κόκε που έφθανε φάτσα με το γκολ"

.

Γιώργος Παράσχος: "Ο Άρης ήταν η καλύτερη ομάδα που πέρασε από τα Πηγάδια. Με την ποιότητα των παικτών του δεν μας άφησε να κάνουμε το παιχνίδι μας. Με την άνοδο της απόδοσης του Άρη ανεβήκαμε και εμείς. Είχαμε ένα καλό τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο όπου πετύχαμε το γκολ ωστόσο καμία ομάδα δεν μένει ευχαριστημένη από τον βαθμό της ισοπαλίας".
Όλα τα λεφτά...
- To πολύ όμορφο σουτ του Κάλβο, στο οποίο η μπάλα γκέλαρε πριν φτάσει στον Γκσπούρνινγκ και ξεγέλασε τον κήπερ της Ξάνθης, για το 1-0.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
- Ότι είδαμε μόνο δύο τέρματα, σε μια αναμέτρηση που θα μπορούσε να έχει πολλά περισσότερα.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Ξάνθη
(Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Κιντάνα, Ντόριβαλ, Ταϊντέρ, Βάλλας, Ζουέλα, Κωστούλας, Φλίσκας, Πόι, Αγκάλι.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αρης
(Κίκε Ερνάντεθ): Σηφάκης, Νέτο, Λέμπο, Ρονάλντο, Καράμπελας, Βιτόλο, Νεμπεγλέρας, Χαβίτο, Ρεγκέιρο, Κόκε, Κάλβο.
1' Έναρξη αγώνα
9' Σχόλιο
Η Ξάνθη ισορρόπησε το ματς μετά το δυναμικό 5λεπτο του Άρη.
16' Σουτ Αρης Χαβίτο
Ο Χαβίτο πήγε να αιφνιδιάσει τον Γκσπούρνινγκ με μακρινό καλό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
17' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Αγκάλι
22' Γκολ Αρης Κάλβο
Εκπληκτικό δεξί σουτ του Κάλβο λίγο έξω από την περιοχή, ο Γκσπούρνινγκ πέφτει στην δεξιά του γωνία, όμως δεν προλαβαίνει να μπλοκάρει και ο Άρης ανοίγει το σκορ.
26' Σουτ Ξάνθη Αγκάλι
Ο Αγκάλι βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, κάνει το σουτ, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σηφάκη.
28' Ευκαιρία Ξάνθη Βάλλας
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Βάλλας παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Νέτο διώχνει πάνω στην γραμμή.
35' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρεγκέιρο
37' Σχόλιο
Ο Άρης έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και κυνηγά το δεύτερο γκόλ.
42' Ευκαιρία Αρης Χαβίτο
Γύρισμα του Ρεγκέιρο από τα αριστερά ο Χαβίτο από ευνοϊκή θέση δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα καταλήγει άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +2 λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Παππάς στην θέση του Ταϊντέρ.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Ευκαιρία Ξάνθη Παππάς
Ωραίο 1-2 ανάμεσα σε Κιντάνα και Παππά, όμως ο Λέμπο διώχνει σωτήρια την μπάλα.
48' Ευκαιρία Ξάνθη Παπαδημητρίου.
Πολύ μεγάλη ευκαιρά για την Ξάνθη να ισοφαρίσει. Ο Κιντάνα πασάρει για τον Παπαδημητρίου που απέναντι από τον Σηφάκη κάνει το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη σώζει την εστία του.
54' Γκολ Ξάνθη Αγκάλι
Σέντρα ακριβείας του Κιντάνα από τα αριστερά, ο Αγκάλι στην καρδιά της άμυνας του Άρη κάνει την κεφαλιά, εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Σηφάκη και ισοφαρίζει σε 1-1.
57' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρονάλντο
58' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κωστούλας
59' Σχόλιο
Η Ξάνθη έχει ανεβάσει στροφές, ελέγχοντας το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.
60' Αλλαγή παίκτη Αρης
Σιστόν και Ζεντίλ στις θέσεις των Κάλβο και Νεμπεγλέρα αντίστοιχα.
61' Ευκαιρία Αρης Ζεντίλ
Τρομερή ευκαιρία για τον Άρη! Ο Ζεντίλ βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
62' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα καταλήγει στον Κόκε που μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ, όμως ο Παπαδημητρίου διώχνει την μπάλα με τα πόδια.
67' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Παπαδημητρίου
68' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Γκρζέλακ στην θέση του Πόι.
70' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι, σε επαφή του Ρονάλντο με τον Παππά.
76' Κίτρινη κάρτα Αρης Σιστόν
78' Ευκαιρία Αρης Ρεγκέιρο
Ο Ρεγκέιρο μπήκε από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή έκανε ένα πολύ καλό σουτ, όμως ο Γκσπούρνινγκ για άλλη μια φορά έσωσε την εστία του.
79' Ευκαιρία Ξάνθη Γκρζέλακ
Μεγάλη ευκαιρία και για την Ξάνθη. Ο Γκρζέλακ βγήκε απέναντι από τον Σηφάκη έκανε το σουτ, όμως ο Έλληνας πορτιέρο έδιωξε σε κόρνερ.
82' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ριζογιάννης μπαίνει στην θέση του Κιντάνα.
84' Ευκαιρία Ξάνθη Παππάς
Ο Παππάς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Άρη, κάνει απευθείας το σουτ από δεξιά πλάγια θέση, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
85' Ευκαιρία Αρης Ζεντίλ
Ωραία κίνηση και σουτ από τον Ζεντίλ, δίχως όμως να βρει στόχο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +2 λεπτά