NBA

Οι Κινγκς άλωσαν το Σαν Αντόνιο με θετικό Κουφό

AP Photo/Paul Sancya AP PHOTO/PAUL SANCYA

Εξαιρετικοί οι Κινγκς, επιβλήθηκαν με 113-106 των Σπερς μέσα το Σαν Αντόνιο και "σκούπισαν" την σειρά με τα Σπιρούνια στην κανονική περίοδο. Θετικός ο Κουφός.

Οι Κινγκς έχουν αποκλειστεί πλέον και μαθηματικά από τα playoffs. Αυτό πάντως δεν φάνηκε να τους επηρεάζει κόντρα στους Σπερς, τους οποίους νίκησαν με 113-106 μέσα στο Σαν Αντόνιο, "σκουπίζοντάς" τους για την φετινή σεζόν, αφού αναδείχθηκαν νικητές και στις τρεις φετινές τους αναμετρήσεις, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Το Σακραμέντο έδειξε από την αρχή ότι δεν έχει πάει για χαβαλέ στο Σαν Αντόνιο, μένοντας κοντά στο σκορ, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 58-57 και την τρίτη περίοδο με 89-87.

Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα οι Κινγκς ξέφυγαν με 101-89, δείχνοντας να καθαρίζουν το παιχνίδι. Οι Σπερς προσπάθησαν πάντως να αντιδράσουν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 106-105 με σχεδόν 3 λεπτά να μένουν για το τέλος. Δεν έμελλε ωστόσο να σημειώσουν άλλο πόντο μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους Κινγκς να κλείνουν το παιχνίδι με ένα σερί 8-0 και να παίρνουν τη νίκη.

Ο Μπάντι Χιλντ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γουίλι Κόλει-Στάιν να προσθέτει 17 πόντους και τους Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Χάρισον Μπαρνς από 15 πόντους. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε 18 λεπτά και είχε 2 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τους Σπερς, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 27 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Ρούντι Γκέι 18 πόντους και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 16 πόντους.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Γκέι 18 (9 ριμπάουντ), Όλντριτζ 27 (18 ριμπάουντ), Γουάιτ 6, ΝτεΡόζαν 16 (7 ασίστ), Φορμπς 15, Μπέρτανς 3, Πετλ 2, Μιλς 5, Μπελινέλι 14

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 10, Μπαρνς 15, Κόλεϊ-Στάιν 17, Φοξ 12 (5 ασίστ), Χιλντ 26, Κουφός 2 (11 ριμπάουντ), Φέρελ 10, Μπογκντάνοβιτς 15, Μπρούερ 6