EURO

Ολλανδία-Ρουμανία 2-0 (videos)

Χουντελααρ πανηγυρικο

Η Ολλανδία με γκολ των Χούντελααρ και Φαν Πέρσι νίκησε 2-0 την Ρουμανία και έκανε το απόλυτο στον 3ο όμιλο

Οι "οράνιε" μετά την Κροατία έγιναν η δεύτερη ομάδα με το απόλυτο στον όμιλο τους, ενώ ο Μούτου και η παρέα του έδειξαν οτι δεν είχαν την δύναμη να εξασφαλίσουν την πρόκριση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολλανδία (Μ. Φαν Μπάστεν): Στεκέλενμπουργκ, Χέιτινγκα, Ντε Ζέου, Φαν Πέρσι, Ένγκελααρ, Ρόμπεν (61' Κάιτ), Μπουμά, Ντε Κλερ, Χούντελααρ (83' Φένεγκορ οφ Χέσελινκ), Αφελάι, Μπουλαρούζ (58' Μέλχιοτ).

Ρουμανία (Β. Πιτούρκα): Λόμποντ, Κόντρα, Ρατ, Ταμάς, Κίβου, Κοντρέα (72' Ντίκα), Μούτου, Κοτσίς, Γκιονέα, Νικολίτα (82' Πέτρε), Μ. Νικουλάε (59' Ν. Νικουλάε).

Διαιτητής: Μ. Μπουζάκα
Βοηθοί: Μ. Αρνέτ, Σ. Κουχάτ
Τέταρτος: Γ. Τόμπσον
Κίτρινες: Κίβου (Ρουμανία)
Με μια ματιά
Η Ολλανδία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της και την πρώτη θέση στον όμιλο, οπότε ο Μάρκο Φαν Μπάστεν έκανε 9 αλλαγές στο αρχικό σχήμα, καθώς ήθελε να προφυλάξει κάποιους παίκτες λόγω καρτών και να ξεκουράσει κάποιους άλλους ενόψει του προημιτελικού. Γι' αυτό τον λόγο στο αρχικό σχήμα των “οράνιε” το επιθετικό δίδυμο αποτελούσαν οι Χούντελααρ και Φαν Πέρσι, ο Στεκέλενμπουργκ ήταν κάτω απο τα δοκάρια και ο Ρόμπεν είχε ηγετικό ρόλο σε αυτή την ενδεκάδα.

Οι Ρουμάνοι απο την άλλη, ξεκίνησαν με τον Μάριους Νικουλάε στην επίθεση. Οι Ραντόι και Γκόιαν έμειναν εκτός ενδεκάδας, με τους Νικολίτα και Γκιονέα να βρίσκονται στο αρχικό σχήμα του Πιτούρκα που ήθελε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της ομάδας του στην διοργάνωση.

Στο πρώτα τέταρτο της αναμέτρησης δεν έγινε κάποια ουσιαστική φάση. Οι Ρουμάνοι είχαν περισσότερο άγχος, ενώ οι Ολλανδοί απο την άλλη έδειχναν να μην έχουν ομοιογένεια λόγω των πολλών αλλαγών που έκανε ο Μάρκο Φαν Μπάστεν. Στο 3', οι παίκτες του Πιτούρκα είχαν την πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ με τον Μούτου να κάνει παιχνίδι για τον Νικουλάε, όμως το σουτ του δεύτερου κατέληξε άουτ.

Πέντε λεπτά (9') αργότερα, ο Ενγκελααρ αναγκάστηκε να κάνει φάουλ στο Μούτου λίγο έξω απο την περιοχή της Ολλανδίας (προς τα δεξιά). Ο Κίβου ήταν αυτός που προσπάθησε ν' απειλήσει τον Στεκέλενμπουργκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως έστειλε την μπάλα αρκετά μακριά απο την εστία των “οράνιε”.

Μετά τα πρώτα 15' της αναμέτρησης, οι παίκτες του Φαν Μπάστεν απέκτησαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση και ν' απειλήσουν την εστία του Λόμποντ. Στο 19', ο Ένγκελααρ έκανε βαθιά μπαλιά για τον Φαν Πέρσι, εκείνος με δυσκολία πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία της Ρουμανίας.

“Ξύπνησαν” οι δυο ομάδες
Μετά το πρώτο 20λεπτο οι δυο ομάδες ξεθάρρεψαν και άρχισαν να δημιουργούνται αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Στο 24', ο Μούτου βρέθηκε στο ύψος της περιοχής απο αριστερά, προσπάθησε να γυρίσει το σώμα του και να σουτάρει όμως η μπάλα κόντραρε στον Μπουμά και πέρασε παράλληλα απο την εστία του Στεκέλενμπουργκ που είχε τον έλεγχο της φάσης.

