FORMULA 1

Ο Φέτελ "έσβησε" τον Σουμάχερ

Η όγδοη σερί νίκη του Σεμπάστιαν Φέτελ σε μια σεζόν είναι νέο ρεκόρ στη Φόρμουλα 1. Μια ντουζίνα νίκες για τον πρωταθλητή φέτος. Δεύτερος ήταν ο Ρομαίν Γκροζάν και τρίτος ο Μαρκ Γουέμπερ.

" Πρέπει να θυμόμαστε αυτές τις μέρες. Κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί πως θα κρατήσουν για πάντα. Αγαπώ αυτή την ομάδα", ήταν τα λόγια του συγκινημένου Σεμπάστιαν Φέτελ μετά την όγδοη σερί νίκη του.

Ο τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την πρώτη του νίκη στο Grand Prix των Ηνωμένων Πολιτειών, στη χώρα που ξεκίνησε η καριέρα του στη Φόρμουλα 1 ως αντικαταστάτης του Ρόμπερτ Κουμπίτσα στην Ιντιανάπολις το 2007.

Ο Φέτελ έσπασε το ρεκόρ του Μίκαελ Σουμάχερ με επτά σερί νίκες σε μια σεζόν και θα επιχειρήσει στη Βραζιλία να πάρει την 13η νίκη του. Η Red Bull δεν κατάφερε να κάνει το 1-2 για τέταρτη φορά φέτος με τον Μαρκ Γουέμπερ να μένει "κολλημένος" στην τρίτη θέση πίσω από τον Ρομαίν Γκροζάν (Lotus).

Ο Φερνάντο Αλόνσο (Ferrari) πρόσφερε θέαμα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και χάρη στην 5η θέση, εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα οδηγών. Τέταρτος ήταν ο περσινός νικητής στο Τέξας, Λιούις Χάμιλτον (Mercedes). Έκτος και "θύμα" του Αλόνσο ήταν ο Νίκο Χούλκενμπεργκ.

Τους πρώτους του βαθμούς στην καριέρα του στη Φόρμουλα 1 κέρδισε ο Βάλτερι Μπότας (Williams), ενώ την 10άδα έκλεισαν ο Νίκο Ρόσμπεργκ (Mercedes) και ο Τζένσον Μπάτον (McLaren).

Στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών η Mercedes αύξησε τη διαφορά της από τη Ferrari και ήρθε ολοένα πιο κοντά στα χρήματα που κερδίζει ο δεύτερος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από τη δεύτερη θέση και το ακάθαρτο μέρος της πίστας ο Γουέμπερ επιχείρησε να κλέψει την πρωτιά από τον Φέτελ. Δεν είχε αρκετό χώρο για να τα καταφέρει και έχασε τη θέση του από τον εντυπωσιακό Γκροζάν και τον Χάμιλτον.

Ο οδηγός της Mercedes δεν κατάφερε να ακολουθήσει τους προπορευόμενους οδηγούς. Στον 13ο γύρο τον προσπέρασε ο Γουέμπερ, ο οποίος επιχείρησε να πιάσει τον Γκροζάν. Οι φόβοι για υπερθέρμανση των ελαστικών της Pirelli ανάγκαζαν τον Αυστραλό να αυξομειώνει το ρυθμό του.

Στους τελευταίους γύρους έπιασε τον Γκροζάν, όμως δεν κατάφερε να περάσει τον Γάλλο στη ζώνη DRS και έμεινε στην 3η θέση. Σύμφωνα με τη δήλωση του ήθελε να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση για να τον περάσει από την εξωτερική στην πρώτη στροφή.

Μόλις στην 15η θέση τερμάτισε ο Χέικι Κοβαλάινεν στην επιστροφή του στους αγώνες. Ο Φινλανδός αντικατέστησε τον Κίμι Ράικονεν στη Lotus. Παρά τις προσπάθειες του δεν μπορούσε να κάνει πολλά δίχως KERS στη διάθεση του.

Για πρώτη φορά στο Όστιν είχαμε αυτοκίνητο ασφαλείας και μάλιστα στον 1ο γύρο. Ο Έιντριαν Σούτιλ (Force India) είχε επαφή με τον Παστόρ Μαλντονάντο (Williams) και τέθηκε εκτός αγώνα.

Και φέτος υπήρξε μεγάλη ζωντάνια στο Όστιν, αν και οι κερκίδες δεν γέμισαν όπως το 2012. Το σημερινό θέαμα δεν θα ικανοποίησε τους Αμερικανούς που έχουν συνηθίσει να βλέπουν προσπεράσματα.

Η αυλαία της φετινής σεζόν θα πέσει στο Ιντερλάγκος την ερχόμενη Κυριακή (24/11). Ο Φέτελ έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ του μοναδικού Ιταλού παγκόσμιου πρωταθλητή Αλμπέρτο Ασκάρι με εννέα συνεχόμενες νίκες (σ.σ. σε δύο σεζόν για τον οδηγό της Alfa Romeo και της Ferrari)