NBA

Πέλικανς - Τζαζ 104-106: Ο Γκομπέρ καθάρισε με βολές στο φινάλε

Utah Jazz's Donovan Mitchell (45) and New Orleans Pelicans' Jrue Holiday (11) hug following an NBA basketball game Thursday, July 30, 2020, in Lake Buena Vista, Fla. The Jazz won 106-104. (AP Photo/Ashley Landis, Pool) AP

Με νίκη των Τζαζ επί των Πέλικανς άνοιξε το επίσημο πρόγραμμα στη "φούσκα" του ΝΒΑ. Ο Ρουντί Γκομπέρ πέτυχε τους πρώτους και τους τελευταίους πόντους του αγώνα, σχεδόν πέντε μήνες μετά από τη διακοπή της Λίγκας (VIDEO).

Ήταν μέσα Μαρτίου όταν ο Ρουντί Γκομπέρ βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό, λίγα λεπτά πριν από το τζάμπολ του αγώνα Θάντερ - Τζαζ. Από τότε πέρασαν σχεδόν πέντε μήνες για να ξαναδούμε επίσημο αγώνα ΝΒΑ. Η ομάδα του Γάλλου σέντερ άνοιξε το πρόγραμμα στη "φούσκα" του Ορλάντο, εκείνος πέτυχε τους πρώτους και τους τελευταίους πόντους απέναντι στους Πέλικανς και το τελικό 106-104 ήταν μια ένεση αυτοπεποίθησης για εκείνον, για όσα άκουσε δικαίως και αδίκως τους μήνες που προηγήθηκαν.

Ο Γκομπέρ γέμισε τη στατιστική του με 14 πόντους από 5/9 δίποντα και 4/5 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ και έκοψε τρία σουτ των αντιπάλων του σε 34 λεπτά συμμετοχής. Στα 6.9" πριν από το φινάλε κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και στη συνέχεια ο Μπράντον Ίνγκραμ πήρε τη μπάλα για την τελευταία επίθεση, αποφάσισε να πάει σε απομόνωση τον αντίπαλό του και με ένα side-step σουτ πίσω από τα 7μ.25 απέτυχε να δώσει στους Πέλικανς τη νίκη.

Κορυφαίοι των Τζαζ ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), ο Τζόρνταν Κλάρκσον (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) κι ο Μάικ Κόνλι (20 πόντοι), ενώ από τους Πέλικανς ξεχώρισε ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με 21 πόντους από 15 σουτ. Στους 23 σταμάτησε ο Ίνγκραμ που είχε και οκτώ ριμπάουντ, αλλά με μόλις 7/20 προσπάθειες σε 33 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Ζάιον Γουίλιαμσον ήταν ασταμάτητος στα μόλις 15 λεπτά που αγωνίστηκε καθώς ο Άλβιν Τζέντρι είχε ξεκάθαρη οδηγία να τον χρησιμοποιήσει πολύ προσεκτικά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 60-48, 87-79, 104-106

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Ίνγκραμ 23 (7/20 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 13 (6/8 δίποντα), Φέιβορς 2 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπολ 4 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι, Ρέντικ 21 (3), Χέιζ 3 (7 ριμπάουντ), Χαρτ 10 (2), Μουρ 8 (2), Τζάκσον

ΤΖΑΖ (Σνάιντερ): Ο' Νιλ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ινγκλς 13 (1), Γκομπέρ 14 (12 ριμπάουντ), Μίτσελ 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόνλι 20 (2), Κλάρκσον 20 (1), Μούντιεϊ, Νιάνγκ, Μπράντλι 4