Δυο λεπτά (26') αργότερα, ο Αφελάι προσπάθησε να γίνει απειλητικός αναγκάζοντας τον Κίβου να απομακρύνει αρχικά την μπάλα με υπερένταση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Φαν Πέρσι δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς έστειλε την μπάλα μακριά απο τα δοκάρια του Λόμποντ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας, ο Μούτου απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο έξω απο την περιοχή και σούταρε με δύναμη, όμως έστειλε την μπάλα έξω απο την εστία της Ολλανδίας. Στο 36' ήταν η σειρά της Ολλανδίας να γίνει απειλητική, ο Χούντελααρ συνδυάστηκε με τον Ρόμπεν που βρέθηκε απέναντι απο τον Λόμποντ, όμως το αριστερό πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν πετυχημένο, καθώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απο την εστία της Ρουμανίας.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Ρουμανία άγγιξε το γκολ. Ο Ρατ έκανε ωραία κούρσα απο αριστερά και γύρισε την μπάλα για τον Κοντρέα που σούταρε απο το ύψος της περιοχής, όμως έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απο την εστία.

Χούντελααρ και... 1-0!

Στο β' ημίχρονο η Ολλανδία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση. Στο 48', ο Φαν Πέρσι κατέβασε με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα στην περιοχή, γύρισε και σούταρε απο το ύψος της περιοχής, όμως ο Λόμποντ έπεσε στην γωνία και απομάκρυνε την μπάλα. Όμως, έξι λεπτά (54') αργότερα, δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, οι συμπαίκτες του ήταν απρόσεκτοι στις επιθέσεις που έκαναν, με αποτέλεσμα ο Αφελάι να βρει χώρο και να κάνει σέντρα απο δεξιά, οι αμυντικοί της Ρουμανίας έπαθαν μπλακ-άουτ (κανείς δεν απομάκρυνε την μπάλα) και ο Χούντελααρ απο κοντινή απόσταση δεν είχε πρόβλημα να χριστεί σκόρερ και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά την “ψυχρολουσία” οι Ρουμάνοι δεν έδειχναν οτι μπορούν να αντιδράσουν. Αντίθετα, οι Ολλανδοί έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν περισσότερες πιθανότητες να φθάσουν στο γκολ. Στο 69', ο Φαν Πέρσι προσπάθησε να βγάλει σε πλεονεκτική θέση τον Αφελάι, όμως ο Ταμάς με προβολή κατάφερε να προλάβει την μπάλα και να την απομακρύνει απο τα καρέ του.

Μετά το γκολ των Ολλανδών οι Ρουμάνοι έδειχναν να έχουν παραδώσει πνεύμα. Ο Πιτούρκα είχε εφαρμόσει την ίδια συντηρητική τακτική με τις δυο προηγούμενες αναμετρήσεις και μετά το γκολ του Χούντελααρ δεν έδειχνε να έχει τις λύσεις για να επιστρέψει η ομάδα του στο παιχνίδι. Ο Φαν Μπάστεν απο την άλλη, φώναζε στους παίκτες του να ρίξουν τους ρυθμούς τους καθώς δεν υπήρχε λόγος να πιεστούν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι “οράνιε” έδωσαν χώρο στους Ρουμάνους και έκαναν συντήρηση δυνάμεων με αποτέλεσμα στο 81' να υπάρξει φάση διαρκείας στα καρέ του Στεκέλενμπουργκ, όμως το ανάποδο ψαλίδι του Πέτρε δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία.

Φαν Πέρσι και... 2-0!
Οι Ολλανδοί βλέποντας οτι οι Ρουμάνοι δεν μπορούν δεν άφησαν την ευκαιρία να χαθεί. Στο 87', οι παίκτες του Φαν Μπάστεν βγήκαν στην επίθεση, ο Μπούμα με βαθιά μπαλιά απο τα δεξιά βρήκε στην απέναντι πλευρά τον Φαν Πέρσι, εκείνος πήρε μια κόντρα και με δυνατό αριστερό σουτ απο κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόμποντ (2-0), δείχνοντας στον Φαν Μπάστεν οτι αξίζει θέση στην ενδεκάδα.

Στο επόμενο λεπτό, Φαν Πέρσι και Κάιτ συνδυάστηκαν, ο Ντε Ζέου έκανε σέντρα-σουτ, αλλά ο Φένεγκορ οφ Χέσελινκ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, με το 2-0 να “σφραγίζει” τις προσπάθειες των δυο ομάδων.
Συνέντευξη Τύπου
Μάρκο Φαν Μπάστεν (προπονητής Ολλανδίας): «Ήμασταν καλύτεροι, είχαμε πολλές ευκαιρίες να σκοράρουμε και φτάσαμε στη νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Αποδείξαμε πως διαθέτουμε 23 παίκτες με ποιότητα, που μπορούν ανά πάσα στιγμή κληθούν να μας βοηθήσουν. Πολλά στο ποδόσφαιρο εξαρτώνται από την ψυχολογία και η αυτοπεποίθηση των παικτών μου είναι ενισχυμένη μετά τις δύο μεγάλες νίκες που πετύχαμε στα πρώτα ματς».

