ΒΟΛΕΪ

Volleyleague γυναικών: Ο Άρης άλωσε την έδρα του Ολυμπιακού

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Άρης με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Μαντλέν Μοντάνιο που σταμάτησε στους 25 πόντους επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη στην πρεμιέρα της Volleyleague των γυναικών.

Τέλος σε ένα σερί νικών που κρατούσε από τις 22/10/2016 έβαλε ο Άρης. Οι κιτρινόμαυρες επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη στην πρεμιέρα της Volleyleague των γυναικών και έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία ενόψει της συνέχειας.

Φυσικά, παίκτρια κλειδί για τον Άρη ήταν η Μαντλέν Μοντάνιο. Η σπουδαία Κολομβιανή διαγώνια ήταν εξαιρετική και με 25 πόντους ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας της βοηθώντας σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε για πρώτη σκόρερ την Μέιφιλντ με 18 πόντους, ενώ μακριά από τα δικά της στάνταρ έμεινε η Χίπε με 9/34 επιθέσεις. Γενικότερα από τον Ολυμπιακό που αγωνίστηκε χωρίς τη Στέλλα Χριστοδούλου έδειξε να έχει πρόβλημα ρυθμού.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε το σερβίς του και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη του Ολυμπιακού για να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-11. Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Οι ερυθρόλευκες ήταν εκείνες που είχαν από την αρχή μέχρι το τέλος τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασαν στο 1-1 (25-14).

Στο τρίτο σετ είχαμε και πάλι τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά ακόμα στο 14-6, όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 16-14. Τελικά, οι κιτρινόμαυρες παρέμειναν ψύχραιμες και με δύο άσσους στην τελική ευθεία του σετ έφτασαν στην κατάκτηση του με 25-21.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση σε εκείνο το σημείο και με το πόδι πατημένο στο γκάζι έφτασε στην ισοφάριση στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, όμως, οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες και έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ.

Ολυμπιακός - Άρης 2-3

Τα σετ: 11-25, 25-14, 21-25, 25-18, 13-15

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 17 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Μέιφιλντ 18 17/33 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ., 33% αρ.), Λαμπρούση, Κωνσταντινίδου Λ. 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χίπε 14 (9/34 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Έμοντς 14 (11/27 επ., 3 άσσοι, 51% υπ., 32%αρ.), Κοκκινάκη -λ (33% υπ., 25% αρ.) / Βλαχάκη 2 (2/3 επ.), Ζακχαίου 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)

Άρης (Στέλιος Κουτουνίδης): Πίττα 13 (3/6 επ., 4 μπλοκ, 6 άσσοι), Τζούριτς 6 (1/4 επ., 6 άσσοι), Μοντάνο 25 (20/43 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32% υπ., 18% αρ.), Μεταξά 4 (0/6 επ., 4 μπλοκ), Γκουγκούση 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ., 10% αρ.), Χουντίμα 18 (14/39 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 27% υπ., 3% αρ.), / Χίτζιου -λ (36% υπ., 21& αρ.), Μπάκα, Παπαδοπούλου, Ζωίδου

ΕΥΚΟΛΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟ

Στη Νάξο, 75 λεπτά χρειάστηκε ο Πανναξιακός για να νικήσει με 3-0 σετ την Κόρινθο για την 1η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών. Η Ρέιντ με 13 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τη γηπεδούχο ομάδα που είχε 7 άσσους (1 η Κόρινθος), με την Χατζηευστρατριάδου να προσθέτει 10.

Η Κόρινθος υπέπεσε σε 27 συνολικά λάθη (14 είχε ο Πανναξιακός), δεν τελείωνε μπάλες στην επίθεση (20% αποτελεσματικότητα-45% είχε ο Πανναξιακός), ενώ δεν είχε παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πανναξιακός - Κόρινθος 3-0

Τα σετ: 25-08, 25-12, 25-18

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 31 επιθέσεις, 9 άσσους, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Κορίνθου προήλθαν από 16 επιθέσεις, 2 άσσους, 7 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 12 (9/22 επ., 3 άσσοι, 67% υπ.), Βεργίδου 2 (2 άσσοι), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιάγκη 9 (7/19 επ., 2 άσσοι), Τσομπανίδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Στεντίλ 7 (7/17 επ., 67% υπ.) / Κακουράτου (λ, 78% υπ.), Καραβοκύρη, Πατεράκη, Αναγνώστου, Λάβδα 3 (3 άσσοι)

