CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Γ.-Ρόμα 7-1

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Σμιθ

Αυτοκρατορική εμφάνιση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πρόκριση με συντρινή επί της Ρόμα με 7-1

Κανείς δεν θα μπορούσε να σκεφτεί το ξεκινήμα σε ένα παιχνίδι με λεπτές ισορροπίες. Ισως ακόμα και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ρωμαίους να δείχνουν αποφασισμένοι να φτάσουν πρώτοι στο γκολ, αλλά σε τρεις προσπάθειές τους δεν τα κατάφεραν.
Πιζάρο, Τότι και Βούτσινιτς δοκίμασαν από μακριά αλλά δεν κατάφεραν να στοχεύσουν σωστά απέναντι στον Φαν ντε Σαρ. Τι επακολουθούσε σε διάστημα οκτώ λεπτών (11'-19') από τους "μπέμπηδες" του Σερ Αλεξ Φέργκιουνσον; Κανείς δεν το πίστευε, όπως φάνηκε και από τον τηλεοπτικό φακό που έδειχνε εκστασιασμένους τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Οτι δεν κατάφεραν οι Ιταλοί το σημείωσαν στην πρώτη τους προσπάθεια οι γηπεδούχοι βάζοντας "φωτιά" στο Ολντ Τράφορντ. Ηταν το 11' όταν ο Ρονάλντο βρήκε τον Κάρικ στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με πλασέ ο Αγγλος μέσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντόνι που παρακολουθούσε απλά την πορεία της μπάλας.

Ο Πορτογάλος μέσος της Γιουνάιτεντ που έδειχνε να έχει μεγάλα κέφια, έδωσε και δεύτερη ασίστ έξι λεπτά αργότερα (17') με τον Αλαν Σμιθ να παίρνει την "σκυτάλη" στο σκοράρισμα μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Δεν πρόλαβαν να κάνουν σέντρα οι φιλοξενούμενοι και ο απόλυτος αιφνιδιασμός των "κόκκινων διαβόλων" ήταν γεγονός. Πριν κωπάσουν οι πανηγυρισμοί του 2-0, ο Γκίγκς με σέντρα βρήκε τον Ρούνεϊ μόνο στην μικρή περιοχή και ο "αγαπημένος" της εξέδρας δεν αστόχησε πραγματοποιώντας το 3-0.

Με μαέστρο της ορχήστρας τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τον "τυφώνα" πριν την συμπλήρωση του 20λεπτου, "έριξε" ρυθμούς κάτι που δεν έδειχνε διατεθειμένος να κάνει ο Πορτογάλος μέσος που όποτε είχε την μπάλα στα πόδια του "αναστάτωνε" τους αντιπάλους του, αφού αναζητούσε και εκείνος το γκολ.

Τελικά δεν άργησε να έρθει και αυτό. Ενα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτο ημιχρόνου με προσωπική ενέργεια του ο Ρονάλντο έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Ντόνι και έκανε το 4-0. Με το γκολ αυτό ο μέσος των γηπεδούχων προκάλεσε φρενίτιδα σε συμπαίκτες του και οπαδούς της αγγλικής ομάδας που απλά είχε δώσει πανηγυρικό χαρακτήρα στην υπόθεση πρόκριση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στους ίδιους ρυθμούς από τους γηπεδούχους που έδειχναν την διάθεση να συντρίψουν τους αντιπάλους τους. Ετσι στο 49' μετά την συρτή σέντρα "φωτιά" από τα δεξιά του Γκίγκς ο Ρονάλντο με προβολή έκανε το 5-0 για την Γουνάιτεντ, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Το επίτευγμα αυτό (των δύο γκολ στο ματς) φάνηκε να το ζηλεύει και ο συμπαίκτης του Πορτογάλου σταρ, Κάρικ, ο οποίος λίγο αργότερα (60') με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή (σχεδόν όπως στο πρώτο του τέρμα) σημείωσε το 6-0 για την Μάντσεστερ.

Για την τιμή των "οπλων" και για το γόητρο οι παίκτες του Σπαλέτι σε μια από τις λιγοστές επιθέσεις τους στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 69'. Μετά την σέντρα του Τότι από τα δεξιά ο Ντε Ρόσι χωρίς να βλέπει την εστία πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ το οποίο δεν έχει κανένας παίκτης των Ρωμαίων να πανηγυρίσουν.

Οι παίκτες του Σερ Αλέξ Φέργκιουνσον δεν είχαν την διάθεση να σταματήσουν αυτό που είχαν ξεκινήσει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Δηλαδή να σκοράρουν και επόμενος δράστης των "μπέμπηδων" ήταν ο νεοσυλθέντας στον αγωνιστικό χώρο Πατρίκ Εβρα.

Με αριστερό σουτ του ο Γάλλος μέσος "έγραψε" στον φωτεινό πίνακα του "Θέατρου των ονείρων" το 7-1 στο μεγαλειώδες πάρτι των "μπέμπηδων" σε άλλη μια σπουδαία νύχτα της σύγχρονης ιστορίας τους.

Πλέον η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ περιμένει στον μεγάλο ημιτελικό και τον δρόμο προς την Αθήνα τον νικητή του άλλου προημιτελικού (την Τετάρτη) μεταξύ της Μπάγερν Μονάχου με την Μίλαν.

Και για τους λάτρεις των παραδόσεων, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διατήρησε την πολύ καλή της παράδοση απέναντι στις ιταλικές ομάδες ως γηπεδούχος, καθώς σε δώδεκα αναμετρήσεις έχει οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Αντίθετα, οι Ρωμαίοι σε εννέα επισκέψεις τους σε αγγλικό έδαφος μετρούν μόλις μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Κίτρινες: Σμιθ, Φέρντιναντ / Κασέτι, Μεξές
Διαιτητής: Λούμπος Μίχελ (Σλοβακία)
Βοηθοί διαιτητή: Ρόμαν Σλίσκο (Σλοβακία) / Μάρτιν Μπάλκο (Σλοβακία)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ.Γ (Σερ Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντε Σαρ, Μπράουν, Ο’ Σει (52' Εβρά), Χάιντσε, Φέρντιναντ, Κ. Ρονάλντο, Κάρικ (73' Ρίτσαρντσον), Φλέτσερ, Γκιγκς (61' Σόλσκιερ), Ρούνει, Σμιθ

ΡΟΜΑ (Λουίτζι Σπαλέτι): Ντόνι, Πανούτσι, Γουίλεμσον (88' Ρόσι), Μεξές, Πιζάρο, Τότι, Βούτσινιτς, Κίβου, Ντε Ρόσι (86' Φατί), Μαντσίνι (90' Τσούκα), Κασέτι