Βίκτορ Πίτουρκα (προπονητής Ρουμανίας): «Είναι κρίμα που δεν προκριθήκαμε, αν και είχαμε την ευκαιρία να το κάνουμε με μία νίκη. Η Ολλανδία ήταν καλύτερη από εμάς όμως. Δεν φεύγουμε με άδεια χέρια από αυτή τη διοργάνωση. Κάναμε δύο πολύ καλά παιχνίδια και δεν χάσαμε από ομάδες όπως η Ιταλία και η Γαλλία. Αν μάλιστα ευστοχούσαμε στο πέναλτι κόντρα στην Ιταλία, θα ήμασταν εμείς τώρα στην επόμενη φάση».
Όλα τα λεφτά...
Την επέμβαση του Λόμποντ στην προσπάθεια του Φαν Πέρσι στο 48'...
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απόδοση της Ρουμανίας...

Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
4' Σουτ Ρουμανια : Μ. Νικουλάε
Δυνατό σουτ του Νικουλάε από θέση μέσα δεξιά, η μπάλα μακριά από τα δοκάρια του Στεκέλενμπουργκ
18' Σχόλιο
Αργός ρυθμός στην αναμέτρηση
30' Σουτ Ρουμανια : Μούτου
Δυνατό σουτ του του Μούτου έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Στεκέλενμπουργκ
33' Ευκαιρία Ολλανδία : Χούντελαρ
Επέλαση του Φαν Πέρσι από δεξιά, πασάρει στον Χούντελαρ μέσα στην περιοχή, το πλασέ του όμως περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
34' Σουτ Ρουμανια : Κόντρα
Δυνατό σουτ του Κόντρα έξω από την περιοχή, η μπάλα μακριά από την εστία του Στεκέλενμπουργκ
36' Ευκαιρία Ολλανδία : Ρόμπεν
Εξαιρετικός συνδυασμός από Ντε Ζέουβ, Χούντελαρ και Ρόμπεν, ο τελευταίος μπροστά από τον Λόμποντ πλασάρει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι
39' Σουτ Ρουμανια : Κότσις
Πλασέ του Κότσις έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
44' Ευκαιρία Ρουμανια : Κοντρέα
Επέλαση του Ρατ από αριστερά, παράλληλη πάσα προς την περιοχή, ο Κοντρέα δοκιμάζει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Ευκαιρία Ολλανδία : Φαν Πέρσι
Ο Φαν Πέρσι μέσα στην περιοχή, αποφεύγει έναν αντίπαλο, πλασάρει, αλλά ο Λόμποντ διώχνει σωτήρια σε κόρνερ
54' Γκολ Ολλανδία : Χούντελαρ
Σέντρα του Αφελάι από δεξιά, η μπάλα περνάει από πολλά πόδια και από κοντά ο Χούντελαρ "στέλνει" την μπάλα στα δίχτυα
58' Αλλαγή παίκτη Ολλανδία
Ο Μέλχιοτ στη θέση του Μπουλαρούζ
59' Αλλαγή παίκτη Ρουμανια
Ο Ντ. Νικουλάε στη θέση του Μ. Νικουλάε
62' Αλλαγή παίκτη Ολλανδία
Ο Κάουτ στη θέση του Ρόμπεν
72' Αλλαγή παίκτη Ρουμανια
Ο Ντίκα στη θέση του Κοντρέα
78' Σουτ Ολλανδία : Αφελάι
Σουτ του Αφελάι έξω από την περιοχή, ο Λόμποντ μπλοκάρει εύκολα
78' Κίτρινη κάρτα Ρουμανια : Κίβου
82' Αλλαγή παίκτη Ρουμανια
Ο Πέτρε στη θέση του Νικολίτα
83' Αλλαγή παίκτη Ολλανδία
Ο Φένεγκορ οφ Χέσελινκ στη θέση του Χούντελαρ
86' Σουτ Ολλανδία : Αφελάι
Διαγώνιο σουτ του Αφελάι από αριστερά, η μπάλα στην αγκαλιά του Λόμποντ
87' Γκολ Ολλανδία : Φαν Πέρσι
Σέντρα του Ντε Ζέουβ προς τον Φαν Πέρσι, αποφεύγει τον αντίπαλό του, σουτάρει από θέση μέσα αριστερά και διπλασιάζει τα τέρματα των Ολλανδών
90' Έναρξη καθυστερήσεων