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Περόπουλος): Παναγοπούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ζιώγα 6 (4/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη 1 (1/2επ.), Κοξ 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ.), Μπίσκου 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ.), Αργυρίου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Μαργαρίτη (λ, 37% υπ.), Βακάλογλου,

ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΑΝΤΑ

Σε ματς γκραν γκινιόλ ο Αίας Ευόσμου νίκησε 3-2 σετ την Ηλιούπολη στην πρεμιέρα της Volleyleague Γυναικών. Η Μαρτίνα Γκουίτζι είχε 31 πόντους στην παρθενική της παρουσία στο ελληνικό πρωτάθλημα και ήταν αυτή στην οποία στηρίχθηκε ο Αίας για να φθάσει στη νίκη μετά από ήττες με 3-1 στην έδρα της Ηλιούπολης τα 3 τελευταία χρόνια. Η Τζούριτς επίσης έδωσε σημαντική βοήθεια με 20 πόντους, ενώ για τον Αίαντα ντεμπούτο έκανε και η 15χρονη Γιορανίδη. Για την Ηλιούπολη η Σπανού είχε 22 πόντους, η Πότοκαρ 20 και 13 πρόσθεσε η Κομλένοβιτς.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη προηγήθηκε 24-19, αλλά ο Αίας με την 18χρονη Δαμιανίδου να παίρνει 2 άσσους και να βγάζει 4 άμυνες έφθασε σε σερί 7-0 για να πάρει το σετ. Η Ηλιούπολη με άνεση ανέτρεψε το σκορ για να προσπεράσει 2-1 σετ. Οι φιλοξενούμενες οδήγησαν το ματς σε 5ο σετ όπου είχε χιτσκοκικό χαρακτήρα. Στο 9-7 η Γκουίτζι κάρφωσε, οι διαιτητές έδειξαν Ηλιούπολη με τον κόουτς του Αίαντα, Ηλία Ζωλασταθιάδη στις έντονες διαμαρτυρίες να δέχεται κόκκινη κάρτα και το σκορ να πηγαίνει στο 11-7. Η Ηλιούπολη κράτησε το +4 (12-8) αλλά εκεί αντέδρασε ο Αίας. Με σέρβερ την Κούση ισοφάρισε 12-12 και με επίθεση της Γκουίτζι πήρε το σετ και το δίποντο με 16-14.

Ηλιούπολη - Αίας Ευόσμου 2-3

Τα σετ: 24-26, 25-21, 25-17, 21-25, 14-16

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παγανέλης): Γκλιγκόροβιτς 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 22 (16/54 επ., 3 άσσοι, 3μ πλοκ, 40% υπ.), Κομλένοβιτς 13 (12/31 επ., 1 άσσος), Μαλουσάρη 6 (2/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πότοκαρ 20 (15/44 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 87% υπ.) / Κοκκίου (λ, 48% υπ.) Καλαφατάκη.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Κόγιτς 20 (17/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.), Ανδρονικίδου 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 45% υπ.), Γκουίτζι 31 (27/61 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορανίδη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Κούση 7 (3/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλάχου 2 (2/5 επ.) / Ιακωβίδου (λ, 63% υπ.), Χαμαλίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου, Δαμιανίδου 2 (2 άσσοι).

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΣ Ο ΑΟ ΘΗΡΑΣ

Η Θήρα πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ απέναντι στους Μακεδόνες για την 1η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Σαντορίνης ήταν η Μερτέκη με 18 πόντους. Από τους Μακεδόνες Αξιού ξεχώρισε η Γιέλιτς με 13 πόντους.

Η Άλκηστις Καραφουλίδου επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος των Μακεδόνων και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 7 πόντους.

Μακεδόνες Αξιού - ΑΟ Θήρας 0-3

Τα σετ: 16-25, 23-25, 22-25

*Οι πόντοι των Μακεδόνων προήλθαν από 33 επιθέσεις, 6 άσσους, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 42 επιθέσεις, 6 άσσους, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ (Καραβίδόπουλος): Νώτη 8 (4/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ.), Τσοχατζή 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σπανού 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (7/15 επ.), Δορούκα 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ), Γιέλιτς 13 (12/34 επ., 1 άσσος, 56% υπ.) / Τζαγκαράκη (λ, 40% υπ.), Παπαδοπούλου.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πίπελιτς 9 (8/22 επ., 1 άσσος, 43% υπ.), Μερτέκη 18 (17/41 επ., 1 άσσος, 47% υπ.), Καραφουλίδου 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ), Κιρ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (7/14 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ.), Παναγιωτίδου, Καλαντάτζε, 1 (μπλοκ), Κοσμίδου, Καλανταρίδου.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ

To Mαρκόπουλο με ανατροπή επικράτησε με 3-2 σετ του Πορφύρα για την 1η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών σε αγώνα που κράτησε 124 λεπτά. Πρώτη σκόρερ για τη γηπεδούχο ομάδα ήταν η Ρόσας με 22 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε η Τσιτσιγιάννη.

