ΒΟΛΕΪ

Λαμία-Παναθηναϊκός 0-3

Παναθηναϊκός(πανηγυρικό Κύπελλο)

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε μετά από 22 χρόνια το Κύπελλο, επικρατώντας με 3-0 σετ στον τελικό, της Λαμίας

Eξαιρετικά νευρικοί οι παίκτες της Λαμίας περιορίστηκαν σε δεύτερο ρόλο, αφού ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση για εκπλήξεις, περιόρισε τον Μπαρούτοφ και με κορυφαίο τον Ντάντε (ψηφίστηκε πολυτιμότερος παίκτης), έφτασε άνετα στην κατάκτηση του τίτλου.
H νίκη στην Πάτρα ισχυροποιεί ξανά στην τεχνική ηγεσία των πρωταθλητών Ελλάδας τον Φραντσίσκο Ντος Σάντος και βέβαια έκανε ευτυχισμένο τον Βλάση Σταθοκωστόπουλο, ο οποίος πόζαρε με τους παίκτες και το Κύπελλο, μετά την απογοήτευση στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Λαμίας από το ξεκίνημα του πρώτου σετ. Η παρουσία του Ντάντε στο σερβίς έκανε δύσκολη τη ζωή των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-3 και έφτασε τη διαφορά στο +7 πάλι με τον Ντάντε.

Ένα θεαματικό μπλοκ του Θόδωρου Μπάεφ στον Μπαρούτοφ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στους "πράσινους" (15-24), για να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-17.

H Λαμία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με το πρώτο της μπλοκ στη βραδιά (4-3) στο δεύτερο σετ. Η παρουσία του ανέτοιμου Νίκολα Κοβάσεβιτς έλυσε τα προβλήματα στην υποδοχή της Λαμίας και έδωσε μία ακόμη εναλλακτική λύση στην επίθεση.

Ωστόσο μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά και έφτασε στο +4 (10-14) με μπλοκ του Πανταλέοντα στον Κοβάσεβιτς. Η παρουσία του Ντάντε για μία ακόμη φορά στο σερβίς, ήταν αυτό που χρειάζονταν οι "πράσινοι", με άσο του Βραζιλιάνου το σκορ έγινε 23-17 για να λήξει το σετ με 25-21.

O ενθουσιασμός της Λαμίας κόπασε στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-7 με ένα από τα αρκετά αποψινά μπλοκ στον Κυριακίδη στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η ομάδα του Ντος Σάντος πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 18-15, όμως η Λαμία μείωσε στον πόντο με τον Μπαρούτοφ.

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε πάλι διαφορά, οι πεισμωμένοι παίκτες της Λαμίας ισοφάρισαν (21-21, 22-22, 23-23)και οι πρωταθλητές Ελλάδας στο τρίτο ματς μπολ, πήραν τη νίκη με 26-24.

Τα σετ: 17-25, 21-25, 24-26

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Κυριακίδης 4, Βιαφάρα 9, Μπαρούτοφ 19, Λιβαθηνός 2, Παπαθωμοπουλος 1, Παπάζογλου 4, Μουνιόθ (λίμπερο-υποδοχή 73%), Τιτόπουλος, Κρέτσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ντος Σάντος): Ανδρεάδης 4, Μαρσέλο 3, Γκόμεζ 11, Πανταλέων 8, Ντάντε 9, Μπάεφ 12, Στεφάνου (λίμπερο-υποδοχή 69%), Λάππας, Γκιρτζίκης