Από τον Πορφύρα ξεχώρισε η Δραγουμάνου με 23 πόντους, ενώ 17 είχε η Σιδεράτου. Το Μαρκόπουλο ήταν καλύτερο στο μπλοκ από το οποίο πήρε 14 πόντους, έναντι 4 του Πορφύρα.

Ο Πορφύρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει από το Μεσόγεια με το τρίποντο, καθώς στο τρίτο σετ ήταν μπροστά με 24-21 και είχε τρία ματς μπολ για να πάρει τη νίκη, ωστόσο το Μαρκόπουλο με τα σερβίς της Καλαϊτζίεβα έκανε την ανατροπή και το κατέκτησε με 28-26.

ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - ΑΟΦ Πορφύρας 3-2

Τα σετ: 20-25, 23-25, 28-26, 26-24, 15-12

*Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων κια του Πορφύρα προήλθαν από 12 άσσους, 62 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Σωτηρόπουλος): Κνέζεβιτς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ρόσας 22 (17/50 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 83% υπ. - 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 19 (13/39 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), ΔΙάλλα 8 (7/18 επ., 1 άσσος), Μαρινάκη 12 (8/15 επ., 4 μπλοκ), Λιουτίκοβα 14 (13/38 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 34% άριστες) / Κόττα (λ, 49% υπ. - 22% άριστες), Αναγνώστου (λ), Χατζηγρηγορίου, Γεωργαντζή, Καλαϊτζίεβα 4 (3/10 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 9% άριστες).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Κωνσταντέλου 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Θαλασσινού 6 (6/28 επ., 80% υπ. - 35% άριστες), Σιδεράτου 17 (12/32 επ., 5 άσσοι), Άντερσον 12 (7/13 επ., 5 άσσοι), Φωτεινού 11 (10/19 επ., 1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 76% υπ. - 38% άριστες), Λιάρου (λ), Ευθυμιάδη, Ποντικάκη, Γκούρα.

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΙΛΙΣΙΑ Η ΘΕΤΙΣ

Η Θέτιδα Βούλας επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την 1η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών. Πρώτη σκόρερ για τη φιλοξενούμενη ομάδα η η Μανωλίνα Κωνσταντίνου με 18 πόντους. Από τον γηπεδούχο Ηλυσιακό ξεχώρισε η Χρυσάνθη Χριστοδούλου με 10 πόντους.

Στο φινάλε του πρώτου σετ η λίμπερο του Ηλυσιακού, Ελευθερία Μανιατογιάννη, αποχώρησε με ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και τη θέση της πήρε η Βίβιαν Μαγγίνα. Η ομάδα των Ιλισίων προηγήθηκε με 24-21 στο πρώτο σετ, ωστόσο η Θέτιδα κατάφερε με σερί 5-0 να το κατακτήσει και στη συνέχεια να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Εκτός της Μανωλίνας Κωνσταντίνου, Εβίτα Ξηνταρά και Κωνσταντίνα Δρακουλίδου ξεχώρισαν για τις φιλοξενούμενες.

Ηλυσιακός - Θέτις Βούλας 0-3

Τα σετ: 24-26, 15-25, 17-25

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Αποστολογιωργάκης): Σωτηρίου 7 (6/22 επ., 1 άσσος, 52% υπ.), Λιαρούτσου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαμπηλομάτη 1 (1/5 επ.), Γκρέκα 10 (8/29 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 10 (8/36 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.) / Μανιατογιάννης (λ, 43% υπ.), Μαγγίνα (λ, 53% υπ.), Χατζηκωνσταντά (67% υπ.), Μπέμπη 1 (1/5 επ.), Καπάτου, Τζαλαλή.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 18 (13/29 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ.), Γεωργιάδου 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τέιλορ 8 (6/22 επ., 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 4 (4/21 επ., 45% υπ.), Δρακουλίδου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σιρίνινα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Ξηνταρά (λ, 63% υπ.), Χαριτωνίδη 2 (2 άσσοι), Γκουτιμένκο 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).